Mieszkania Plus coraz bliżej - Świdnik - wysokich lotów

poniedziałek, 02 październik 2017 10:19

Mieszkania Plus coraz bliżej

Napisała 

Partner do spółki właśnie został wybrany. Do końca roku mają zostać zakończone wszystkie formalności. Na początku przyszłego, zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację. Budowa pierwszej setki mieszkań ruszy najprawdopodobniej w wakacje. O lokatorów urzędnicy nie muszą się martwić, bo już teraz zainteresowanie programem jest ogromne.

Zasada jest prosta. Spółka z udziałem gminy ma wybudować, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, bloki dla mieszkańców. Przyszli lokatorzy nie muszą się martwić o wkład własny, bo nie będą musieli go wnosić. Będą też mogli zdecydować, czy chcą w przyszłości wykupić mieszkania. W takim przypadku muszą się liczyć z wyższym, miesięcznym czynszem. Nowy rządowy program od początku budził bardzo duże zainteresowanie. Przedstawiciele władz Świdnika, już w minionym roku, jako jeden z pierwszych samorządów w regionie, zdecydowali się do niego przystąpić.

- Zależy nam na rozwoju Świdnika i przyciąganiu nowych mieszkańców. Ten program bardzo dobrze wpisuje się w nasze zamierzenia - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

- Program, który proponuje rząd, ma uzupełniać ofertę dla polskich rodzin. Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy chcą mieszkać w Polsce, mieli takie wsparcie. Oferta jest skierowana do tych, którzy już mają rodziny i dzieci, ale również do tych, którzy dopiero zaczynają swój życiowy start - mówił kilka miesięcy temu Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika.

Zgodnie z zasadami programu, po stronie gminy leżało zapewnienie działek pod nową inwestycję. Władze miejskie postanowiły przeznaczyć na ten cel teren w sąsiedztwie al. Armii Krajowej, który kilka lat temu odkupiły od Coca - Coli. Przez ostatnie miesiące trwało załatwianie formalności. W lipcu został ogłoszony konkurs na partnera do spółki celowej, która ma się zająć budową mieszkań. Do postępowania zgłosiła się spółka BGK Nieruchomości, zależna od Banku Gospodarstwa Krajowego. Negocjacje trwały kilka tygodni. We wtorek procedura została zakończona wyborem oferenta.

- Do końca roku zostaną załatwione wszystkie formalności. Do tego czasu chcemy sprecyzować cały zakres rzeczowy, formułę organizacyjną i obowiązki do wykonania przez gminę do chwili uruchomienia inwestycji. Na początku przyszłego roku spółka będzie mogła ogłosić przetarg na budynek - mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Przedstawiciele ratusza przewidują, że budowa formalnie mogłaby się rozpocząć w wakacje. Na początku w Świdniku powstanie jeden blok z setką mieszkań. Chętnych już nie brakuje, choć nabór jeszcze nie ruszył. - Zainteresowanie inwestycją jest ogromne – przyznaje Michał Piotrowicz. - Pytają o nią nasi mieszkańcy, ale również osoby z Lublina, Chełma czy Zamościa.

Żeby skorzystać z programu Mieszkanie Plus, osoby zainteresowane będą musiały spełniać zapisane w nim kryteria. Pierwszeństwo w dostępie do lokali będą miały rodziny wielodzietne. Pod uwagę będzie brane również kryterium finansowe. Przedstawiciele ratusza zastanawiają się nad dołożeniem dodatkowego wymogu. Zgodnie z nim nowi lokatorzy bloku musieliby płacić podatki w Świdniku.

kal