• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • SH
  • Repertuar
  • Slajd Wirtualny Spacer
  • Wirtualny spacer po Strefie Historii
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
wtorek, 12 wrzesień 2017 08:19

Będą nowe przedszkola

Napisał 

Od przyszłego roku szkolnego będą działać dodatkowe grupy dla maluchów w SP nr 5. Równocześnie rozpoczną się prace przy budowie nowego przedszkola z oddziałami żłobkowymi przy ul. Klonowej. Przedstawiciele ratusza szacują ostrożnie, że placówka mogłaby ruszyć za dwa lata.

Początkowo planowano rozbudowę Przedszkola nr 7.  Okazało się jednak, że powiększenie jej o nowe skrzydło może kosztować nawet 4 mln zł. W takiej sytuacji władze miejskie zrezygnowały z inwestycji, ale nie z dodatkowych miejsc dla najmłodszych świdniczan.

W tej chwili już wiadomo, że od przyszłego roku szkolnego więcej przedszkolaków będzie mogło iść do „Piątki”. W budżecie miejskim na utworzenie dla nich dodatkowych miejsc zarezerwowano 600 tys. zł.

- W Szkole Podstawowej nr 5 zostanie przebudowana stołówka i w jej miejsce powstaną dwie sale dla przedszkolaków - mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. - Dzieci będą mogły z nich korzystać od przyszłego roku szkolnego.

Na tym jednak nie koniec. Plany są większe i obejmują budowę zupełnie nowej placówki. - Świdnik rozrasta się m.in. w kierunku południowym, czyli w stronę drogi ekspresowej. W tej części nie ma miejskiego przedszkola, dlatego podjęliśmy decyzję o jego budowie. Zależy nam, żeby rodzice nie musieli martwić się o miejsca dla swoich dzieci i wiedzieli, że na ich pociechy będą czekać nowoczesne i dobrze wyposażone placówki - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Nowe przedszkole ma powstać przy ul. Klonowej, między ul. Kasperka i Kopera. W tym miejscu ratusz ma ok. 2 hektarową działkę. W planie zagospodarowania przestrzennego jest ona zarezerwowana właśnie pod działalność oświatową. W budżecie miejskim na razie na inwestycję zaplanowano 100 tys. zł. Pieniądze pójdą na przygotowanie projektu nowego przedszkola.

- W placówce będziemy również chcieli stworzyć oddziały żłobkowe. Przede wszystkim dlatego, że widzimy takie zapotrzebowanie wśród świdnickich rodziców. Dodatkowo umożliwi nam to staranie się o dotację z rządowego programu „Maluch” - tłumaczy Ewa Jankowska.

W tej chwili przedstawiciele ratusza nie są w stanie precyzyjnie określić, kiedy nowe przedszkole i żłobek będą mogły ruszyć. Choć według wstępnych szacunków placówka mogłaby przyjąć pierwsze dzieci już we wrześniu 2019 roku.

kal

Najczęściej czytane