• Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
sobota, 05 sierpień 2017 09:27

Na Litwę po wiedzę

Napisał 

Młodzież z Gimnazjum nr 3 nie odpoczywa od nauki nawet w wakacje. W ubiegłym tygodniu sześcioro uczniów, pod opieką nauczycieli: Beaty Adasik i Marcina Paśnikowskiego, pojechało na Litwę, by wziąć udział w obozie językowym „Democracy Camp”.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Ambasadę USA na Litwie, Uniwersytet Pedagogiczny w Wilnie i Litewskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego LAKMA. Wyjazd jest kolejną formą współpracy świdnickiej szkoły z Ambasadą USA i Charles Wright Academy, gdzie we wrześniu gimnazjaliści polecą na wymianę młodzieży.

- Przez tydzień nasi uczniowie, wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Litwy i Stanów Zjednoczonych, uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach na temat demokracji - wyjaśnia. M. Paśnikowski. - Rozwijali umiejętności językowe, uczyli się podstawowych zwrotów w języku litewskim oraz nawiązywali nowe znajomości. Każdego dnia odbywało się również spotkanie z zaproszonym gościem.Wykład na temat roli konstytucji w stabilnej demokracji przygotowała na przykład dr Leva Deviatnikovaite, stypendystka programu Fulbright.

A co najbardziej podobało się gimnazjalistom?

- Najciekawsze są spotkania z gośćmi, bo można się wiele nauczyć. Poruszamy takie tematy, jak prawa i obowiązki obywateli czy media społecznościowe. Możemy podzielić się swoimi opiniami i poznać poglądy innych. To też świetna okazja, by przyswoić nowe słownictwo w języku angielskim – mówią Aleksandra Mularczyk i Filip Ciołek.

Dla Jana Żuka również ważne jest poznawanie nowych osób i zdobycie wiedzy, chociaż zwraca uwagę na inną rzecz: - Cieszę się, że mamy możliwość uprawiania różnych sportów, z fajnymi ludźmi i w miłej atmosferze.

- Świetne są codzienne, integracyjne ogniska. Dzięki pobytowi tutaj mogliśmy poznać kulturę i zwyczaje ludzi z różnych zakątków świata, a także rozwinąć językowe umiejętności – opowiadają Agata Kołtun, Aleksandra Czerwińska i Norbert Tutko.

Relacje z wyjazdu świdniczan można znaleźć na stronie litwa2017.tumblr.com

aw

Najczęściej czytane