• Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
poniedziałek, 31 lipiec 2017 08:37

Biblioteczne przetasowania

Napisał 

Trwa poszukiwanie miejsca dla filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, która dotąd mieściła się w Szkole Podstawowej nr 7. Konkretnej lokalizacji jeszcze nie ma, ale przedstawiciele ratusza uspokajają, że placówce nie grozi likwidacja.

Filia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej działa w budynku Szkoły Podstawowej nr 7 od lat. W tym roku okazało się jednak, że może dla niej zabraknąć miejsca. Ma to związek z reformą oświatową, bo od września do „Siódemki” dołączy jeszcze jeden rocznik uczniów. W przyszłym roku podstawówka powiększy się o klasy ósme. W placówce trzeba było znaleźć miejsce dla dodatkowych uczniów. W szkole muszą również powstać pracownie przedmiotowe. Zapadła więc decyzja o przeniesieniu Fili nr 4 z budynku „Siódemki”. Początkowo rozwiązanie miało być bardzo proste.

- Przeanalizowaliśmy sytuację, wiemy, że ten oddział ma wielu czytelników - mówiła kilka tygodni temu Ewa Jankowska, sekretarz miasta. - Postanowiliśmy więc, że filia biblioteki nadal pozostanie na os. Wschód. Zostanie przeniesiona do pobliskiego budynku przy ul. Hallera.

Z pracami adaptacyjnymi trzeba było poczekać na przenosiny z budynku zespołu Leszczyniacy, który w tym miejscu miał swoją salę prób. W tzw. międzyczasie okazało się jednak, że we wskazanej lokalizacji biblioteka nie będzie mogła funkcjonować. Miejscy urzędnicy zlecili zbadanie stanu technicznego budynku i okazało się, że jego część jest w na tyle złej kondycji, że biblioteka nie może w niej działać. O jej przyszłość zaczęli się również martwić mieszkańcy korzystający z jej usług.

- Zapytałem w bibliotece, gdzie teraz będę przychodził po książki i nikt nie był mi w stanie odpowiedzieć - mówi pan Tadeusz z os. Wschód. - Zacząłem się już obawiać, że to może oznaczać likwidację mojego oddziału.

Przedstawiciele ratusza rozwiewają wątpliwości. - Będzie dokładnie tyle samo filii, ile jest teraz - mówi Piotr Jankowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w świdnickim ratuszu. - W tej chwili rozważamy kilka wariantów lokalizacji oddziału mieszczącego się w Szkole Podstawowej nr 7.

kal

Najczęściej czytane