• rodzinka
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
czwartek, 17 październik 2019 11:30

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. Od 18 października na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają: „Angry Birds Film 2”, „Boże Ciało” oraz „Joker”.

ANGRY BIRDS FILM 2

W kinie od 18 października do 24 października

Red, Chuck i Bomba rekrutują Silver (siostrę Chucka) oraz łączą siły z Leonardem i jego drużyną, tworząc super drużynę, która ma ocalić ich domy.

BOŻE CIAŁO

W kinie od 18 października do 24 października

Oparta na faktach historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego podaje się za księdza.

JOKER

W kinie od 18 października do 27 października

Strudzony życiem komik popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą.

czwartek, 17 październik 2019 11:06

Kiermasz dla Martynki

Szkoła Podstawowa nr 5 włączyła się w akcję pomocy Martynce Kiryluk, która zmaga się z nowotworami nerwu wzrokowego i kręgosłupa. Dzisiaj w placówce odbył się kiermasz książek, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną na leczenie 14-letniej uczennicy „Siódemki”.

Organizacją kiermaszu zajęło się Szkolne Koło Wolontariatu, działające pod opieką polonistki Magdaleny Stelmach-Kopeć. Książki, które rozchodziły się jak ciepłe bułeczki, przekazał Komitet Pomocy SOS Solidarność.

- Serdecznie dziękuję pani Magdalenie, wolontariuszom i dyrekcji „Piątki” za pomoc, a wszystkim, którzy zakupili książki za okazane dobre serce. Słowa wdzięczności kieruję do osób prywatnych oraz władz i pracowników Urzędu Miasta i Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej za przekazanie nam kilkudziesięciu publikacji. Rodzina Martynki jest w trudniej sytuacji i liczy się każda złotówka – mówi Urszula Radek, prezes komitetu.

Jeśli ktoś chciałby pomóc dziewczynce w walce z postępującą chorobą, może wpłacić datek na konto Komitetu SOS Solidarność w Świdniku nr: 54 1240 2454 1111 0000 3937 1748, koniecznie z dopiskiem „dla Martynki”.

aw

czwartek, 17 październik 2019 09:48

Nie zapomnimy…

17 października zapisał się niestety czarnymi zgłoskami na kartach historii świdnickiego sportu. Tego dnia, w 1998 roku zginął Janusz Kasperek, mistrz akrobacji samolotowych. Sześć lat później, w 2004 roku odeszli siatkarze Avii - Łukasz Jałoza, Jakub Zagaja oraz Wojciech Trawczyński.

J. Kasperek zginął nieopodal Janowa, w ówczesnym województwie siedleckim. Około godziny 16.08 świdniczanin wraz z pilotem Grzegorzem Moskalenko wystartował samolotem akrobacyjnym Extra 300 L z lotniska Pierwszego Pułku Lotniczego Warszawa koło Mińska Mazowieckiego. Po kilku minutach lotu maszyna rozbiła się w pobliskim lesie.

Zawodnicy siatkarskiej drużyny żółto-niebieskich także stracili życie w tragicznych okolicznościach. 17 października 2004 roku wracali z meczu ligowego z Orłem Międzyrzecz. Około 4.00 rano, na trasie Warszawa - Lublin, w pobliżu miejscowości Bogucin, ich pojazd zderzył się z samochodem ciężarowym. Oprócz sportowców śmierć poniósł również kierowca busa, Stefan Sznajder.

By uczcić pamięć przedwcześnie zmarłych, w Świdniku organizowane są dwie imprezy - Międzynarodowe Zawody w Akrobacji Samolotowej oraz Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii.

czwartek, 17 październik 2019 14:25

Historyczny wehikuł czasu

Pojazdy militarne, broń, umundurowanie, eksponaty muzealne, prywatne kolekcje, wystawa modelarska, dioramy, pokazy, konkursy, gry i spotkania z ciekawymi ludźmi. To tylko część atrakcji, czekających na osoby, które wybiorą się na czwartą edycję Wystawy Historycznej „Militaria” w Lublinie. Podobnie, jak w latach ubiegłych, nie zabraknie na niej świdnickiego akcentu.

Tym razem Strefa Historii zaprezentuje pamiątki skupiające się przede wszystkim na lotnictwie.

- Chcemy pokazać ekspozycję poświęconą 80. rocznicy otwarcia Cywilnej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz ponad 200 modeli sprzętów wojskowych, a wśród nich czołgi, okręty i sprzęt latający, zebrane w kolekcję „Armie świata”. Twórcami tej niezwykłej wystawy są członkowie Klubu Modelarskiego Taurus oraz sympatycy klubu. Zaprezentujemy też dioramę „D-day”, obrazującą lądowanie aliantów na plaży w Normandii, 6 czerwca 1944 roku - wymienia Justyna Kowalczyk ze Strefy Historii.

Na świdnickiej ekspozycji nie zabraknie też tego, co z naszym miastem kojarzy się szczególnie, czyli kultowych wuesek. Tym razem będą to jednak pojazdy wykorzystywane przez Ludowe Wojsko Polskie w latach 1955-1985. Uzupełnieniem tej części wystawy staną się mundury z epoki.

Pasjonaci, chcący przeżyć powrót do przeszłości, zrobią to już wkrótce. Wehikuł czasu zabierze ich w podróż po historii Polski w najbliższy weekend. Wystawa zostanie pokazana na terenie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Targów Lublin S.A., przy ulicy Dworcowej 11. W piątek (18 października) ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach 11.00-17.00, a w sobotę i niedzielę między 10.00 a 18.00. Bilety w cenach: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) będzie można kupić w kasach podczas wydarzenia lub za pośrednictwem strony www.tobilet.pl. Dla najmłodszych do 3 roku życia wejście jest bezpłatne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.historia.targi.lublin.pl.

 

środa, 16 październik 2019 11:25

Turniej dla Marysi

Trzyletnia Marysia Szlązak kontynuuje bój o zdrowie, dochodząc do siebie po ciężkiej walce z nowotworem mózgu. Dziewczynka, która dzięki ofiarności wielu ludzi, ostatnie miesiące spędziła w klinice we Włoszech, wkrótce rozpocznie rehabilitację. W tej chwili mała superbohaterka nie widzi, ma również problemy z mówieniem i poruszaniem się.  

Aby wesprzeć Marysię, dziesięć zespołów weźmie udział w charytatywnym turnieju piłkarskim, z którego dochód zostanie przekazany na  jej rehabilitację. Drużyny staną do rywalizacji w najbliższą niedzielę, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego. Każda z nich wpłaciła minimum 200 zł wpisowego. Rozgrywki grupowe rozpoczną się o godzinie 9.00. Zwycięzcy dwóch grup zmierzą się w finale, a drużyny z drugich miejsc zagrają o trzecią lokatę. Ceremonię zakończenia przewidziano na godz. 14.45. Podczas turnieju nie zabraknie też atrakcji dla kibiców. Zadbali o nie organizatorzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe i sklep Media Expert w Świdniku.

- Stworzymy specjalną strefę gier, w której 50 dzieci będzie mogło zagrać w turnieju FIFA 20. Dla najlepszych przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody, ale na upominki mogą też liczyć ci, którzy zajmą miejsce w pierwszej dwudziestce. Oprócz tego działała będzie strefa smartboard (elektryczna deskorolka) i hulajnóg. Chętni będą mogli wypróbować te urządzenia - mówią organizatorzy.

środa, 16 październik 2019 09:44

Nauczyciele odznaczeni

Kilka dni temu w Lublinie odbyły się wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których pracownicy oświaty otrzymali liczne odznaczenia. Wśród uhonorowanych znaleźli się również świdniczanie.

Na wniosek Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Zarządu Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie medal Komisji Edukacji Narodowej wręczono Dorocie Lorenc-Pasiecznej ze Szkoły Podstawowej nr 3. Z kolei, decyzją Ministra Edukacji Narodowej medal KEN trafił również do Doroty Basiak z Przedszkola nr 7 oraz Doroty Krasoń z SP nr 7.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty. Otrzymali je: Ireneusz Keller z SP nr 7, Stanisław Stefańczyk z I Liceum Ogólnokształcącego i Małgorzata Stępień z SP nr 3.

wtorek, 15 październik 2019 12:45

Sezon na półmetku

O tym, że rowery to jedna z najwygodniejszych form komunikacji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dojedziemy nimi do pracy, wybierzemy się na wycieczkę albo po zakupy. Także świdniczanie coraz częściej decydują się na dwa kółka zamiast samochodów. O niesłabnącej popularności jednośladów świadczy system Lubelski Rower Miejski, z którego w Świdniku można korzystać od 2016 roku.

Srebrne rowery znajdziemy w pięciu punktach w naszym mieście. Wypożyczalnie jednośladów znajdują się przy Miejskim Ośrodku Kultury, przy Galerii Venus, w sąsiedztwie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, przy ul. Niepodległości (w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Króla Pole) oraz na osiedlu Brzeziny, przy ul. Akacjowej.

W tym sezonie mieszkańcy najchętniej rozpoczynali swoją podróż na stacji rowerowej przy ul. Racławickiej (Galeria Venus). Od marca do końca września wypożyczyli stamtąd 1746 jednośladów. 1331 z nich zostało zwróconych do stacji w tym samym miejscu. Może to oznaczać, że 415 osób zakończyło swoją podróż na innej świdnickiej stacji lub wybrało się rowerem do Lublina. Próg tysiąca wypożyczeń przekroczyła także stacja zlokalizowana przy Miejskim Ośrodku Kultury. Tam system odnotował 1247 cyklistów. Popularnością cieszą się też stacje na osiedlu Brzeziny oraz w pobliżu Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Tam skorzystało z nich kolejno 585 i 696 osób.

W minionym roku z Lubelskiego Roweru Miejskiego można było korzystać do końca listopada. Powodem była pogoda, która wyjątkowo sprzyjała cyklistom. Tegoroczne zakończenie sezonu nie zostało jeszcze ogłoszone.

wtorek, 15 październik 2019 09:31

Czas dla mam

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała ciekawą propozycję dla najmłodszych czytelników i ich rodziców. W każdy poniedziałek, o godz. 10.00, zaprasza ich na biblioteczne zajęcia „Mum`s Time”, związane nie tylko z książkami i czytaniem. Spotkania przewidziane są dla dzieci do lat 3.

-  Pomysł wyszedł od mam odwiedzających oddział dziecięcy ze swoimi pociechami, które nie chodzą do żłobka czy przedszkola - wyjaśnia Małgorzata Skakuj z MPBP. - Dzieciom brakowało kontaktów z rówieśnikami i zabaw w grupie. Zaproponowaliśmy więc spotkania, podczas których, w formie zabawy, będziemy ćwiczyć język angielski, ale nie tylko. Postaramy się też o porady, na przykład logopedy, lekarza, diabetyka i fizjoterapeuty. Do udziału w poniedziałkowych porankach zachęcamy także innych opiekunów - tatusiów, babcie, dziadków, starsze rodzeństwo, ciocie czy wujków. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, zajęcia będą się odbywały przez cały rok.

Podczas wczorajszego spotkania maluchy wysłuchały historii o gąsienicy, która przeobraziła się w pięknego motyla. Przy okazji poznały angielskie nazwy owoców i kolorów. Były także tańce i wyklejanie obrazków z bohaterką opowiadania.

-  Tydzień temu byłam z synem na pierwszych zajęciach i bardzo mu się spodobały. Przez kilka następnych dni pytał, kiedy znów pójdziemy do biblioteki. Ma tutaj kontakt z dziećmi, chętnie sięga po książeczki. Razem z rówieśnikami może poznawać język angielski. Fajnie, jeśli będziemy mogli skorzystać z porad różnych specjalistów - mówi pani Joanna, mama 2-letniego Nikosia.

Osoby, które chciałby dołączyć do „Mum`s Time”, mogą zgłosić to pod numerem tel. 506 024 857 lub osobiście w bibliotece.

- Zapisy ułatwią nam pracę. Będziemy widzieli, ile pomocy i jaką salę przygotować - dodaje pani Małgorzata.

aw

poniedziałek, 14 październik 2019 13:48

Świdniczanie podzielili milion

Wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane w ramach 5. edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy wybrali 12 spośród 36 zakwalifikowanych do głosowania.

Działający w Urzędzie Miasta zespół do spraw budżetu obywatelskiego, przedstawił dziś wyniki głosowania, które zakończyło się 3 października. Na wszystkie pomysły oddano łącznie 13 094 głosów. Oznacza to, że swoich faworytów wskazało 5 614 mieszkańców. Na formę internetową zdecydowało się 2 083 świdniczan, natomiast na papierową - 3 277.

- Najaktywniejsze były osoby w wieku 60+, które oddały 30,7% ogółu głosów. Budżet obywatelski cieszył się też sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców w wieku 36-49 lat. Oddali oni 29,7% wszystkich głosów.  17,5% pochodziło od świdniczan w wieku 26-35 lat, 13,1% od mieszkańców w przedziale wiekowym 50-59. Najmniej, bo 9% ogółu stanowiły osoby do 25 roku życia - mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

O tym, jak powinien wyglądać przyszłoroczny budżet, najchętniej decydowały panie, które oddały 61% wszystkich głosów. Panowie natomiast 39%.

Największym poparciem cieszył się projekt nr 3, czyli Muzyczne wieczory u Św. Kingi (II edycja). Wydarzenie przekonało do siebie 1196 osób. Na drugim miejscu, z liczbą 903 głosujących, znalazło się zadanie nr 36 - Na dobry początek V. Podium zamknął pomysł nr 29, czyli Pomagajka III. Poparło go 854 świdniczan.

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich projektów, które zostaną realizowane w przyszłym roku:

1. Muzyczne wieczory u Św. Kingi (II edycja) - cykl darmowych koncertów znanych polskich artystów. Występy odbędą się na terenie parafii pw. św. Kingi (1196 głosów)
2. Na dobry początek V - projekt skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej (903 głosy)
3. Pomagajka III - projekt specjalistyczny, przeznaczony dla dzieci ze Świdnika, które wymagają diagnozy i terapii dysleksji, konsultacji fizjoterapeutycznych i pomocy psychologicznej (854 głosy)
4. Mały Świat III - objęcie wsparciem dzieci w wieku od 2 do 8 lat borykających się z różnego rodzaju trudnościami, szczególnie z zaburzeniami mowy (808 głosów)
5. Zaułek poetów - miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan - działania artystyczne, spotkania autorskie i koncerty świdnickich twórców w strefie rekreacji utworzonej w miejscu historycznym, wokół starego drzewa, w otoczeniu zieleni. Skwer ma powstać pomiędzy Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną a Przedszkolem nr 6 (798 głosów)
6. Usiądź ze mną i poczytaj - warsztaty dla rodziców, których celem jest pokazanie możliwości, jakie dają książki w codziennym wspieraniu rozwoju dziecka oraz pomoc w kształtowaniu kompetencji czytelniczych dzieci (575 głosów)
7. Symulator lotniczy śmigłowcowo-samolotowy - połączenie repliki kokpitu samolotu z zaawansowanym urządzeniem treningowym, opartym na programie komputerowym. Obejmuje także fotel pilota, przyrządy lotnicze, urządzenia sterujące oraz wyświetlacze LCD. Z urządzenia będzie można korzystać w Strefie Historii (537 głosów)
8. Nowe miejsca parkingowe przy ul. Skarżyńskiego - projekt zakłada budowę ok. 26 miejsc dla samochodów w pasie drogowym ul. Skarżyńskiego, odcinek od ul. Wyszyńskiego (516 głosów)
9. Plac zabaw dla maluchów - miejsce zabaw dla najmłodszych dzieci miałoby zostać zlokalizowane na terenie zielonym pomiędzy SP nr 5 a przychodnią zdrowia (507 głosów)
10. Domki dla jerzyków „Świdnik jest na  pTAK” - zakup oraz montaż domków lęgowych dla jerzyków, ptaków żywiących się komarami i meszkami (507 głosów)
11. Dajmy im szansę - zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin - szansa dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych (491 głosów)
12. Nowoczesny plac zabaw przy ul. Kopera w Świdniku - budowa nowoczesnego placu, wyposażonego w duży zestaw zabawowy z kilkoma zjeżdżalniami, przejściami, miejscami do wspinaczki, tyrolką, domkiem do zabaw i huśtawkami (486 głosów)

Listę wszystkich projektów, na które można było głosować, można znaleźć na stronie Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

poniedziałek, 14 październik 2019 13:47

Uwaga mieszkańcy!

Urząd Miasta zaprasza mieszkańców i właścicieli domów jednorodzinnych na spotkanie informacyjne dotyczące programu „Czyste powietrze”, które odbędzie się 24 października, o godzinie 16.30, w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Spotkanie poprowadzą doradcy energetyczni Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Osoby, które zechcą wziąć udział w programie, będą miały możliwość wypełnienia wniosku o dofinansowanie z pomocą ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego. 

Strona 1 z 101

Najczęściej czytane