• Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • rodzinka
 • SH
 • Zdrowy Świdnik
 • Idzie sobie Grześ...
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Repertuar
 • Schronisko w Krzesimowie
wtorek, 18 wrzesień 2018 12:11

Postawa godna pochwały

Życzliwością, opanowaniem oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy wykazał się Krzysztof Szacoń, aspirant ze świdnickiej komendy. Policjant, w czasie urlopu pomógł chłopcu, który uległ wypadkowi na rowerze. Jego postawę chwalą rodzice dziecka oraz koledzy z pracy.

Mundurowy na co dzień pełni służbę w wydziale ruchu drogowego, a jego wielką pasją jest kolarstwo. W sierpniu wybrał się na Roztocze, by pokonać szlak Green Velo. Podczas podróży zauważył grupę rowerzystów, a wśród nich płaczącego chłopca. Okazało się, że dziesięciolatek przewrócił się i doznał obrażeń ciała. Świdniczanin natychmiast opatrzył rany, wezwał pogotowie i nawigował rodzinę do karetki, znajdującej się na początku szlaku.

Po powrocie do pracy, na policjanta czekała miła niespodzianka. Mama chłopca, która usłyszała, jak przedstawia się wzywając pomocy, odnalazła go i osobiście podziękowała za pomoc. Komendant Powiatowy Policji insp. Grzegorz Hołub otrzymał również list chwalący postawę policjanta.

- Jako rodzice dziecka jesteśmy pełni podziwu dla profesjonalizmu Pana Krzysztofa Szaconia oraz życzliwej postawy, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością - czytamy w piśmie.

Słowa uznania płyną również ze strony przełożonych mundurowego:

- Cieszę się, że takie gesty i pomoc są doceniane. Jestem dumny, że policjanci doświadczenia zdobyte w pracy potrafią wykorzystać w codziennym życiu. Pan Krzysztof wie, jak się zachować i udzielić pomocy. Nigdy nie traci zimnej krwi  - mówi komendant insp. Grzegorz Hołub.

poniedziałek, 17 wrzesień 2018 08:21

Strefa ma już 5 lat

Zaczęło się od kilku zapaleńców, którzy miłością do kultowych wuesek chcieli zarazić kolejne pokolenia świdniczan. Wspólnymi siłami otworzyli małe muzeum jednośladu, które początkowo mieściło się w dawnym Gimnazjum nr 2. W 2011 roku podjęto decyzję, by stworzyć miejsce, w którym znalazłyby się pamiątki związane z motoryzacją, tradycjami lotniczymi, Świdnickim Lipcem, klubem Avia oraz życiem mieszkańców Świdnika w czasach PRL. Marzenie o muzeum udało się zrealizować dwa lata później. W Galerii Venus powstała Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury. W tym roku, to wyjątkowe miejsce obchodzi piąte urodziny.

- Strefa Historii została stworzona w wyniku potrzeby udokumentowania dziejów Świdnika. Pomimo upływu zaledwie 64 lat od uzyskania praw miejskich, odegrał on ważną rolę w historii kraju. Pamiętamy motocykle WSK, które zrewolucjonizowały polskie drogi, bohaterów świdnickiej „Solidarności” czy sukcesy zawodników FKS Avii. To nie tylko elementy tożsamości Świdnika, ale też  filary ekspozycji Strefy Historii. Możemy pochwalić się licznymi pamiątkami z epoki PRL, reportażami, wywiadami z ludźmi tworzącymi historię miasta. Muzeum wciąż się rozwija. W ubiegłym roku do użytku zwiedzających oddaliśmy kolejną salę, w całości poświęconą tradycjom lotniczym. W ciągu 5 lat Strefę odwiedziło blisko 16 tysięcy osób - mówi Adam Żurek, dyrektor MOK.

Wielkie świętowanie zaplanowano na ostatni weekend września. W Galerii Venus odbędzie się festyn rodzinny. Dzieci wezmą udział w animacjach, pobawią się na dmuchanym placu zabaw i obejrzą pokaz śmigłowca RC. Dla nieco starszych przygotowano wystawę fotograficzną poświęconą lotnictwu, wykład oraz pokazy filmów. Częścią obchodów będzie również Festiwal Modeli Plastikowych i Kartonowych Świdnik 2018. Mieszkańcy zobaczą blisko 400 modeli w różnych skalach, wezmą udział w warsztatach i konkursach. Dla pasjonatów modelarstwa odbędzie się też giełda. Wyjątkowo, w sobotę i niedzielę czynne będzie również muzeum.

środa, 12 wrzesień 2018 10:18

Bezpieczne na drodze

Jak bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych, kto powinien jeździć w foteliku i dlaczego należy mieć zapięte pasy. To tylko kilka z tematów poruszanych na spotkaniach z policjantami z wydziału ruchu drogowego, które właśnie ruszyły w placówkach oświatowych. Lekcje z mundurowymi odbywają się w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

- W wakacje profilaktycznie monitorowaliśmy obszary w pobliżu szkół i przedszkoli, by dobrze przygotować się na spotkania z dziećmi i wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę. Teraz policjanci z drogówki uczą je, między innymi jak prawidłowo poruszać się w drodze na lekcje - mówi Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku.

We wtorek, w zajęciach wzięły udział pięcio- i sześciolatki z Przedszkola nr 3. Spotkanie rozpoczęło się przypomnieniem zasad bezpieczeństwa. Policjanci wytłumaczyli, jak zmieniają się światła oraz, że przez jezdnię przechodzi się zawsze w miejscu, gdzie zaznaczona jest „zebra”. Przypomnieli też, że jadąc samochodem, należy mieć zapięte pasy, a dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wysokości powinny siedzieć w fotelikach. Zdobytą wiedzę przedszkolaki sprawdziły w praktyce, wyruszając na spacer po ulicy Niepodległości.  

„Trójka” nie jest jedyną placówką, którą odwiedzą mundurowi.  Wkrótce spotkają się także z innymi przedszkolakami oraz pierwszoklasistami ze Świdnika i powiatu.

wtorek, 11 wrzesień 2018 14:00

Żeromski po raz drugi

W sobotę, w muszli koncertowej przy MCUS, a dwa dni później w sali kameralnej MOK świdniczanie mogli posłuchać fragmentów najsłynniejszej powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”. Wszystko za sprawą siódmej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, w której nasze miasto wzięło udział już po raz kolejny.

Wtorkowe wydarzenie, na które zaproszono uczniów, zainaugurowała Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor II LO, która wprowadziła słuchaczy do lektury i opowiedziała o losach Cezarego Baryki. Fragmenty jednego z najsłynniejszych dzieł S. Żeromskiego odczytali: burmistrz Waldemar Jakson, ks. Andrzej Krasowski, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła, Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO, Adam Żurek, dyrektor MOK, Janusz Wójtowicz, komendant SM, Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5, Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO, Marcin Magier, asystent parlamentarny w biurze posła Artura Sobonia, podinspektor Sławomir Kwiatkowski, zastępca komendanta KPP oraz Mirosław Król, dyrektor II LO.

Nie zabrakło też quizu, podczas którego uczniowie wykazali się znajomością lektury, odpowiadając, m. in. na pytania o to, jak miała na imię ukochana Cezarego Baryki i z jakiego miasta pochodziła jego mama. Dla osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi przygotowano nagrody - własny egzemplarz „Przedwiośnia”. Zwieńczeniem akcji był koncert Łukasza Jemioły, w którego repertuarze znalazła się poezja śpiewana.

Organizatorami spotkania byli: Miejski Ośrodek Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz II Liceum Ogólnokształcące.

poniedziałek, 10 wrzesień 2018 10:30

Czytanie łączy pokolenia

W minioną sobotę świdniczanie spotkali się na Międzypokoleniowym Narodowym Czytaniu, zorganizowanym przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych i Szkołę Podstawową nr 5. Wspólnie wysłuchali fragmentów „Przedwiośnia” S. Żeromskiego udowadniając, że to lektura, która łączy pokolenia.

Nie zabrakło też utworów, które znalazły się w Antologii Niepodległości: „Nad Niemnem”, „Rozmów polskich latem 1983 roku” oraz opisu koncertu Jankiela z „Pana Tadeusza”. Przeczytali je przedstawiciele władz miasta i świdnickich szkół, a także seniorzy i uczniowie. Akcję uświetniły występy dzieci i młodzieży z SP nr 5, a także inscenizacja przygotowana przez świdnicki Teatr Drogi.

To nie koniec wspólnego czytania jednej z najsłynniejszych powieści Stefana Żeromskiego. Już jutro dzieło przypomną Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. Spotkanie odbędzie się o godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

poniedziałek, 10 wrzesień 2018 09:06

Sprawdź, czy możesz jechać

Od piątku każdy, kto chciałby upewnić się, czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę, zrobi to w świdnickiej Komendzie Powiatowej Policji. W poczekalni komisariatu zamontowano specjalne urządzenie sprawdzające trzeźwość.

Ze stacjonarnego alkomatu korzysta się samodzielnie, bez pomocy policjantów, a jego obsługa jest bardzo prosta.

- Wystarczy wcisnąć przycisk uruchamiający, a następnie, przy pomocy słomki, dmuchnąć w otwór. Po chwili pojawia się wynik badania oraz podświetla się znak graficzny, w zależności od stopnia zawartości alkoholu we krwi - tłumaczy asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku.

Zakup urządzenia sfinansowała Gmina Świdnik, w ramach Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji.

piątek, 07 wrzesień 2018 09:45

Sobota z Żeromskim

Gratkę dla pasjonatów słowa oraz historii naszego kraju przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Miejskie Centrum Usług Socjalnych. W najbliższą sobotę, w muszli koncertowej przy MCUS usłyszymy, m.in. fragmenty „Przedwiośnia”. Wszystko za sprawą akcji „Narodowe Czytanie”, którą zainaugurowała para prezydencka.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30. Poza ostatnią powieścią Stefana Żeromskiego, mieszkańcy wysłuchają utworów, które znalazły się w Antologii Niepodległości.

- Będą to fragmenty „Nad Niemnem”, „Rozmów polskich latem 1983 roku” czy opis koncertu Jankiela z „Pana Tadeusza”. Przeczytają je przedstawiciele władz miasta i świdnickich szkół, a także seniorzy i uczniowie - wylicza Beata Portka, kierownik MCUS.

Akcji towarzyszyć będą występy młodzieży z SP nr 5, która przygotowała pokaz poloneza oraz pieśni patriotyczne. Sceniczną improwizację „Rozmów polskich…” zapowiedział też Teatr Drogi.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców. To szczególny rok, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Warto z tej okazji przypomnieć sobie dzieła naszych pisarzy - zachęca B. Portka.

czwartek, 06 wrzesień 2018 08:39

Zapraszają po wakacjach

Na początku tygodnia pierwszy dzwonek zabrzmiał nie tylko w szkołach. Z nową energią i pomysłami wraca też Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Tylko we wrześniu spotkania zaplanowały dyskusyjne kluby książki oraz klub filmowy. Nie zabraknie też literackich nowości.

Instytucja powraca do regularnych godzin otwarcia. Z zasobów głównego oddziału świdnickiej biblioteki skorzystamy sześć dni w tygodniu. W poniedziałek i sobotę, między godz. 9.00 a 15.00, a od wtorku do piątku, w godz. 9.00-18.00. Działania zainauguruje Biblioteczny Klub Filmowy, który już dziś, o godz. 17.00 zaprasza do MediaStrefy na pierwszy, powakacyjny seans. O swoich sympatykach nie zapomina też Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. 13 września, o godz. 18.00 zaprosi do rozmowy o ulubionych powieściach i pisarzach. Młodzi pasjonaci słowa powinni zajrzeć do biblioteki szczególnie 27 września. Tego dnia odbędzie się powakacyjna odsłona Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży.

- Tradycyjnie spotykamy się w drugi czwartek miesiąca, o godz. 17.00. Będziemy rozmawiać o tym, co przeczytaliśmy w wakacje oraz o akcjach kulturalnych, w których uczniowie brali udział - mówią pracownicy oddziału dla dzieci i młodzieży.

Nowości pojawią się również na półkach. W wypożyczalni dla dorosłych znajdziemy kryminały, powieści obyczajowe, biografie, książki historyczne i fantasy. Wśród tytułów znalazły się, m. in.: M. Wroński „Gliny z innej gliny”, J. Moyes „Moje serce w dwóch światach”, M. Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”, M. Borucki „Bohaterowie polskich powstań narodowych”, J. Komuda „Jaksa” oraz K. Nosowska „A ja żem jej powiedziała…”. Nie zabraknie też literatury z naszego podwórka. O historii Józefa Franczaka, ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, przeczytamy w książce M. Franczaka „Mój ojciec - sierżant Laluś”. Wypożyczalnia dla dzieci także przygotowała książkowe nowości, na przykład „Pamiętnik Czarnego Noska” J. Porazińskiej, „Pieski Tereski” J. Krzyżanek, „Nela i Tajemnice oceanów” z serii „Nela mała reporterka” czy zbiór wierszy zatytułowany „Tuwim dzieciom”. Instytucja przypomina również o spotkaniach Bibliotecznego Klubu Filmowego, które odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Wróci „Czwórka”

Sympatycy oddziału Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej mieszczącego się dawniej w Szkole Podstawowej nr 7 mogą odetchnąć z ulgą. Filia nr 4, po blisko rocznym zawieszeniu, znów pojawi się na mapie Świdnika. W dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Kopernika 9 od kilku tygodni trwa remont pomieszczenia, do którego ma zostać przeniesiona. Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Kolejnym krokiem będzie podłączenie internetu i uruchomienie systemu bibliotecznego, przewiezienie regałów, księgozbiorów oraz urządzenie pomieszczenia. Pierwsi czytelnicy skorzystają z biblioteki prawdopodobnie we wrześniu lub październiku.

Wspólne czytanie

11 września biblioteka zaprasza na Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00, w Miejskim Ośrodku Kultury.

środa, 05 wrzesień 2018 12:24

Bal na koniec lata

Dobiega końca najcieplejsza pora roku, a co za tym idzie, także „Letnie potańcówki”. Ostatnie spotkanie odbędzie się już jutro. Organizatorzy zachęcają, by trochę zaszaleć i… przebrać się za ulubione postaci.

- Na zakończenie wakacyjnego cyklu zapraszamy na bal przebierańców. Mieszkańcom do tańca przygrywał będzie Janusz Lawgmin z zespołem Flesh, a o dobrą atmosferę zadba wodzirej Damian Chabros. Przygotowaliśmy też konkursy z nagrodami - mówi Katarzyna Bieniek z MOK.  

Tradycyjnie zabawa rozpocznie się o godz. 17.00, w muszli koncertowej przy MCUS. Organizatorami wydarzenia realizowanego w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego są Miejski Ośrodek Kultury, Miejskie Centrum Usług Socjalnych oraz Spółdzielczy Dom Kultury.

środa, 05 wrzesień 2018 09:26

Biegają i pomagają

Blisko sześćset osób wzięło udział w charytatywnym biegu Lublin Business Run 2018. Podczas tegorocznej edycji imprezy zbierano pieniądze na zakup protezy dla Mariusza Zielińskiego, który w wypadku samochodowym stracił nogę. Wśród biegaczy znaleźli się również świdniczanie.

Do sztafety zgłosiły się 122 drużyny, w których skład weszli pracownicy firm i instytucji działających na terenie Lubelszczyzny. Do zabawy dołączyła także reprezentacja Urzędu Miasta Świdnik: Maciej Michałowski (00:14:54), Magdalena Borowiec-Różycka (00:15:46), Karolina Fijałkowska (00:18:25), Ewelina Kubecka (00:19:05) i Robert Jakubowski (00:13:48). Każdy z zawodników miał do pokonania 3,5 km. Wśród świdniczan trasę najszybciej pokonał Robert Jakubowski. Drużynowo ekipa zajęła 57 miejsce.

- Dystans wydaje się nie być duży, ale wysoka temperatura i bardzo szybkie tempo dały się we znaki. Mimo to, niemal każdy z nas osiągnął „życiówkę”. Trzeba też dodać, że startujący w sztafecie, to w dużej części profesjonalni biegacze, reprezentujący różne kluby. Doskonałym przykładem jest drużyna lubelskibiegacz.pl team, która w tym roku, po raz kolejny zresztą, wygrała lubelskie zawody, uzyskując najlepszy czas w Polsce - mówi Maciej Michałowski, kapitan ekipy z ratusza.

Strona 1 z 29

Najczęściej czytane

 • DSC_0587
 • DSC_0579
 • mural-2
 • DSC_0560
 • DSC_0559
 • DSC_0645
 • DSC_0600
 • mural-1
 • DSC_0621
 • DSC_0622
 • mural-5