• Idzie sobie Grześ...
  • rodzinka
  • Repertuar
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
piątek, 13 grudzień 2019 10:15

Docenieni za wiedzę

Świetnie radzą sobie z przedmiotami ogólnymi i zawodowymi, są laureatami licznych konkursów i olimpiad, a przede wszystkim młodymi ludźmi, chcącymi rozwijać swoje zainteresowania. Uczniowie szkół podstawowych, średnich i zawodowych w Świdniku zostali docenieni przez marszałka województwa lubelskiego, który przyznał im stypendia.

W tym roku nagrody zostały przyznane w ramach dwóch programów. Pierwszy, „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020”, był kierowany do siódmoklasistów i ósmoklasistów, a także uczniów klas I, II i III liceów ogólnokształcących. Skorzystali z niego: Kajetan Kuczyński z SP nr 4, Dagmara Krupińska, Amelia Szubartowska, Jeremiasz Ścirka z SP nr 7, Jakub Wójcik z I LO oraz Jakub Machnikowski, Jakub Szlakiewicz, Julia Duda i Aleksandra Giza z II LO.   

Drugi program, „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021”, adresowany jest do młodzieży z placówek prowadzących kształcenie zawodowe. W jego ramach stypendium otrzymały uczennice Zespołu Szkół nr 1: Żaneta Białkowska, Joanna Stec, Julia Milanowska, Yuliya Pushinska, Ewelina Olech, Justyna Olech oraz Kamila Zmora.

- Ogromnie się cieszę, że mamy w województwie lubelskim tak dużą grupę uzdolnionej młodzieży. Jestem z was dumny i z wielkim optymizmem patrzę w przyszłość, ponieważ inwestycja w młodzież, to inwestycja w przyszłość Polski - powiedział podczas uroczystej gali Michał Mulawa, wicemarszałek województwa.

Nagrody przyznawane są na okres 10 miesięcy, od 1 września 2019 roku do 30 czerwca 2020r., w kwocie 4 tys. zł. Oznacza to, że stypendysta otrzyma 400 zł miesięcznie. Stypendia mają pomóc uczniom w rozwoju ich pasji i kontynuowaniu edukacji. Mogą przeznaczyć je na udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych czy wymianach językowych. Nagrody sfinansują też zakup książek, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnego miejsca do nauki, ubranie ochronne czy sprzęt komputerowy. Za nagrodę można również kupić okulary korekcyjne, aparat słuchowy lub opłacić zajęcia logopedyczne.

czwartek, 12 grudzień 2019 19:31

Kabaret Smile - tu i teraz (foto)

Świdniczanie czekali na nich dwa lata, ale po dzisiejszym spotkaniu wszyscy zgodnie przyznają, że było warto. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, po raz kolejny gościł Kabaret Smile.

Tym razem Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier i Michał Kincel zaprezentowali najnowszy program pt. „Tu i Teraz”. Były premierowe skecze, nowe postacie, niecodzienne zdarzenia i, jak przystało na Smile, wyjątkowe piosenki. Nie zabrakło też ulubieńców publiczności - Bożenki i Merlina, którzy tym razem zaprosili widzów na romantyczny wieczór filmowy.

czwartek, 12 grudzień 2019 14:04

20 lat pod patronatem Norwida

Życzenia kolejnych lat sukcesów, pomyślności oraz budowania tożsamości popłynęły dziś z ust gości, którzy wzięli udział w jubileuszu 20-lecia nadania Zespołowi Szkół nr 1 imienia Cypriana Kamila Norwida. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, kuratorium oświaty, szkół, uczelni, związków zawodowych, a także nauczyciele, uczniowie oraz dawni wychowankowie ZS nr 1.

Wyjątkowe święto zainaugurowała msza święta w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela. Następnie, w budynku szkoły, odbyła się oficjalna część uroczystości, podczas której przybliżono sylwetkę poety. Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1, przypomniał też, jak został patronem placówki: - Nadanie szkole imienia i sztandaru wiąże się z budowaniem jej tożsamości wokół ważnych wartości i reprezentowaniem naszego patrona. 20 lat temu uczniowie postanowili, że zostanie nim Cyprian Kamil Norwid. Tym samym zdecydowali się na pielęgnowanie wartości, wcielanie ich w życie oraz ciągłe odkrywanie tego, co dla wieszcza było ważne i co chciał przekazać następnym pokoleniom. Twórczość Norwida nie jest łatwa w odbiorze, ale na tyle wartościowa i istotna dla naszego narodu, że warto się nad nią pochylić, odkrywać jej piękno oraz mądre przesłania. Dostrzegali to wielcy, współcześni Polacy, którzy docenili jej aktualność i uniwersalne przesłanie dla polskiego narodu.

Później przyszedł czas na gratulacje.

- Chciałbym podziękować byłym i obecnym nauczycielom, dyrektorom oraz uczniom za codzienną pracę i budowanie tej społeczności. Jestem pewien, że wychowankowie szkoły czują się częścią tej wspólnoty. „Norwid”, jak potocznie określa się placówkę, trzyma wysoki poziom wśród szkół zawodowych. Osiąga niezwykłe sukcesy i może pochwalić się różnymi inicjatywami związanymi nie tylko z podstawą programową. Pozyskuje środki europejskie i poszerza horyzonty. Szczerze gratuluję niezwykłego jubileuszu, który jest wyjątkową okazją, by przypomnieć historię szkoły, ale również powiatu - mówił starosta Łukasz Reszka.

Życzenia złożyła również Halina Dudzińska-Zuchniarz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie: - Jestem bardzo dumna, że mogę być wizytatorem tej szkoły, ponieważ nie tylko byli, ale również obecni nauczyciele i uczniowie budują jej jakość i tożsamość. Warto też pamiętać o pracownikach administracyjnych, dzięki którym placówka sprawnie funkcjonuje. Pod swoją opieką mam cztery szkoły z Powiatu Świdnickiego. Chcę podkreślić, że Zespół Szkół nr 1 jest najlepszym spośród czterech najlepszych. Życzę uczniom dalszych sukcesów, nauczycielom zaangażowania, wytrwałości, cierpliwości w pokonywaniu różnych trudności, a nam wszystkim dalszej, pomyślnej współpracy.

Uroczystość zwieńczyła akademia przygotowana przez uczniów. Młodzież przypomniała twórczość oraz losy Cypriana Kamila Norwida.

czwartek, 12 grudzień 2019 09:27

Zabrzmią najpiękniejsze kolędy

Na wyjątkowe kolędowanie zaprasza Miejski Ośrodek Kultury. Dla świdnickiej publiczności zaśpiewa chór męski Arion pod dyrekcją Magdaleny Celińskiej. Na scenie towarzyszyć mu będzie Helicopters Brass Orchestra pod batutą Rafała Maruszaka.  

Koncert odbędzie się po świętach Bożego Narodzenia.

- Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie kolędy, skomponowane w rytmie dostojnego poloneza lub dziarskiego mazura. W męskim, czterogłosowym wykonaniu brzmi to szczególnie atrakcyjnie - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Podczas kolędowania usłyszymy też „Kolędę dla nieobecnych”, dedykowaną zmarłym chórzystom.

Koncert odbędzie się 29 grudnia, o godz. 12.00, w sali widowiskowej MOK. Wstęp wolny.

„Bóg się rodzi…”

29 grudnia, godz. 12.00

sala widowiskowa, MOK

wstęp wolny

czwartek, 12 grudzień 2019 09:22

Przypomną o grudniu 1981

13 grudnia 1981 roku, o godzinie 6.00, w polskim radiu i telewizji wyemitowano pamiętne przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego: „Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.”

Na wieść o stanie wojennym, załoga WSK PZL-Świdnik rozpoczęła strajk okupacyjny, stawiając bierny opór milicji i wojsku. Aby upamiętnić wydarzenia sprzed 38 lat, w Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Lot do wolności”, w reżyserii Grzegorza Linkowskiego. Świdniczanie wysłuchają także prelekcji Piotra Jankowskiego, dyrektora Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, poświęconej historii naszego kraju. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00, w sali kameralnej MOK.

__

Film „Lot do wolności”, w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, opowiada brawurową, ale mało komu znaną lotniczą ucieczkę z PRL-u do Berlina Zachodniego na amerykańskie lotnisko Tempelhof. Tego wyczynu, w 1983 roku, dokonał Leszek Piłat, lubelski student. Śmiałek jest najmłodszym spośród 16 lotników, którzy w ten sposób opuścili Polskę. Osobiście zasiadł za sterami niewielkiego radzieckiego samolotu Jak-12, a w tej niebezpiecznej wyprawie towarzyszyło mu trzech młodych mężczyzn. Jeden z nich zabrał ze sobą czteroletniego syna, nie informując o tym jego matki. Dokumentaliści za pomocą animacji komputerowych rekonstruują tę sensacyjną akcję, prezentują unikalne zdjęcia z lądowania i ustalają też motywy działania uczestników lotu.

środa, 11 grudzień 2019 09:42

Przekaż rzeczy na licytację

Kilka tygodni temu pisaliśmy o przygotowaniach świdnickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do finału akcji (ZOBACZ: Przekaż fanty na WOŚP). Miejski Ośrodek Kultury, organizator WOŚP w naszym mieście, zbiera przedmiotów na licytację. Dobra wiadomość dla osób, które chciałyby wesprzeć inicjatywę, ale jeszcze tego nie zrobiły. Zbiórka została przedłużona do 20 grudnia.

Podczas finału mieszkańcy wylicytują, m. in. torbę marki Farbotka, „Baśń o dębowym sercu” Artura Jasińskiego, obrazy autorstwa świdnickich artystów czy legowisko dla psa. Nie zabraknie też gadżetów z logo WOŚP, na przykład koszulek, zegarków, kalendarzy, poduszek czy pufy.

- Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej zbiórki. Rzeczy, wraz z informacją o wysokości ceny wywoławczej, można przynosić do Centrum Kultury, do pokoju nr 1/9, który mieści się w holu kina Lot - mówi Anna Broda, szefowa sztabu WOŚP w naszym mieście.

Dochód z aukcji wesprze konto Orkiestry, która 12 stycznia zagra dla ratowania zdrowia i życia dzieci. Podczas ubiegłorocznego finału, dzięki licytacji oraz wolontariuszom kwestującym na ulicach Świdnika, udało się zebrać 84 264 zł.

środa, 11 grudzień 2019 08:41

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. Od 11 grudnia na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają: „Kraina lodu 2”, „Solid Gold", „Baranek Shaun Film. Farmageddon", „Last Christmas" oraz „Na noże". Po raz ostatni zostanie również pokazany „KULT. Film".

KULT. FILM

W kinie 11 grudnia

Film dokumentalny zawierający wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały zakulisowe z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego.

KRAINA LODU 2

W kinie do 12 grudnia

Elsa i Anna wraz z przyjaciółmi udają się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa.

SOLID GOLD

W kinie do 12 grudnia

Inspirowany kulisami afery Amber Gold, thriller sensacyjny w reżyserii Jacka Bromskiego („Bilet na Księżyc”, „Anatomia zła”).

BARANEK SHAUN FILM. FARMAGEDDON

W kinie od 13 do 18 grudnia

Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona  niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji.

LAST CHRISTMAS

W kinie od 13 do 18 grudnia

Kate pracuje w dużym domu towarowym w Londynie jako elf. Jej życie jest pasmem niepowodzeń i złych decyzji. Jednak kiedy w pracy poznaje Toma (Henry Golding), zaczyna zmieniać się na lepsze.

NA NOŻE

W kinie od 15 do 18 grudnia

Detektyw Blanc bada sprawę śmierci bogatego pisarza, głowy ekscentrycznej rodziny. Wszyscy jego krewni są podejrzani.

wtorek, 10 grudzień 2019 12:42

Weekend nowej nadziei

Tak w kilku słowach można podsumować finał 19. edycji Szlachetnej Paczki. Projektu, który pozwoli potrzebującym z całej Polski godnie spędzić święta Bożego Narodzenia. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz darczyńców udało się pomóc 14 562 rodzinom. 24 z nich pochodzi ze Świdnika, Dominowa, Minkowic i Mełgwi.

„Weekend cudów”, bo tak określany jest finał projektu, to trzy dni pełne niezwykłych zdarzeń. Paczki, przygotowywane przez ofiarodawców, wypełnione po brzegi odzieżą, obuwiem, żywnością czy środkami chemicznymi, nareszcie trafiły do potrzebujących.

- Darczyńcy byli naprawdę kochani. Rodziny otrzymały plecaki, zabawki, wyprawki dla dzieci, bony podarunkowe na ubrania, koce, pościel, prześcieradła, kosmetyki, hulajnogi. Wśród darów pojawiły się również łóżka, kuchenki gazowe, piecyk gazowy, lodówka, odkurzacze. W jednym z domów udało się też wstawić okna - opowiada Tomasz Kuśmierczyk, wolontariusz Szlachetnej Paczki w Świdniku.

W pomoc zaangażowali się też przedsiębiorcy. Firma TOPSPORT pieczątki i puchary przygotowała odznaki z logo Szlachetnej Paczki. Krystian Błazikowski i Akademia Uśmiechu udostępnili pomieszczenia na magazyn. Budimex Lublin i Marcin Denka pomogli w transporcie paczek, a cukiernia i lodziarnia Fabryka Smaku zadbała o pyszne wypieki. Kwiaty doniczkowe ufundował natomiast sklep Bricomarche.

- Chcielibyśmy serdecznie wszystkim podziękować za życzliwość. Dzięki ich wsparciu możemy realizować nasze cele - mówi Tomasz.

Chwile wzruszenia przeżyły nie tylko rodziny, które przekonały się, że świdniczanie nie są obojętni na ich los. Jak mówią wolontariusze, również dla nich były to ważne i bardzo pouczające dni.

 - Podczas wizyt przeżyliśmy wiele wzruszeń i radości. Dzięki nim mamy jeszcze więcej siły i chęci, by w przyszłym roku pomoc jeszcze większej liczbie rodzin - przyznaje Tomasz.

Ze spotkań cieszyli się również darczyńcy, którzy mieli okazję odwiedzić rodziny.

- Wszyscy poznali się w „Weekend cudów”. Dzięki temu darczyńcy mogli poznać osoby, którym pomogą. To były bardzo budujące i miłe spotkania - dodaje wolontariusz.

Decyzja podjęta - działamy dalej!

W tym roku świdnicką drużynę Szlachetnej Paczki tworzyło dwanaście osób. Dla wszystkich był to debiut.

- Co nami kierowało? Chęć pomocy i poznania nowych ludzi. Dzięki takim akcjom człowiek poznaje potrzeby innych, dostrzega to, co ma, uczy się pokory i zrozumienia - wyjaśnia T. Kuśmierczyk.

Choć „Weekend cudów” już za nami, wolontariusze nie kończą jeszcze swojej pracy. Wciąż będą odwiedzać rodziny i służyć pomocą.

- Podjęliśmy decyzję, że zostajemy. Chcemy do nich zaglądać, sprawdzać, na ile udało nam się pomóc i czy rodzina podjęła walkę o lepsze jutro. Mamy także Akademię Przyszłości, a w niej lekarzy i prawników, którzy z chęcią pomogą rodzinom. Planujemy rozkręcić Szlachetną Paczkę w Świdniku, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących. Stąd pomysł na koncert, na który chcielibyśmy zaprosić nowe osoby, pragnące dołączyć do naszej drużyny - dodaje wolontariusz.

Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia, o godzinie 15.00, w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentują się artyści ze Świdnika oraz Milejowa.

PROGRAM

godz. 15.00 - przywitanie gości, podziękowania

godz. 15.30 - zespół Wita-Mina D

godz. 16.00 - Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”

godz. 16.30 - Dariusz Tokarzewski

godz. 16.55 - zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5

wtorek, 10 grudzień 2019 10:36

Uwaga! Objazd dla linii nr 35

W związku z pracami drogowymi wykonywanymi na ulicy Kusocińskiego, dziś od godziny 10.10 do końca kursowania, linia nr 35 w obu kierunkach zostanie skierowana na objazd: … - Wyszyńskiego - Racławicka (nawrót na rondzie Żołnierzy Wyklętych) - Racławicka - Świerkowa - …

Autobus będzie kursował z pominięciem przystanków: Klonowa-kościół NŻ 01 i 02 oraz Kusocińskiego NŻ 01 i 02.

wtorek, 10 grudzień 2019 09:39

Nie szczepisz? Zapłacisz karę

11 właścicieli czworonogów zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę 1200 zł. Wszyscy nie zaszczepili swoich pupili przeciw wściekliźnie. Choć liczba ukaranych mieszkańców nie jest wysoka, a przypadki wykrycia wirusa na terenie powiatu świdnickiego nie pojawiły się od 13 lat, inspektorat przypomina, jak ważne są szczepienia.

Ostatni raz wirus wścieklizny został odnotowany w naszym regionie u jenota, w 2006 roku. Jednak jeszcze na początku tego roku miały miejsce przypadki wykrycia choroby u innych gatunków na terenie Lubelszczyzny.

- W lutym 2019 r. wirus znaleziono u lisa, w powiecie włodawskim. Na tym samym terenie, w przypadku tego gatunku zwierząt, wystąpił także we wrześniu i październiku 2018 roku. Wrzesień zeszłego roku to także miesiąc, w którym odnotowano przypadek wścieklizny u nietoperza żyjącego w powiecie łukowskim. Natomiast w 2016 roku, wirus wykryto w powiecie hrubieszowskim u borsuka oraz w powiecie tomaszowskim i włodawskim, u lisa. W 2017 roku nie stwierdzono wystąpienia wścieklizny w naszym województwie - wylicza Renata Myka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdniku.

Na wściekliznę najczęściej chorują lisy, jenoty, borsuki, nietoperze, ale też gryzonie i zajęczaki, a także psy, koty oraz zwierzęta gospodarskie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, co roku, wiosną i jesienią, w całym województwie prowadzona jest akcja szczepienia lisów wolno żyjących. Część dawek zrzucana jest przez samoloty. Pozostałe rozkładają pracownicy inspektoratu, którzy skupiają się przede wszystkim na miejscach wskazywanych przez mieszkańców powiatu. Doustna szczepionka podawana jest w blistrze zatopionym w przynęcie. Dzięki temu zwierzę chętniej ją przyjmuje. Ostatnia tego rodzaju akcja miała miejsce kilka tygodni temu.

- Po pięciu dniach od wyłożenia szczepionki sprawdzamy jej pobranie. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą tzw. bierny monitoring. Pobierają do badań zwierzęta padłe, wrażliwe na wściekliznę, a także zachowujące się niezgodnie z naturalnym instynktem czy wykazujące objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzony jest też monitoring czynny, polegający na przekazywaniu do badań w kierunku wścieklizny odstrzelonych lisów. Brak przypadków wścieklizny u zbadanych gatunków świadczy o dużej skuteczności szczepień - wyjaśnia R. Myka.

Zaszczep swojego pupila

Mimo że ostatni stwierdzony przypadek wścieklizny w powiecie świdnickim został wykryty w 2006 r., to należy wciąż podchodzić do tematu bardzo poważnie. Na terenie Polski co roku wykrywany jest wirus u zwierząt dziko żyjących. Na świecie wścieklizna jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób odzwierzęcych. Każdego roku zabija prawie 59 000 osób, głównie dzieci w krajach rozwijających się.

Właścicieli zwierząt domowych wciąż obowiązuje nakaz szczepienia psów i kotów. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt oraz o zwalczaniu wśród nich chorób zakaźnych, szczepionki można podawać czworonogom powyżej 3. miesiąca życia. Później powinny je przyjmować nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

- Lekarz weterynarii, po wykonaniu usługi, wydaje zaświadczenie właścicielowi psa lub dokonuje wpisu w paszporcie. To dla nas znak, że zwierzę na pewno zostało zaszczepione - tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii. Kontrolę szczepień na terenie miasta ma prawo przeprowadzić inspekcja weterynaryjna, policja oraz straż miejska. Osoby, które nie wypełnią obowiązku, mogą zostać ukarane mandatem nawet do 500 zł.

Strona 1 z 113

Najczęściej czytane