• SH
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Idzie sobie Grześ...
 • rodzinka
 • Zdrowy Świdnik
 • Repertuar
 • Schronisko w Krzesimowie
piątek, 20 kwiecień 2018 20:44

Zagrali dla autyzmu

Koncertem świdnickich artystów zakończyły się tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzenie odbyło się w piątkowy wieczór, w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Autyzm to nie choroba, to schorzenie. W naszym ośrodku uczy się 14 uczniów ze specjalnymi potrzebami. Staramy się zapewnić im odpowiednie metody nauczania i sprawić, by czuli się u nas dobrze. Zależy nam też, aby szerzyć wiedzę i informacje na temat autyzmu wśród społeczeństwa - mówiła Elżbieta Krupa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Pedagodzy, którzy na co dzień pracują w ośrodku, opowiedzieli o tym, czym jest to schorzenie oraz w jaki sposób postrzegają świat osoby, które z nim żyją. Wytłumaczyli też, dlaczego kolor niebieski jest kojarzony z autyzmem.

- To wyraz i symbol solidarności z osobami z zaburzeniami. Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Niestety, w Polsce świadomość społeczna na temat tego schorzenia jest wciąż bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowania osób z autyzmem bywają bardzo niesprawiedliwe, okrutne i czasami krzywdzące. Zróbmy wszystko, by tym osobom żyło się wśród nas lepiej - tłumaczyła Dorota Błaszczak-Tusińska z SOSW.

W geście solidarności, na scenie wystąpili: Ole! Babki z Uniwersytetu III Wieku, Zespół Śpiewaczy Klubu Seniorów „Spokojna Przystań”, grupa wokalna „Ach to My” z WTZ Koło PSONI, chór Salve Regis, Kamila Krzeszowiec, Edyta Nigro, uczniowie z Ogniska Muzycznego oraz zespół The Backstage, którego instruktorem jest Tomasz Deutryk.

piątek, 20 kwiecień 2018 11:01

Nagrodzeni za innowacje

Kreatywność, nowoczesne rozwiązania i współpraca międzynarodowa. Między innymi tymi cechami wyróżniają się placówki, które otrzymały certyfikat „Szkoła Innowacji”, przyznawany od sześciu lat przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Wśród 35 lubelskich liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych oraz zespołów szkół, znalazły się również I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego oraz Zespół Szkół nr 1 im. C. K. Norwida. Wczoraj, podczas uroczystej gali, ich przedstawiciele odebrali dokument.

- Celem projektu jest wyróżnienie szkół, w których realizowane są nowatorskie pomysły, wspierana jest praktyczna edukacja i kreatywność uczniów. Promuje się przedsiębiorczość, realizowana jest współpraca międzynarodowa oraz podejmowane są wszelkie niestandardowe i innowacyjne działania - czytamy na stronie uczelni.

Dla „Norwida” to już drugi certyfikat. Nieco więcej, bo trzy, ma na swoim koncie liceum im. Broniewskiego. W tym roku szkoła otrzymała również wyróżnienia w dwóch kategoriach: „Szkoła - Lider Innowacji” i „Nauczyciel - Lider Innowacji”. W tej drugiej nagrodzono Anetę Jagiełę, wicedyrektor I LO oraz nauczycielkę polskiego i filozofii.

- Ten tytuł należy się moim kolegom i koleżankom, z którymi profesjonalna współpraca to czysta przyjemność, a także moim najukochańszym uczniom, którzy inspirują, wspierają i są najwspanialszymi ludźmi na świecie. Dziękujemy wszystkim za dobrą, rzetelną pracę. To sukces każdego z nas - mówi A. Jagieła.

czwartek, 19 kwiecień 2018 12:06

Otworzą swoje drzwi

Przyszły tydzień będzie bogaty w naukowe atrakcje dla gimnazjalistów. W poniedziałek, w świdnickich szkołach średnich zaczynają się dni otwartych drzwi. Placówki przygotowały warsztaty, konkursy, wystawy oraz prezentacje zawodów.

Jako pierwsi, swoje podwoje otworzą II Liceum Ogólnokształcące oraz Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej, które zapraszają do siebie już 23 kwietnia.

Młodzież rozważająca naukę w liceum „Baczyńskiego” odwiedzi szkołę w godzinach 8.00-14.00.

- W tym roku towarzyszy nam hasło „II LO oknem na świat”. Przygotowaliśmy warsztaty z nauk humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych, pokazy fizyczne, chemiczne oraz zabawy językowe. Będzie też muzyczna niespodzianka. Odwiedzający otrzymają również informator z ofertą szkoły, a także spotkają się z nauczycielami i uczniami, którzy opowiedzą im o zajęciach - wylicza Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor ZSO nr 1.

Wydarzenie będzie również okazją do nagrodzenia gimnazjalistów, którzy brali udział w powiatowym konkursie „Mistrz ortografii angielskiej 2018” oraz XI Powiatowym Konkursie „Mistrz gramatyki angielskiej”, organizowanym przez II LO.

Natomiast PCEZ zaprasza do siebie od godziny 8.00 do 13.00.

- Czekamy na zainteresowanych uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy chcą zapoznać się z naszą ofertą. Na ten dzień zaplanowaliśmy około 10 warsztatów i zajęć praktycznych, podczas których gimnazjaliści spróbują swoich sił w zakresie mechaniki, ekonomii czy reklamy. Wręczymy też nagrody dla laureatów Konkursu Wojewódzkiego „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - mówi Anna Goral, dyrektor PCEZ.

Osoby myślące o rozpoczęciu nauki w tej szkole, spotkają się również z przedstawicielami uniwersytetów i przedsiębiorstw, m.in. Politechniki Lubelskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, PZL Świdnik czy Portu Lotniczego Lublin. Porozmawiają też z doradcą zawodowym, który podpowie im wybór dalszego kształcenia.

24 kwietnia, między godziną 11.00 a 13.00 zaprasza Zespół Szkół im. C. K. Norwida, który dzień otwartych drzwi będzie obchodzić pod hasłem „Dobry  zawód, dobra praca, być w Norwidzie się opłaca”.

- Zaplanowaliśmy szereg ciekawych występów, wystawy, projekcje multimedialne oraz praktyczną prezentację zawodów. Nasi uczniowie zapoznają młodszych kolegów z ofertą edukacyjną szkoły oraz poprowadzą konkursy i warsztaty. Nie zabraknie niespodzianek, nagród i atrakcji kulinarnych. Gimnazjaliści oraz ich rodzice będą mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka naszej placówki - zachęca Małgorzata Motyl, nauczycielka, koordynatorka akcji w ZS nr 1.

Nieco później, bo 17 maja, gimnazjalistów ugości I Liceum Ogólnokształcące.

- Będzie to podróż po „Bronku”, która przyjmie formę znaną z organizowanych przez nas gier miejskich. W każdej z sal lekcyjnych będą czekały na uczniów quizy, zagadki i zabawy aktywizujące. Chcemy też opowiedzieć o atmosferze, jaka panuje w szkole oraz przedstawić naszą ofertę. Wszystko będzie odbywało się bardzo dynamiczne - zapowiada Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO.

czwartek, 19 kwiecień 2018 09:35

Artyści dla autyzmu

Błękitny marsz świdniczan solidaryzujących się z osobami dotkniętymi autyzmem i projekcja filmu dla młodzieży, opowiadającego o tym zaburzeniu. Tak wyglądały tegoroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w naszym mieście. Cykl wydarzeń zakończy koncert.

Impreza odbędzie się 20 kwietnia, o godzinie 18.00 w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Na scenie zobaczymy dzieci, młodzież i dorosłych. Wystąpią: Ole! Babki z Uniwersytetu III Wieku, Zespół Śpiewaczy Klubu Seniorów „Spokojna Przystań”, chór Salve Regis, Kamilę Krzeszowiec oraz Edytę Nigro. Nie zabraknie też zespołu The Backstage, grupy wokalnej „Ach To My” z WTZ Koło PSONI oraz uczniów Ogniska Muzycznego.

- Chcemy w ten sposób podnieść świadomość społeczną na temat dziecięcego autyzmu, a także zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem i ich rodziny - tłumaczy Magdalena Baracz, pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, organizatora obchodów w Świdniku.

środa, 18 kwiecień 2018 15:25

Zapraszają na wykład

25 kwietnia odbędzie się czwarty wykład w ramach Akademii Niepodległości. Cykl, którego pomysłodawcą jest Instytut Pamięci Narodowej, organizowany jest z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prelekcję poprowadzi profesor Jan Ptak, kierownik katedry historii średniowiecznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem spotkania będą „Drużyniacy i Strzelcy” oraz „Zbiorowy portret uczestników ruchu paramilitarnego”. Na wykład zapraszamy do biblioteki miejskiej, o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Organizatorami prelekcji w naszym mieście są: lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Więcej informacji na stronie Strefy Historii.

środa, 18 kwiecień 2018 12:58

Zagrali razem

W poniedziałek, w Urzędzie Miasta, odbył się Szkolny Festiwal Zespołów Kameralnych „Zagrajmy razem”, zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Na scenie zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele placówki, a także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lublinie oraz Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

- To wyjątkowy koncert, łączący w sobie trzy ważne aspekty. Wydarzenie wpisuje się w obchody 45-lecia naszej szkoły, przybliżymy muzykę kameralną i zaprezentujemy sylwetki patronów naszej placówki, czyli rodziny Wiłkomirskich - mówiła prowadząca imprezę Urszula Rękas, kierownik sekcji fortepianu świdnickiej szkoły, która w przerwach między występami czytała fragmenty wspomnień członków artystycznej rodziny.

Wystąpili: Emilia Kopeć (naucz. Iwona Godzik-Ćwiek) i Magdalena Cyran (akompaniament), Julita Bałaban, Julia Sobiesiak (naucz. Eliza Koma) i Magdalena Cyran, Anna Pawlak i Gabriela Gumieniak (naucz. Justyna Rudnicka), Michał Rybka i Aleksandra Słowińska (naucz. Marta Ostańska), Aleksandra Toruń, Dagmara Krupińska (naucz. Małgorzata Tkaczyk) i Magdalena Cyran, Michał Rybka i Alicja Adamczyk (naucz. Marta Ostańska), Klaudia Brodowska, Justyna Kąkol i Anna Piotrowicz (naucz. Urszula Rękas), Natalia Guz, Weronika Guz, Emilia Kopeć i Zuzanna Wójcik (naucz. Anna Dorochowicz, Iwona Godzik-Ćwiek), trio klarnetowe: Jowita Wójtowicz, Damian Bubczyk i Jaremi Zienkowski (naucz. Jaremi Zienkowski), Julian Cyran, Filip Cyran i Magdalena Cyran (naucz. Anna Dorochowicz, Magdalena Cyran), zespół perkusyjny: Jakub Kucybała, Alicja Tarnowska, Maksymilian Mazur i Mateusz Bałaban (naucz. Andrzej Pochodyła), Iwona Godzik-Ćwiek, Magdalena Cyran i Jaremi Zienkowski, Zespół „Szeligowski Jazz Band” - Julia Jachim, Tomasz Grabski, Karol Różycki, Maciej Baraniak (przyg. Jakub Kotynia).

aw

środa, 18 kwiecień 2018 11:29

Zapraszają pasjonatów

Świdniccy miłośnicy zabytkowych pojazdów postanowili zwołać nieformalny zjazd starych samochodów i motocykli. Wszystkich właścicieli takich wehikułów, przede wszystkim z naszego miasta i okolic, zapraszają 22 kwietnia, w godz. 10.00 - 15.00, na parking przy supermarkecie Kaufland (ul. Krępiecka 3). Mogą tam, oczywiście, zajrzeć również ci, którzy interesują się tą tematyką.

Świdnickie rozpoczęcie sezonu pojazdów zabytkowych, bo taką nazwę niedzielnego spotkania przyjęto, będzie doskonałą okazją do obejrzenia interesujących aut i jednośladów, wymiany doświadczeń czy posłuchania ciekawych historii, związanych z samochodową pasją. Udział zapowiedzieli, między innymi, właściciele wozów takich marek, jak Wartburg, Mikrus, Fiat 125p. Z motocykli pojawią się Sokół 1000 i popularne wueski.

- Do udziału w naszym zjeździe zachęcamy posiadaczy wszystkich pojazdów wyprodukowanych do roku 1980, choćby i traktorów, a także polskich, których produkcja trwała do lat 90. Warunkiem jest ich oryginalność, bez żadnych przeróbek i tuningu. Podkreślamy, że nie jest to impreza komercyjna, tylko towarzyskie spotkanie pasjonatów szosowych zabytków. Chcemy pokazać świdniczanom, czym się interesujemy. Jeśli odzew będzie pozytywny, postaramy się organizować takie zloty raz w miesiącu - wyjaśniają inicjatorzy imprezy.

aw

wtorek, 17 kwiecień 2018 13:26

Zaśpiewali o wiośnie

Blisko czterdzieścioro dzieci z Przedszkola nr 4 wzięło udział w dziesiątej edycji Przeglądu Piosenki Wiosennej. Wokalnym popisom trzylatków, czterolatków i starszaków towarzyszyły tańce i krótki spektakl.

Najpierw na scenie zaprezentowali się najmłodsi. Maluchy, w kolorowych przebraniach, zaśpiewały najbardziej znane piosenki o najpiękniejszej porze roku, między innymi „Idzie do nas Pani Wiosna”, „Wiosenny spacer” czy „Na wiosennej łące”. Dla publiczności wystąpiły też sześciolatki oraz weterani sceny, czyli grupa „Zefirki”.

Dopełnieniem tegorocznego przeglądu były scenki przygotowane przez przedszkolanki. Tym razem panie opowiedziały historię Makowej Panienki i dwóch motyli o imieniu Emanuel. Nie zabrakło też krótkiej lekcji o przyrodzie, podczas której dzieci dowiedziały się, ile czasu żyje motyl i w jaki sposób się przeobraża. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

wtorek, 17 kwiecień 2018 09:38

Maszerują dla zdrowia

Treningi nordic walking od lat cieszą się w naszym mieście sporą popularnością. Z kijkami spacerują zarówno młodzi, jak i starsi. W Świdniku organizowane są zawody, mieszkańcy maszerują w ramach imprez charytatywnych. Okazję do ćwiczenia mają też osoby z koła „Aktywny Senior”, działającego przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych. W ubiegłym tygodniu zainaugurowały wiosenne treningi.

Wśród uczestników zajęć są doświadczeni piechurzy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nordic walking.

- Chodzimy dla zdrowia. Indywidualne ćwiczenia nie sprawiają tyle frajdy, co w towarzystwie. Poza tym, samemu trudniej się zmobilizować. Dzięki treningom utrzymujemy sprawność fizyczną, możemy spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać. Człowiek od razu lepiej się czuje - zgodnie przyznają nordicowcy.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, o godzinie 10.00. Grupa spotyka się w MCUS, a potem idzie do parku przy ulicy Fabrycznej.

- Najpierw wykonujemy ćwiczenia rozluźniające i rozgrzewające mięśnie, żeby podczas treningu uniknąć kontuzji, a później oddechowe, by organizm odsapnął po wysiłku. Uczymy się techniki maszerowania, odpowiedniego trzymania i posługiwania się kijami - mówi instruktor Magdalena Kielar i dodaje:

- Można jeszcze do nas dołączyć. Ćwiczenia są bezpłatne. Zapewniamy też 10 kompletów kii do nordic walking. Jeśli chętnych będzie więcej, dokupimy kolejne - dodaje M. Kielar.

sobota, 14 kwiecień 2018 18:14

Zagrali dla Kacpra (foto)

Występy taneczne, koncerty, licytacje, animacje dla najmłodszych, kiermasz ciast i wiele innych atrakcji. Tak wyglądała dziś sobota w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie od rana trwał koncert charytatywny dla Kacpra Drzazgi.

W ciągu kilku ostatnich tygodni świdniczanie pokazali, że mają ogromne serca. Organizowali zbiórki, kiermasze, kwestowali w sklepach i przed kościołami. A wszystko po to, by chory na białaczkę jedenastolatek mógł przyjąć kilka serii nierefundowanego leku ostatniej szansy, Blincyto. Choć w rekordowym tempie udało się zebrać pieniądze na leczenie chłopca, pomoc wciąż nie ustaje. Dziś świdniczanie wsparli Kacpra, zbierając środki na dalsze leczenie i rehabilitację.

Na scenie widowiskowej w Centrum Kultury zaprezentowali się najmłodsi, młodzież i dorośli. Były występy wokalne, pokazy tańca czy zumby. Dla publiczności zagrali: Tomek i Barbara Deutrykowie czyli The Deutryx, zespół The Backstage, uczniowie Ogniska Muzycznego, Wojciech Zwoliński i Mania Projekt, Studio Wokalne 24, chór ze Szkoły Podstawowej nr 7, Ala Tarnowska, Gabrysia Gumieniak, a także Acute Mode z klasy 5 c ze SP nr 7. Nie zabrakło też tancerzy: dzieci z Przedszkola nr 5, grupy Kangoo Jump, Teatru Maluch, który do swojego występu zaprosił także młodych widzów, Szmaragdów, Perełek, Teatru Tańca Topaz, grup tanecznych z Miejskiego Centrum Profilaktyki, ZTN Mono z Mełgwi, ZTN Ambarass, Ole! Babek, Tańca Współczesnego Flex oraz ZTN Fux.

W przerwach między występami artystów, odbył się również kiermasz ciast oraz aukcje charytatywne. Mieszkańcy wylicytowali, między innymi torebkę marki Farbotka za 150 zł czy zestaw kosmetyków za 200 zł. Dużą popularnością cieszyły się też gadżety sportowe. 200 zł zapłacono za piłkę nożną z autografem Zbigniewa Bońka, tyle samo za piłkę z autografami siatkarzy MKS Avia, a 130 zł za piłkę Euro 2016. Za nieco mniej, bo 120 zł, wylicytowano koszulkę i proporczyk klubu Avia, a za 50 zł koszulkę z podpisami piłkarzy Górnik Łęczna. Podczas aukcji nie zabrakło też nietypowych przedmiotów. Chętni mogli powalczyć o wypożyczenie ciągnika Ursus na 7 dni, o wycieczkę do fabryki tej maszyny czy też o voucher na karykaturę, makijaż czy sesję plenerową.

Koncert był również okazją do podziękowania osobom, które zaangażowały się w pomoc.

- W bajkach Henryka Sienkiewicza znajdziemy słowa „Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca. Ono daje życie.” Dziś przekonujemy się, jak bardzo są prawdziwe, jak bardzo potrzeba dobrych serc, aby komuś pomóc. W imieniu organizatorów akcji serdecznie dziękujemy  wolontariuszom, darczyńcom, wszystkim ludziom dobrej woli - mówiła Anna Broda, koordynator akcji.

Podziękowania za zbiórkę pieniędzy i przekazanie przedmiotów na aukcję odebrali, między innymi Anna Ekiert z kwiaciarni „Bukieciarnia”, Estera Watras z klubu Ester Fit, Janusz Królik, przewodniczący Rady Miasta Świdnika oraz Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

- W imieniu burmistrza i własnym chciałabym podziękować wszystkim mieszkańcom. To bardzo cenna inicjatywa. Nie pierwszy raz Świdnik stanął na wysokości zadania. Udało nam się zebrać pieniądze na bardzo drogie operacje dla wielu chorych dzieci, które dzisiaj cieszą się zdrowiem. Mamy nadzieję, że w tym przypadku będzie dokładnie tak samo - dodała E. Jankowska.

fot. B. Żurawski, www.swidnik.pl

Strona 1 z 16

Najczęściej czytane

 • DSC_0561
 • DSC_0645
 • dsc_0036
 • DSC_0611
 • DSC_0617
 • mural-1
 • mural-6
 • dsc_0586
 • DSC_0600
 • DSC_0603
 • DSC_0579