sm - Świdnik - wysokich lotów

piątek, 23 luty 2018 10:56

Smolik // Kev Fox

Koncert dwóch artystów, których łączy niesamowita pasja do pokonywania granic i odkrywania nowych przestrzeni muzycznych.

Decyzja o nagraniu wspólnego albumu była naturalnym rozwinięciem współpracy Andrzeja Smolika - znakomitego polskiego producenta kompozytora i multiinstrumentalisty oraz brytyjskiego songwritera Keva Foxa.

Wspólny album SMOLIK // KEV FOX to obecnie jeden z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku, za który artyści odebrali Fryderyka, w kategorii elektronika i alternatywa. Płyta od czerwca 2017 ma status platynowej. Ich pierwszy singiel „Run” przez wielu uznawany jest jako utwór roku. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii.

 

• • •

Smolik // Kev Fox w Świdniku

8 kwietnia, godz. 20.00, sala widowiskowa Centrum Kultury

bilety: 60,00 zł (normalny), 55 zł (ulgowy), 50 zł (grupowy, od 10 osób)

niedziela, 25 luty 2018 10:16

Misja - książka!

Podjęli się jej uczniowie klasy III A gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 5 i zakończyła się sukcesem. Tom opowiadań „W poszukiwaniu szczęścia”, który zgłosili do ogólnopolskiego konkursu literackiego zorganizowanego przez wydawnictwo Ridero, zakwalifikował się do „TOP 25”, czyli II etapu pisarskiej rywalizacji. Teraz książkę świdniczan ocenią jurorzy, między innymi dziennikarka Justyna Suchecka i Agata Tuszyńska, poetka, autorka biografii i reportaży. Laureatów konkursu poznamy 18 marca. Ich prace zostaną wydane w formie drukowanej.

Natalia Gosik i Zuzanna Lisiak brały udział w I edycji konkursu. Teraz do udziału w nim namówiły Angelikę Więckowską, Piotra Piszcza i Filipa Chyłę. Uczniowie pracowali pod okiem Judyty Ciecieląg, nauczyciela-bibliotekarza.

- W tej edycji nie mogliśmy wybrać problematyki opowiadań. Motywem przewodnim musiał być dom, rozumiany nie jako budynek, ale jako najbliższe nam miejsce. Na szczęście to rozległy temat. Najbardziej baliśmy się, że nie zdążymy oddać książki w terminie - opowiadają młodzi literaci.

Autorzy opowiadań zgodnie podkreślają, że chociaż nie wszystko szło jak z płatka, udział w konkursie to fajna przygoda i duża satysfakcja. Nie bez znaczenia była także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, pisarskich i redakcyjnych. Natalia i Zuzanna wykonały również ilustracje do książki. Czy grupa liczy na zwycięstwo?

- Mieliśmy malutką nadzieję, że zakwalifikujemy się do II etapu konkursu. Teraz z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników. Konkurencja jest duża, ale może uda się zdobyć chociaż wyróżnienie. Nie zależy nam jednak na nagrodach rzeczowych. Największą radość sprawiłoby nam papierowe wydanie naszej książki. Byłaby to doskonała pamiątka - podkreślają uczniowie i dodają: - Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na tomik opowiadań „W poszukiwaniu szczęścia”. To dzięki wam udało nam się przejść eliminacje.

aw

sobota, 24 luty 2018 10:42

Niemowlęcy urodzaj

Świdnicki szpital zanotował w styczniu rekordową liczbę narodzin. Na świat przyszło aż 100 noworodków.

Od kilku lat rodzenie w Świdniku stało się modne. Do naszego szpitala zjeżdżają przyszłe mamy nie tylko z terenu powiatu świdnickiego, ale także z innych powiatów i województw, a nawet zza granicy. Powód? Bardzo dobre, rodzinne warunki do rodzenia i świetna opieka nad matką i dzieckiem.

- W ubiegłym roku, w naszym szpitalu urodziło się blisko 900 dzieci. Średnia dla podobnych placówek to 300-400 noworodków - mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ. Szpitalny oddział ginekologiczno-położniczy i noworodkowy, jako jedyne w placówce wywalczyły sobie drugi stopień referencyjności, posiadany zazwyczaj przez lecznice wojewódzkie. Oznacza to, że mogą tu rodzić kobiety, których ciąża jest zagrożona.

Placówka może również sprawować opiekę nad noworodkami, które urodziły się przed 38. tygodniem ciąży, cierpią na zaburzenia oddychania lub wymagają monitorowania pracy serca, gdy urodzeniowa masa ciała jest mniejsza niż 2500g oraz w przypadkach wielu innych komplikacji.

Popularność rodzenia w Świdniku sprawia, że władze lecznicy mogą liczyć na większą przychylność instytucji, decydujących o podziale zewnętrznych dotacji do inwestycji. Dlatego też planują kolejne zakupy, na prawie 970 tys. zł. W ich dokonaniu ma pomóc mega projekt, czyli dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego program modernizacji i zakupu sprzętu dla szpitali powiatowych. Za te pieniądze na oddziale ginekologicznym z patologią ciąży ma się pojawić, między innymi, wart 300 tys. zł. najnowocześniejszy system do całodobowego monitorowania stanu zdrowia płodu.

jmr

piątek, 23 luty 2018 12:00

Tytuł dla Moniki?

Monika Kowalczyk ma za sobą wiele sukcesów i wyróżnień. Teraz świdniczanka walczy o tytuł „Kobiety Sukcesu”.

Dziennik Wschodni, który jest organizatorem plebiscytu, swoje laureatki opisuje, jako niezależne i pewne siebie kobiety. Co roku nagradza mieszkanki województwa lubelskiego, wyróżniające się zaangażowaniem, przedsiębiorczością oraz osiągnięciami w różnych dziedzinach. Wśród nominowanych znalazła się Monika Kowalczyk, wokalistka, autorka tekstów, aktorka i instruktorka muzyczna.

24-latce ze Świdnika, na co dzień studentce filologii polskiej, muzyka towarzyszy od najmłodszych lat. Swoje pierwsze kroki stawiała na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, biorąc udział w licznych konkursach i przeglądach. Od kilkunastu lat występuje też w świdnickim Teatrze Puk-Puk. W 2011 roku została nagrodzona specjalnym wyróżnieniem za główną rolę w spektaklu „Basia” na III Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Amatorskich OPTA we Wrocławiu. Za sobą ma także debiut filmowy. W 2014 roku wystąpiła w produkcji „Carte Blanche”, z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Natomiast do jej największych, muzycznych sukcesów należą: wygrana w łódzkim przeglądzie piosenki „Yapa”, nagroda na festiwalu FAMA w Świnoujściu, w kategorii muzyka oraz III miejsce na krakowskim Grechuta Festival.

I to właśnie na muzyce artystka skupia się teraz najbardziej. W 2017 roku wydała pierwszą autorską epkę, pt. „Piosenki”. Od dwóch lat jest też instruktorką Dziecięcego Chóru Gospel (www.mok.swidnik.pl). Zapytaliśmy ją czy czuje się kobietą sukcesu:

- Niekoniecznie, choć rzeczywiście mam za sobą dużo osiągnięć. Zawdzięczam je, przede wszystkim, wielu osobom, które przez cały czas mocno mnie wspierają i inspirują do działania - mówi M. Kowalczyk. - Wiadomo, że w życiu nie wszystko idzie po naszej myśli, dlatego ważne jest, aby mieć z kim dzielić nasze wzloty i upadki. Mam szczęście, że otaczam się wspaniałymi ludźmi. Codziennie dziękuję też Bogu za podarowany talent. O samym plebiscycie dowiedziałam się przypadkiem, od koleżanki. Niezależnie od tego czy uda mi się wygrać, już sama nominacja, oprócz wielkiego zaskoczenia, jest dużym wyróżnieniem.

Aby oddać głos na Monikę wystarczy wysłać smsa, o treści SUKCES.41, na numer 7148 (koszt 1,23 zł z VAT). Głosowanie potrwa do 5 marca, do godz. 12.00. Szczegóły na stronie internetowej dziennika.

czwartek, 22 luty 2018 10:14

IOWISZ przychylny ZOZ-owi

Trwa walka o unijną dotację do modernizacyjnych planów świdnickiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W grę wchodzi ponad 5,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Ostatnio, tak dużymi pieniędzmi na remonty i zakupy sprzętu, ZOZ dysponował 10 lat temu.

- Nasze starania dotyczą dwóch projektów. Jeden związany jest z programem modernizacji szpitala, tak zwanym mega projektem, drugi z modernizacją i zakupem wyposażenia dla przychodni specjalistycznej - tłumaczy Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ.

Mega projekt jest następstwem utworzenia sieci szpitali powiatowych i nie przypadkiem nosi taką nazwę. Wart jest prawie 6,8 mln zł. Z tej sumy 4,9 mln zł ma pochodzić z dotacji, a 2,3 mln zł będzie stanowił wkład własny. Jego historia sięga trzech lat wstecz, obfituje w nagłe zwroty akcji i nie do końca wiadomo, kiedy doczekamy się finału. Pierwotnie kwalifikacja miała odbywać się drogą bezkonkursową. Mówiło się nawet o kwotach rzędu 14 mln zł na każdy szpital powiatowy. Z czasem, apetyty przytemperowały wieści, że do dyspozycji będzie 12, później 10 mln zł. Skończyło się na tym, że przywrócono tryb konkursowy, a do wygrania jest 4,6 mln zł. W dodatku, wkład własny wynosi aż 33 procent. Przesuwano również termin rozstrzygnięcia konkursu. Obecnie Urząd Marszałkowski daje sobie na to czas aż do marca 2019 r. Mimo to, gra warta jest świeczki.

- Z budżetu powiatu dostajemy rocznie dotację rzędu 300 - 400 tys. zł. To oczywiste, że przy ogromnych potrzebach szpitala, kwota jest niewspółmiernie mała - mówi J. Kamiński.

Świdnicki ZOZ jest jednym z niewielu w województwie wolnych od zadłużenia. Nie opływa jednak w dostatki, by stać go było na wygospodarowanie wkładu własnego z posiadanych środków. W sumie chodzi o ponad 2,4 mln zł. Tu z pomocą przyszedł mu samorząd powiatowy. W styczniu, rada powiatu potwierdziła poręcznie spłaty kredytu, jaki ZOZ będzie musiał zaciągnąć na oba projekty. Jak go spłacić? O to dyr. J. Kamiński woli się na razie nie martwić.

15 lutego minął termin składania wniosków konkursowych do Urzędu Marszałkowskiego. ZOZ w Świdniku przygotował swoją propozycję bardzo solidnie.

- Prace nad nią trwały trzy lata - wyjaśnia J. Kamiński. - Uzyskaliśmy pozytywną ocenę wojewody, przeprowadzoną według reguł systemu IOWISZ, który służy do bardzo rygorystycznej, opartej na obiektywnych, ściśle sprecyzowanych kryteriach, oceny wniosków inwestycyjnych w sektorze zdrowia. Trzeba było zdobyć co najmniej 6200 punktów, żeby zasłużyć na opinię, że dotacja jest uzasadniona. Nie każdy z wnioskujących szpitali powiatowych może się nią pochwalić, Świdnik tak. Stąd przekonanie, że sukces naszej propozycji jest kwestią czasu.

Co za te pieniądze?

Lista przedsięwzięć zaplanowanych na dwa, a nawet trzy lata realizacji projektu, jest długa. - Konkurs to dla nas właściwie jedyna szansa na wymianę i unowocześnienie 80 procent sprzętu, jakim dysponujemy. Skorzystają na tym praktycznie wszystkie oddziały szpitala - przekonuje J. Kamiński. - Mam na myśli zarówno urządzenia specjalistyczne, jak ultrasonografy, kardiomonitory, pompy infuzyjne, echokardiografy, zestaw do laparoskopii, ruchomy system KTG do całodobowej kontroli stanu płodu w organizmie matki, ale również podstawowe wyposażenie w postaci łóżek, szafek i materaców. Wymienimy także szpitalne windy. Najważniejszym zadaniem jest osiągnięcie poziomu infrastruktury medycznej nowoczesnego szpitala I stopnia, a moim osobistym marzeniem, zakup tomografu i utworzenie pracowni radiografii komputerowej, za bagatela, 1,2 mln zł.

Przychodnia też po nowemu

Drugi projekt ma na celu modernizacje i wyposażenie w sprzęt medyczny wszystkich gabinetów specjalistycznej przychodni przy ul. Leśmiana. Oprócz remontu pomieszczeń i dostosowania ich do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, przewiduje instalację windy. Całość jest warta 1 mln zł, z czego dotacja będzie stanowiła aż 85 procent kosztów. Nabór ofert już zakończono. Projekt, podobnie jak w pierwszym przypadku, uzyskał bardzo dobrą oceną IOWISZa. Jest szansa, że tym razem na decyzję nie trzeba będzie długo czekać. Może ona zapaść jeszcze w drugim kwartale tego roku.

Dyr. Kamiński marzy o tym, by kolejna kadencja samorządu stała pod znakiem służby zdrowia:

- Ważne są drogi, oświata, jednak czas pomyśleć i o tej, niezwykle istotnej, sferze życia społecznego. Moim zdaniem, szpital powiatowy jest istotniejszy od klinicznego, gdyż tak jak lekarz rodzinny, jest szpitalem pierwszego kontaktu. Mimo braku wyrafinowanego wyposażenia, jakim dysponują szpitale specjalistyczne, 90 procentami pacjentów zajmuje się od początku do zakończenia procesu diagnostycznego. Poza tym leczymy najtaniej. Chciałbym, żeby za kilka lat, pracownie, sale szpitalne oraz gabinety specjalistyczne zaczęły wreszcie dorównywać estetyką i poziomem wyposażenia prywatnym klinikom.

jmr

czwartek, 22 luty 2018 08:53

Szukają nastolatka

Trwają poszukiwania Tomasza Cwetkowa ze Świdnika, który 17 lutego wyszedł z domu i do tej pory nie nawiązał kontaktu z rodziną.

19-latek ma około 180-185 cm wzrostu, jest szczupłej budowy ciała, włosy krótkie, ciemne. W dniu zaginięcia był ubrany w czarną kurtkę do pasa, ze ściągaczem, granatowe jeansy i białe, sportowe buty.

Wszystkie osoby, które widziały zaginionego lub posiadają jakiekolwiek informacje na temat miejsca jego pobytu proszone są o kontakt ze świdnicką policją pod nr tel. 81 749 42 10 lub 997.

środa, 21 luty 2018 12:21

Dyskutowali o oświacie

Władze placówek oświatowych z terenu powiatu świdnickiego spotkały się w Szkole Podstawowej nr 7. Powodem wtorkowej wizyty była konferencja informacyjno-szkoleniowa zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, poświęcona, między innymi  kierunkom wdrażanych i planowanych zmian oraz realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

- Dziękuję za waszą codzienną, ciężką pracę, którą widzimy i doceniamy. Oczywiście, zauważamy też i słabe strony. Takie spotkania są więc po to, by wspólnie zastanowić się, co zmienić i udoskonalić w pracy dyrektorów szkół, aby osiągnąć zadowalające efekty - podkreślała Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. Wspominała również, między innymi, o roli rodziców w szkole i doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

Podczas spotkania dyskutowano o nowelizacji karty nauczyciela, zmianach w kształceniu i doradztwie zawodowym oraz edukacji włączającej. Zebrani wysłuchali też wystąpienia, między innymi Bożeny Ćwiek, dyrektora wydziału kształcenia ogólnego w lubelskim kuratorium.

- Poruszono również bardzo ważny temat oceny pracy nauczyciela, która będzie teraz przeprowadzana co trzy lata - mówi Bożena Zapalska, p.o. naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych UM. - Do tej pory takiego obowiązku nie było. Kolejna zmiana dotyczy placówek doskonalących kadrę pedagogiczną. Firmy szkoleniowe będą musiały posiadać akredytację MEN.

aw    

środa, 21 luty 2018 12:12

Tydzień Pomocy

Jak co roku, ostatni tydzień lutego poświęcony jest ofiarom przestępstw. W ramach ogólnopolskiej akcji, której patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w Prokuraturze Rejonowej w Świdniku będą udzielane bezpłatne porady prawne prokuratorów.

Można z nich skorzystać do 25 lutego, w godz. 9.00 - 12.00, w siedzibie instytucji (al. Lotników Polskich 5), a także telefonicznie pod nr 81 469 84 50.

Harmonogram na najbliższe dni:

* 22 lutego - Karolina Siembida-Gomuła (pok. 2)

23 lutego - Marcin Siwiec (pok. 3)

* 24 lutego - Marcin Szczepanowski (pok. 14)

* 25 lutego - Magdalena Naczas (pok. 18)

W naszym mieście pomoc osobom pokrzywdzonym oferuje również Stowarzyszenie Integracji Rodzin PRZYSTAŃ (ul. Wyszyńskiego 12). Specjaliści udzielają informacji od poniedziałku do czwartku, w godz. 13.00 - 20.00, zaś w piątek, w godz. 8.00 - 12.00. Natomiast dyżury telefoniczne pod numerem 791 596 428 możliwe są do czwartku, w godz. 8.00 - 18.00 oraz w piątek, w godz. 8.00 - 15.00.

wtorek, 20 luty 2018 20:22

Wieczór z Kortezem (foto)

Nastrojowy klimat i gra świateł spowodowały, że świdniczanie mieli okazję przenieść się w niezwykle sentymentalną podróż, pełną emocji i refleksji. Wszystko za sprawą koncertu Korteza, który we wtorek zagrał w Centrum Kultury.

Ze sceny popłynęły znane dźwięki z debiutanckiej płyty artysty, w tym „Zostań” czy „Bumerang”, ale usłyszeliśmy też repertuar z najnowszej pt. „Mój dom”. Singiel „Dobry moment” dotarł na szczyt list przebojów, między innymi radiowej Trójki, a na kanale YouTube przekroczył już 5 milionów odsłon. Po występie Kortez znalazł również czas dla świdnickich fanów.

wtorek, 20 luty 2018 12:01

Niebezpiecznie na rondzie

Dziś, tuż po godz. 11.00, na rondzie przy helikopterze doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Na miejscu nadal pracują policjanci, dlatego kierowcy muszą się liczyć z niewielkimi utrudnieniami. 

Jak się dowiedzieliśmy, jedna osoba została poszkodowana. Wkrótce więcej informacji.


Aktualizacja:

Zgłoszenie wpłynęło do komendy policji o godz. 11.25.

- Sprawcą zdarzenia był 65-letni kierowca samochodu marki Nissan, który nie ustąpił pierwszeństwa znajdującej się na rondzie toyocie - informuje Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej policji. - Za jej kierownicą siedziała 41-latka. Oboje podróżowali z pasażerami. Jeden z nich z ogólnymi potłuczeniami ciała trafił do szpitala. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Uczestnicy kolizji byli trzeźwi. Sprawca został ukarany mandatem.

poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10nast.
Strona 1 z 304