• Repertuar
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Zdrowy Świdnik
 • SH
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • rodzinka
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Idzie sobie Grześ...
 • Schronisko w Krzesimowie
czwartek, 19 październik 2017 15:03

Miliony dla średnich miast

Po około 10 mln zł otrzymają miasta powiatowe ze środków unijnych. Pieniądze będą wykorzystywać na rewitalizację i nie będą musiały o nie walczyć w konkursach. Nabór wniosków ruszy w listopadzie. O startującym niebawem programie rozmawiali dziś, w Świdniku, burmistrzowie 15 miast z całego regionu.

Pomysł wydzielenia specjalnej puli środków unijnych dla miast powiatowych pojawił się w 2013 roku. O zarezerwowanie pieniędzy dla średnich metropolii z całego regionu zabiegał ówczesny radny sejmiku Artur Soboń i burmistrz Waldemar Jakson. Pomysł samorządowców wsparł także marszałek województwa Krzysztof Hetman.

- Miasta powiatowe też są lokalnymi motorami rozwoju, a nie było dla nich specjalnych preferencji w funduszach unijnych. Duże metropolie mają swoje wydzielone środki, obszary wiejskie swoje. Dlatego po negocjacjach ustaliliśmy, że na programy rewitalizacyjne dla miast powiatowych będzie zarezerwowane po ok. 10 mln zł – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

W tej chwili cała procedura jest już na finiszu. W czwartek, w Świdniku, spotkali się burmistrzowie z 15 miast powiatowych z Lubelszczyzny. W rozmowach uczestniczyli także marszałek województwa Sławomir Sosnowski i poseł Artur Soboń. Marszałek podkreślał, że wydzielona pula pieniędzy dla miast powiatowych jest rozwiązaniem unikalnym.

- W tej chwili wypracowujemy model całego programu, natomiast po jego realizacji będziemy mieć coś swojego, lubelskiego. Inni będą mogli później wykorzystywać zastosowany przez nas mechanizm wsparcia miast powiatowych – tłumaczył Sławomir Sosnowski.

Rozmowy włodarzy miast powiatowych były burzliwe, bo zbliża się termin składania wniosków o unijne miliony.

- 13 listopada będzie ogłoszony nabór wniosków na programy rewitalizacji. Dokumenty, ale również samorządy, są już przygotowane. Wszyscy chcą jak najszybciej ruszyć ze swoimi projektami. Uruchomienie programu ma ogromne znaczenie, bo o ile dotąd były pieniądze dla stolicy województwa i kilku dużych subregionów, to teraz mamy również dedykowane środki unijne dla miast powiatowych – mówił Artur Soboń.

Wszystkie samorządy działają na podstawie porozumienia i wspólnie walczyły o specjalne środki.

- Burmistrzowie są z różnych opcji politycznych, ale w tym przypadku nie to miało znaczenie, ale fakt, że wszystkie otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych – dodał Artur Soboń.

W puli przeznaczonej dla nich znalazło się ostatecznie ok. 150 mln zł. Pieniądze będą dzielone równo między poszczególne miasta, co oznacza, że każde z nich może liczyć na ok. 10 mln zł. Środki zostaną wydane na programy rewitalizacyjne. Zostały w nich zapisane przedsięwzięcia zgłoszone wcześniej przez miasta, ale również inne instytucje znajdujące się na ich terenie. W świdnickim programie jest m.in. budowa obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej, odnowienie pl. Konstytucji 3 maja, przebudowa targowiska, a także projekty zgłoszone przez Spółdzielnie Mieszkaniową czy Państwową Straż Pożarną.

kal

czwartek, 19 październik 2017 10:29

Plantacja zlikwidowana

Zabezpieczone 2 kilogramy suszu marihuany i pięć krzaków konopi - to efekt ostatnich działań świdnickich policjantów. Zarzuty w tej sprawie usłyszeli już dwaj mieszkańcy naszego powiatu.

Funkcjonariusze ustalili, że 21-latek ze Świdnika może posiadać narkotyki. Ich przypuszczenia się sprawdziły. W jego domu znaleziono marihuanę. Następnie udali się do jego znajomego w Trawnikach. U 41-latka odnaleziono blisko 2 kg suszu.

- Ponadto, na terenie posesji starszego z mężczyzn, kryminalni ujawnili pięć krzaków konopi w różnej fazie wzrostu, które mężczyźni uprawiali razem. Mundurowi odnaleźli również wagę elektroniczną oraz sprzęt służący do uprawy roślin - mówi Elwira Domaradzka ze świdnickiej jednostki.

Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty: uprawy konopi oraz posiadania środków odurzających, przy czym 41-latek  - w znacznej ilości. Wobec 21-latka prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru, starszy trafił do aresztu.

czwartek, 19 październik 2017 08:20

Pod znakiem bezpieczeństwa

Konkurencje z nagrodami i zajęcia ze służbami mundurowymi. Na to wszystko mogą liczyć dzieci, które 20 października wezmą udział w festynie pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.

Impreza, która rozpocznie się o godzinie 10.00, na placu przy Szkole Podstawowej nr 5, to jedno z działań organizowanych przez Straż Miejską w ramach projektu „Widzę-Reaguję” - Poprawa bezpieczeństwa w Gminie Miejskiej Świdnik.

- Festyn zostanie połączony z otwarciem miasteczka rowerowego, które powstało przy „Piątce” - mówi Janusz Wójtowicz, komendant SM. - Uczniowie podstawówek ze Świdnika wezmą udział w konkursach oraz spotkaniach ze strażnikami, policją i strażakami.

Jedna z zaplanowanych zabaw będzie skierowana do drużyn. Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę teoretyczną w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie spróbują sił na torze rowerowym. Grupa, która zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma puchar burmistrza. Atrakcyjne nagrody trafią także do zawodników indywidualnych. Będą to smartwatche oraz głośniki bluetooth.

- Tego dnia rozstrzygniemy też konkurs plastyczny, którego tematem również było bezpieczeństwo. Otrzymaliśmy blisko 30 prac - dodaje J. Wójtowicz.

Nagrodzona zostanie także osoba, która wypełni ankietę stworzoną przez Straż Miejską, wskazując miejsca niebezpieczne, ale też proponując montaż kamer oraz dodatkowego oznakowania na przejściach dla pieszych. Ankietę można wypełnić na stronie www.widzereaguje.strazmiejskaswidnik.pl/ankieta oraz podczas imprezy przy SP nr 5.

af

środa, 18 październik 2017 11:45

Lubią tu grać

Kolejny raz do Świdnika przyjedzie reprezentacja Polski kobiet w piłce nożnej. Tym razem będzie to kadra do lat 15, która zagra towarzyskie spotkanie z Białorusią. Mecz na stadionie miejskim przy ul. Sportowej 2 będzie można obejrzeć za darmo.

- Zawsze cieszymy się, gdy przyjeżdża do nas reprezentacja - mówi Łukasz Reszka, prezes MKS Avia. - Nieważne czy to pierwszy zespół, czy młodzieżowy. Każde takie wydarzenie traktujemy jednakowo poważnie i przygotowujemy się do niego przez kilka tygodni. Nie inaczej będzie tym razem. Najważniejsze jest oczywiście zadbanie o murawę. W tym tygodniu przeprowadziliśmy na niej odwierty odwadniające oraz drenaż naturalny. Na mecz będziemy gotowi w stu procentach. Zapraszamy wszystkich kibiców na stadion i do dopingowania biało - czerwonym.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę, 22 października, o godz. 11.00.

poniedziałek, 16 październik 2017 13:11

Makabryczne odkrycie

Mężczyzna spacerujący wzdłuż rzeki w Krzesimowie zauważył w wodzie ciało. Niezwłocznie poinformował o tym służby mundurowe. Okazało się, że to zwłoki noworodka.

- Możemy jedynie potwierdzić, że wczoraj, w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy zgłoszenie w tej sprawie - mówi Paweł Leśny z KPP w Świdniku.

Jak podaje Dziennik Wschodni, wstępne oględziny zwłok wskazywały, że dziewczynka została wrzucona do wody tuż po porodzie. Jutro przeprowadzona zostanie sekcja zwłok, która pozwoli wyjaśnić przyczyny śmierci dziecka. Prokuratura wszczęła już śledztwo w kierunku art. 149 Kodeksu Karnego, który dla sprawcy przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Policjanci, ani prokuratura, na obecnym etapie śledztwa, nie udzielają szczegółowych informacji na temat tragedii.

poniedziałek, 16 październik 2017 10:12

Podniebne zmagania

W sobotę, na trawiastym lotnisku odbyły się doroczne zawody samolotowe na celność lądowania, podsumowujące miniony sezon. Wzięło w nich udział 13 zawodników ze świdnickiego aeroklubu. Ich zadaniem było wylądowanie jak najbliżej kilkumetrowej taśmy rozłożonej na pasie startowym.

Po dwóch turach lotów najlepszy okazał się Marek Rachubik (7,20), drugie miejsce zajął Paweł Bartoszewski (18,0), zaś trzecie Krzysztof Janusz (25,26). Pozostałe lokaty: Przemysław Mazur (25,30), Michał Szewczyk (28,30), Waldemar Madej (32,20), Marcin Dworak (34,5), Jarosław Motyl (41,4), Tomasz Morawski (43,3), Małgorzata Naróg (48,30), Michał Kuźma (57,6), Marek Kwaśny (65,1).

- To była raczej dobra zabawa niż rywalizacja. Pogoda dopisała, wyniki też są nie najgorsze. Myślę, że to było bardzo miłe pożegnanie z tegorocznym sezonem - podsumował imprezę Krzysztof Janusz, dyrektor aeroklubu.

 słs

poniedziałek, 16 październik 2017 09:18

Los się do nich uśmiecha

Sprawa likwidacji schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krzesimowie coraz głośniej przetacza się przez media, również te o zasięgu ogólnopolskim. Wszystko za sprawą wolontariuszy, chcących za wszelką cenę uratować około 300 przebywających tam psów. Ich trud opłacił się, bo dzięki nagłośnieniu problemu, m.in. w programach telewizyjnych, coraz więcej osób decyduje się na adopcję niechcianych stworzeń. Z apelem o pomoc dla krzesimowskich zwierzaków zwrócił się nawet aktor Marcin Dorociński.

Jeszcze kilka lat temu adopcje czworonogów nie zdarzały się często. Pokutowało zapewne przeświadczenie, że kundelek ze schroniska, często niemłody, z bagażem bolesnych doświadczeń, nie przystosuje się do domowych warunków i nie będzie w stanie sprostać stawianym przed nim oczekiwaniom. Okazuje się jednak, że ze stereotypami można skutecznie walczyć. Przejmujące historie o bezdomnych psach, opowiedziane przez wolontariuszy na antenie telewizji, relacjonowane na łamach gazet i portalach internetowych czy podczas okolicznościowych festynów, potrafią poruszyć serca. W ciągu kilku ostatnich tygodni ciepły kąt i kochających właścicieli znalazły czworonogi, którym pracownicy schroniska już od dawna nie dawali nadziei na odmianę losu.

Łajcik, Hesia, Bystrzak, Chojrak...

Kilka dni temu, do nowego, przytulnego domu niedaleko Nałęczowa, pojechał Łajcik, siedmioletni, biały kundelek porzucony w 2012 roku w Świdniku. Cierpi on na postępowy zanik siatkówki, nieuchronnie prowadzący do utraty wzroku. Nowi właściciele nie przestraszyli się perspektywy obowiązków związanych z opieką nad niepełnosprawnym pupilem, uznając, że chory i bezdomny pies również zasługuje na miłość i godne życie.

Los uśmiechnął się też do Hesi, blisko dziesięcioletniej suki, w typie alaskana malamuta. To bardzo trudne zwierzę, nieprzyzwyczajone do ludzkiego dotyku, zmagające się z chorobą skóry. Nie bez znaczenia jest fakt, że młode małżeństwo z Warszawy, które zdecydowało się Hesię przygarnąć, ma spore doświadczenie z malamutami. Wprawdzie Hesia jeszcze się buntuje, ale jak relacjonują nowi właściciele, już można zauważyć spore postępy w jej zachowaniu.

Z kolei wyjątkowej urody rodzeństwo Chojrak i Bystrzak, psy w typie owczarka niemieckiego, trafiły w ramach adopcji, na ranczo koło Nałęczowa. Jak się przekonali nowi właściciele, zwierzęta są piękne, ale i trudne do oswojenia. Przybyły do Krzesimowa jako szczeniaki i nie miały możliwości nauczyć się dobrych manier. Dlatego w procesie socjalizacji musi pomóc opiekunom wynajęta behawiorystka. Jednak zupełnie nie zniechęca to nowych właścicieli Chojraka i Bystrzaka, bo zamierzają przygarnąć jeszcze jedną psią sierotę.

Kuć żelazo póki gorące...

Takich historii z happy-endem jest więcej. Pracownicy schroniska nie kryją nadziei, że do kolejnych porzuconych zwierząt uśmiechnie się szczęście, gdyż rośnie zainteresowanie losami schroniska.

- Od początku roku do sierpnia sfinalizowaliśmy 22 adopcje. Natomiast od pierwszej audycji telewizyjnej, która miała miejsce we wrześniu, do chwili obecnej znaleźliśmy domy aż 18 czworonogom. Tylko w październiku zarejestrowano 4 adopcje. Trzy kolejne są w fazie uzgodnień. Jednak w schronisku zostaje jeszcze 280 psów - mówi Maria Gulanowska ze Świdnickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wolontariusze i działacze planują również zorganizowanie wystawy zdjęć bezdomnych czworonogów z Krzesimowa. Kręcą też w schronisku krótkie filmiki zachęcające do adopcji i umieszczają je w Internecie. Szukają również możliwości adopcyjnych w Niemczech. Robią to skutecznie, bo do chętnych zza zachodniej granicy trafi około 20 naszych psów.

- W zdobywaniu funduszy pomaga nam również gmina, która pośredniczyła w rozmowach na temat sponsoringu z miejskimi spółkami, np. PK Pegimek, Remondis czy PEC - dodaje M. Gulanowska. - Wsparła nas też Spółdzielnia Mieszkaniowa. Nadal jednak psy z Krzesimowa czekają na każdą pomoc: finansową, weterynaryjną, zbiórkę suchej karmy, warzyw i słomy na nadchodzące mrozy. Najbardziej liczą na nowy dom.

słs

poniedziałek, 16 październik 2017 08:32

Uwaga ćwiczenia

Od dziś, na terenie całego powiatu prowadzone są ćwiczenia obronne "WICI - 2017". Potrwają przez 3 dni.

- W związku z tym, mogą ulec zmianie zasady funkcjonowania Urzędu Miasta. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Jednocześnie przepraszamy za powstałe utrudnienia i niedogodności - tłumaczą przedstawiciele urzędu.

sobota, 14 październik 2017 13:15

Wąż zasiał niepokój

Nietypowy "produkt" na półce sklepowej zauważył wczoraj klient jednego z marketów. Pośród alkoholi pełzał zaskroniec.

Do zdarzenia doszło w piątek, w godzinach wieczornych. Jeden z klientów zauważył około półmetrowego węża na zgrzewce z piwem. Natychmiast powiadomił o tym pracowników sklepu. Ci poprosili o pomoc strażników miejskich.

- Sytuacja nie stanowiła niebezpieczeństwa dla obsługi, ani klientów sklepu. To był zaskroniec, a nie jadowity wąż - mówi Janusz Wójtowicz, komendant SM. - Na miejsce wysłano patrol, który, po konsultacji ze specjalistą, zdecydował się wypuścić węża w bezpiecznym miejscu w lesie.

Nie wiadomo w jaki sposób gad znalazł się w sklepie. Zaskrońce najczęściej spotkamy w podmokłych lasach, na łąkach i okolicach zbiorników wodnych. Są całkowicie niegroźne dla człowieka.

czwartek, 12 październik 2017 11:44

Zamkną przejazd dla aut

W przyszłym tygodniu rusza remont przejazdu kolejowego przy dworcu Świdnik Wschód. Kierowcy muszą przygotować się na objazdy. Utrudnienia potrwają do końca miesiąca.

Przebudowa jest związana z wielomilionową modernizacją linii kolejowej, od wschodniej granicy do Warszawy. Potężna przebudowa dotyczy wielu miejsc na całej Lubelszczyźnie i poza nią.

- To jedna z największych inwestycji kolejowych w ostatnim czasie. Dzięki niej zwiększy się szybkość, ale i komfort podróżowania pociągiem. Bardzo duże znaczenie mają również towarzyszące jej inwestycje w bezpieczeństwo, czyli na przykład budowa przejść dla pieszych na przejazdach kolejowych – mówi Artur Soboń, parlamentarzysta ze Świdnika.

W ramach przebudowy powstanie przejście po drugiej stronie przejazdu kolejowego tzn. od ulicy Żwirki i Wigury we Franciszkowie i ul. Targowej w Świdniku, o które apelowali mieszkańcy Franciszkowa, a także użytkownicy garaży i działek zlokalizowanych na północ od torów kolejowych.

Utrudnienia rozpoczną się już 17 października i potrwają do końca miesiąca. Inwestorem jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Objazd poprowadzony zostanie ulicami: Krępiecką i Kwiatową do ulicy Lubelskiej w Minkowicach. Piesi będą mogli bez przeszkód korzystać z dotychczasowego przejścia.

Inaczej pojedzie MPK

Roboty przy przejeździe wymusiły zmianę trasy linii „5” obsługiwanej przez lubelskie MPK.

- W celu zminimalizowania ewentualnych opóźnień w kursowaniu pojazdy nie będą zatrzymywać się na przystankach, zlokalizowanych na trasie objazdu - czytamy w komunikacie przewoźnika.

Autobusy omijać będą przystanki przy ul. Kosynierów (w drodze z Mełgwi do Lublina) oraz we Franciszkowie (podczas kursów w obie strony). W obu kierunkach będą kursować zmienioną trasą: …Kosynierów - Niepodległości - al. Lotników Polskich - Jana III Sobieskiego - Port Lotniczy Lublin…

Strona 1 z 274

Najczęściej czytane

 • DSC_0575
 • mural-1
 • DSC_0643
 • DSC_0622
 • mural-3
 • DSC_0611
 • dsc_0043
 • DSC_0559
 • DSC_0603
 • DSC_0586
 • DSC_0599