• Zdrowy Świdnik
 • Repertuar
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Idzie sobie Grześ...
 • rodzinka
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Schronisko w Krzesimowie
 • SH
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii
 • Schronisko w Krzesimowie
poniedziałek, 22 styczeń 2018 10:21

Kochanym dziadkom (foto)

Nietypowy prezent przygotowały dla świdnickich seniorów dzieci, które uczęszczają na zajęcia do MOK w Świdniku. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprosiły ich dzisiaj na teatralno-taneczne spotkanie.

Sala widowiskowa Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na widowni zasiedli bohaterowie wydarzenia, którzy z dumą oglądali popisy swoich wnuczek i wnuczków. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Tańca Nowoczesnego FUX, Świdnicki Zespół Baletowy, Teatr Malucha, Teatr Tańca oraz zespoły tańca współczesnego FLEX i FLEX MINI.

Występami młodzi aktorzy oraz tancerze przekazali babciom i dziadkom ważną wiadomość: Kochamy Was!

poniedziałek, 22 styczeń 2018 10:13

Wspólne kolędowanie

Styczeń to czas wesołego kolędowania i właśnie na koncert „Kolęd znanych i nieznanych” zaprosili świdniczan uczniowie oraz kadra Ognisko Muzyczne Świdnik.

W Centrum Kultury zabrzmiały piękne utwory o świętach Bożego Narodzenia, między innymi: „A wczora z wieczora”, „Świeć gwiazdeczko”, „Święta będą cały rok", „Jingle Bell Rock", „Cicho, cicho, pastuszkowie" czy „Gdy się Chrystus rodzi". Gościnnie wystąpili Soul Energy Choir oraz akompaniator Pedro Kiliano.

poniedziałek, 22 styczeń 2018 10:08

Muzyczne życzenia

Marsz Radetzky’ego jak we Wiedniu. Tak można podsumować dzisiejszy Koncert Noworoczny, którego gwiazdą była, jak co roku, Helicopters Brass Orchestra.

Pod dyrekcją Rafała Maruszaka, bratanka legendarnego Henryka, zespół nie traci nic z dotychczasowego blasku. Zresztą stryj Rafała przybył na koncert, by skontrolować poczynania następcy i na zakończenie koncertu nagrodził muzyków gorącymi oklaskami. Podobnie, jak publiczność, która szczelnie zapełniła reprezentacyjną salę widowiskową Miejskiego Ośrodka Kultury.

Świdnicka publiczność staje się coraz bardziej wymagająca i potrafi docenić porywające solówki, przemawiającą do ucha aranżację, i nieprzeciętne zdolności muzyków orkiestry.

sobota, 20 styczeń 2018 15:37

Koncert Teresy Werner

Na początku marca w naszym mieście wystąpi Teresa Werner, gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej.

Artystka ma za sobą trasy koncertowe po Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Fani mogli zobaczyć ją też na scenie największych teatrów świata, między innymi Carnegie Hall i Broadway.

W Świdniku mieszkańcy usłyszą najbardziej popularne utwory, takie jak: „Miłość jest piękna” czy „Kocham swoje morze”.

• • •

Teresa Werner w Świdniku

4 marca, godz. 16.00, sala widowiskowa Centrum Kultury

bilety: 60,00 zł

poniedziałek, 18 grudzień 2017 15:41

Niezwykła historia

Widzowie, którzy przybyli w niedzielę tłumnie do sali kameralnej Centrum Kultury mieli okazję obejrzeć fabularyzowany obraz „Tarzan - ułan z Zawichostu”. Jest to filmowa opowieść o wojennych losach Tomasza Wójcika, pseudonim Tarzan - partyzanta, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych.

Najsłynniejszą akcją jego oddziału, przeprowadzoną 26 sierpnia 1943 roku, była udana zasadzka na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała Kurta Rennera. Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie.

Po projekcji filmu wystąpił historyczno-patriotyczny zespół Forteca prezentujący utwory nawiązujące do czasów II wojny światowej i czynu zbrojnego polskiego oręża. Impreza nawiązywała do 75 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

jmr

sobota, 16 grudzień 2017 16:09

Razem przez życie (foto)

„Świadomy praw i obowiązków […] …i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Takie słowa wypowiadali w dniu, w którym zawierali związek małżeński.

Dzisiaj, po 50 lub nawet więcej latach, powtórzyli swoje przyrzeczenia. Pary, które obchodzą niecodzienne jubileusze, spotkały się w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego, by z rąk burmistrza Waldemara Jaksona odebrać medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, nadawane przez prezydenta RP. Gratulowali im członkowie rodzin oraz przyjaciele.

aw

wtorek, 11 lipiec 2017 14:02

Pamiętamy o Wołyniu

Przedstawiciele władz miasta, członkowie Światowego Związku Żołnierzu Armii Krajowej i Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, złożyli dzisiaj, w imieniu społeczności Świdnika, hołd Polakom zamordowanym przez Ukraińców podczas masowych akcji eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu w lipcu 1943 roku.

Uroczystość poprzedziło odegranie hymnu narodowego i sygnału „Śpij kolego”, odgrywanego podczas żałobnych uroczystości wojskowych. Maria Winiarska wyrecytowała wiersz swojego autorstwa, poświęcony tragedii dziesiątków tysięcy ludzi, którzy zostali bestialsko zabici tylko za to, że byli Polakami. Również 12 lipca, świdniczanie spotkają się na placu Konstytucji 3 maja, aby ponownie oddać im hołd. Uroczystości rozpoczną się o godz. 21.30.

jmr

czwartek, 13 kwiecień 2017 11:33

Posprzątaj po swoim pupilu

Temat powraca co roku. Nadejście wiosny ujawnia przykre niespodzianki. Warto przypomnieć, że tym, którzy nie sprzątają po swoich pupilach grozi nawet 500 zł mandatu.

- Kary za niedopełnienie tego obowiązku mogą być różne, od pouczenia, poprzez mandaty, od 20 do 500 złotych. W 2016 roku mieliśmy sytuacje, w których trzy osoby odmówiły przyjęcia mandatu, co zakończyło się postępowaniem sądowym - mówi Janusz Wójtowicz, komendant straży miejskiej.

Świdniczanom również zależy na utrzymaniu czystości, o czym świadczy popularność jednego z projektów budżetu obywatelskiego, w ramach którego pojawiło się 40 specjalnie oznakowanych pojemników.

- Zależy nam, by w naszym mieście było czysto, dlatego prosimy, by zgłaszać wszelkie problemy związane z koszami, także ich uszkodzenia. Można to zrobić dzwoniąc pod numer tel. 81 751-76-24 lub do przedsiębiorstwa Pegimek (81 751 20 44), które odpowiada za opróżnianie pojemników - mówi Karol Łukasik z UM.

Jak zapewniają urzędnicy pojemniki oczyszczane są na bieżąco, co najmniej raz w tygodniu. Jednocześnie przypominają, że najważniejsza jest postawa właścicieli czworonogów.

- Kupiliśmy 200 tysięcy woreczków na odchody. Są one dostępne, bezpłatnie, w Wydziale Mienia Komunalnego UM, w pokoju 207 - dodaje K. Łukasik.

niedziela, 12 marzec 2017 18:34

Dyskutowali o offsecie

Temperatura dyskusji wokół przetargu wciąż osiąga poziom wrzenia. W środę obradowała w tej sprawie sejmowa komisja obrony narodowej. Główny spór dotyczył offsetu przemysłowego proponowanego przez Airbus Helicopters.

Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej wyliczał:

- Miało być 4 tysiące miejsc pracy w Łodzi i Radomiu, jest zero. Miała być trzecia fabryka produkująca śmigłowce. Miało być 13 mld zł na inwestycje w ramach offsetu, nie ma offsetu, jest zero.

Odpowiadając na tę tezę, Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że w negocjacjach offsetowych z Airbus Helicopters nie było mowy o utworzeniu kilku tysięcy miejsc pracy, lecz o kilkuset. Stwierdził również , że nie było mowy o offsecie rzędu około 13 mld złotych.

- Strona francuska mówiła o 10 mld zł, ale mnożnikowych, a nie na stole. Tak naprawdę na stole było ok. 3 mld zł offsetu do 13 mld zł kontraktu - dodał B. Kownacki.

Wiceszef resortu zapewniał, że polski rząd starał się prowadzić rozmowy w dobrej wierze, by uzyskać jak najkorzystniejsze rozwiązania, jednak w pewnym momencie trzeba było sobie powiedzieć, że nie da się znaleźć porozumienia, bo oferta francuska jest znacząco różna od polskich oczekiwań.

Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika, członek sejmowej komisji obrony narodowej uważa, że poprzedni rząd nie tylko prowadził postępowanie na śmigłowce w sposób całkowicie niezgodny z dobrą praktyką zamówień, ale kierował się wyłącznie celem politycznym:

- Przy dyskusji o przetargu kluczowa jest chronologia zdarzeń. W kwietniu 2015 roku, pan prezydent Komorowski ogłosił, iż polski rząd kupi 50 śmigłowców Caracal. Nie 70, jak planowano, nie 26, kiedy rozpoczynano procedurę, ale 50, bo zabrakło pieniędzy na większą ilość maszyn proponowanych przez jednego oferentów. Airbus Helicopters, który został dopuszczony do dalszego postępowania dał taką cenę za 50 śmigłowców, jaką polski rząd przewidywał za 70 maszyn. 27 maja zakończyły się testy proponowanej maszyny. Naszym poprzednikom wystarczyło zaledwie 2 tygodnie, aby sprawdzić ten oryginalny pomysł na śmigłowiec. Co więcej, wykluczono obserwatorów, którzy byli zgłoszeni przez zakłady w Świdniku i Mielcu. Inspektorat Uzbrojenia mówił wówczas, że nie może dopuścić konkurencji do obserwowania testów, przy czym ta konkurencja już dawno była z przetargu wykluczona. Już w maju minister Siemoniak mówił o wyżynie lotniczej i całym archipelagu inwestycji. 30 września 2015 Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna negocjacje offsetowe. Zatem od momentu zakończenia testów technicznych do momentu zgłoszenia do ministerstwa możliwości rozpoczęcia negocjacji offsetowych mijają 4 miesiące. Pytanie co się działo w czasie tych 4 miesięcy? Jestem całkowicie przekonany, że nasi poprzednicy, nie tylko prowadzili postępowanie w sposób niezgodny z dobrą praktyką zamówień, ale kierował nimi wyłącznie cel polityczny - mówił Artur Soboń, członek komisji, jednocześnie zwracając się do parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej - Jeśli chcielibyście zakupić te śmigłowce, mogliście to zrobić. Mieliście na to 120 dni od zakończenia testów technicznych. Po prostu przestraszyliście się, bo wiedzieliście, że to co mówicie jest zwykłą propagandą, która nie ma pokrycia w rzeczywistości. Wiedzieliście, że podrzucacie kukułcze jajo i będziecie mówić „sprawdzam” kolejnym rządom. Wiedzieliście, że tej umowy nie da się podpisać.

Poseł ze Świdnika zwrócił uwagę również na badania przygotowane przez naukowców, które wskazywały, że oferta Airbus Helicopters dawała 1/8 efektu gospodarczego innych oferentów.

- Stworzyliście takie warunki przetargu, w którym dostaliście sprzęt stary, drogi i z importu. Bardzo dobrze że tego sprzętu nie kupiliście. Mówienie o tym, że chcieliście dobrze dla jakichkolwiek zakładów w Polsce jest bezczelnym kłamstwem. Baliście się podjąć w tej sprawie decyzję. Nie zamierzaliście kupić tych śmigłowców, bo wiedzieliście, że jest to rzecz nie do obrony przed opinią publiczną - dodał A. Soboń.

Tymczasem, już 13 marca mija termin składania ofert w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla Sił Zbrojnych RP. Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić 16 maszyn, po 8 dla sił specjalnych i Marynarki Wojennej. Zaproszenie do składania ofert od Inspektoratu Uzbrojenia MON otrzymały te same firmy, które ubiegały się o zamówienie w pierwszym rozdaniu. Są nimi PZL-Świdnik, PZL Mielec i Airbus Helicopters.

 

środa, 15 marzec 2017 08:32

Zapraszają na konferencję

W piątek, 17 marca odbędzie się konferencja podsumowująca przygotowanie programu rewitalizacji miasta Świdnik na lata 2016-2023.

Na spotkaniu omówione zostaną wypracowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne, zaprezentowany zostanie także projekt programu.

Konferencja odbędzie się 17 marca, w godz.11:00 - 13.00 w Centrum Kultury, przy al. Lotników Polskich 24.

„Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Świdnik na lata 2016 - 2023” będzie umożliwiał aplikowanie o środki unijne, ale przede wszystkim będzie zbiorem rozwiązań określających główne kierunki i konkretne rozwiązania umożliwiające przemyślaną, zintegrowaną i zrównoważoną realizację przekształceń urbanistycznych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i ładu przestrzennego.

W dokumencie zostało ujętych szereg projektów, których realizacja przyczyni się do ograniczenia zjawisk kryzysowych zidentyfikowanych w mieście oraz rozwiązywania problemów o charakterze społecznym, gospodarczym, środowiskowym, technicznym oraz przestrzenno-funkcjonalnym.

- Chcąc przybliżyć Państwu proces opracowania programu rewitalizacji oraz przedstawić znajdujące się w nim projekty, zachęcam serdecznie do uczestnictwa w konferencji - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Strona 1 z 10

Najczęściej czytane

 • DSC_0645
 • DSC_0600
 • DSC_0617
 • mural-3
 • mural-7
 • DSC_0579
 • DSC_0599
 • DSC_0561
 • dsc_0043
 • DSC_0567
 • DSC_0586