• rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Repertuar
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
wtorek, 28 styczeń 2020 16:08

Jazda bez uprawnień

Wczoraj, o godzinie 14.00 świdniccy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Peugeot. Był nim 41-letni mieszkaniec Świdnika. Jak się okazało, mężczyzna prowadził pojazd bez uprawnień.

– Kierowca stracił prawo jazdy na okres trzech miesięcy, w grudniu ubiegłego roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zgodnie z obowiązującym prawem, okres zatrzymania jego prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Trzecie takie przewinienie grozi utratą uprawnień i koniecznością zdawania ponownego egzaminu – mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Za swoje zachowanie 41-latek poniesie konsekwencje.

poniedziałek, 27 styczeń 2020 13:17

Dotacje dla stowarzyszeń (foto)

Świdnickie stowarzyszenia pozarządowe swoją działalność wiążą, między innymi z pomocą społeczną, edukacją, wychowaniem i kulturą. W otwartym konkursie na realizację zadań publicznych wyłoniono 26 z nich. Kilkanaście dni temu część podpisała umowy w Urzędzie Miasta. Dzisiaj dołączyły kolejne. W tym roku na realizację programu gmina Świdnik przeznaczyła 3.171.780 złotych.

– Nie wszyscy wiedzą o stowarzyszeniach, które funkcjonują w naszym mieście. Zależy nam na rozpowszechnieniu ich działalności – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Umowy podpisali: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdniku – aktywacja seniorów poprzez uczestnictwo w różnych formach działalności kulturalno–edukacyjnej (20 000 zł); Aeroklub Świdnik –  tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu w zakresie sportów lotniczych w kategorii seniorów (40 000 zł); Klub Motorowy Champion w Świdniku – tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu w zakresie cyklotrialu w kategorii seniorów (25 000 zł), szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w cyklotrialu oraz udziału we współzawodnictwie sportowym (10 000 zł); Miejsko-Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Świdniku – organizacja imprez sportowych w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego w Gminie Miejskiej Świdnik (48 000 zł); Stowarzyszenie Świdnicki Krąg Kultury – organizacja imprez sportowych w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego w Gminie Miejskiej Świdnik (2 000 zł) oraz aktywacja seniorów poprzez uczestnictwo w różnych formach działalności kulturalno–edukacyjnej (2 300 zł); Towarzystwo Śpiewacze Arion – promocja osiągnięć artystycznych lokalnych twórców, zespołów i chórów w kraju i za granicą (12 980 zł); Stowarzyszenie Akademia Sztuk Walki – szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w taekwondo oraz udział we współzawodnictwie sportowym (6 000 zł); Lubelski Klub Sportów Walki DAN – szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w taekwondo, udział we współzawodnictwie sportowym (14 000 zł) oraz organizacja otwartego Puchar Polski-Pointfighting Grand Prix w kickboxingu (7 000 zł); Klub Pływacki Avia Świdnik – szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu oraz udział we współzawodnictwie sportowym (60 000 zł).

sobota, 25 styczeń 2020 08:00

Klientki to moje gwiazdy

Pierwszy kurs wizażu rozpoczęła 10 lat temu. Chwilę później cieszyła się dyplomem zdobytym w profesjonalnej akademii w Warszawie. Makijaż stał się jej sposobem na życie, a Dom Urody miejscem, które wywołuje uśmiech na twarzy. Poznajcie Ewelinę Smalec- Łuczak, która opowiedziała nam o swoich początkach, preferencjach klientek oraz udziale w interesujących projektach.

– Jest Pani makijażystką czy wizażystką?

– Zdecydowanie makijażystką. Wizażysta zajmuje się ogólnym wystylizowaniem osoby, dobieraniem ubrań i ułożeniem włosów. Ja specjalizuję się w makijażu…

– … który od zawsze był Pani pasją.

– Na początku wszystko przebiegało klasycznie. Skończyłam liceum, przyszedł czas na studia. Później stwierdziłam, że mogę sobie pozwolić na spełnianie marzeń. Postanowiłam pójść na pierwszy kurs wizażu. Było to dokładnie 10 lat temu. Następnie zdecydowałam się na profesjonalną szkołę, w której spędziłam rok. Wybrałam Akademię Mokotowską w Warszawie, która już niestety nie istnieje. Jej działalność zakończono w 2019 roku. Uważam, że była jedną z najlepszych placówek w Polsce. Dawała swoim uczniom ogromne możliwości. Mieliśmy świetne praktyki. Pracowaliśmy podczas wyborów Miss Polski i na pokazach projektantów mody.

– Pojawiło się uczucie „to jest mój zawód”?

– Doszłam do wniosku, że kocham robić makijaże i chcę poświęcić im życie. Dopóki będę miała klientki, które będą chciały do mnie wracać, zrobię wszystko, żeby malować.

– Pamięta Pani pierwsze makijaże?

– Tak, zdarzały się wpadki. Do tej pory przydarzają się sytuacje, w których coś wykonuję i nie jest tak jakbym chciała. Dlatego bardzo dużo praktykuję i ćwiczę. Uważam, że jest to niekończąca się opowieść i rozwój do końca życia. Jak patrzę na swoje prace sprzed 10 lat, zakrywam oczy. Myślę, że za kilka lat będzie taka sama sytuacja. Część ludzi rodzi się z gigantycznym talentem, inni muszą dużo ćwiczyć. Ja mam predyspozycje, jednak uważam, że przede mną jeszcze wiele ciężkiej pracy.

– Jakie cechy posiada dobra makijażystka?

– Musi wyróżniać się zdolnościami plastycznymi. Powinna być także osobą kreatywną. Oprócz technicznych rzeczy, ważna jest pokora. Zdawanie sobie sprawy, że można lepiej wykonywać swoją pracę. Trzeba też lubić ludzi i chcieć dalej się kształcić. Ważne jest, aby nigdy nie stwierdzić „to ten moment – umiem wszystko”.

– Jakie makijaże preferują klientki?

– Często są zapatrzone w prace z internetu i chcą, abym wykonała im taki makijaż. Uważam, że Instagram idzie w złym kierunku. Są tam publikowane bardzo abstrakcyjne makijaże, które odbiegają od naturalnego wyglądu. Charakteryzuje je przerysowanie. Nie nadają się również do wyjścia z domu. Wyglądamy w nich jak karykatury. Kiedyś makijażystka Sylwia Rakowska powiedziała, że twarz to nie pisanka. Zgadzam się z tym. Zawsze tłumaczę kobietom, że taki makijaż może nie wyglądać dobrze. Po rozmowach często wybierają makijaże dobrane do ich urody i charakteru. Zwykle przeznaczam na malowanie 1 godzinę i 15 minut. Tak mam ustalone w regulaminie. Przed wykonaniem usługi potrzebuję czasu na przeprowadzenie wywiadu z klientką. To dla mnie jeden z najważniejszych elementów pracy.

– Zazwyczaj pracuje Pani w weekendy.

– Najczęściej maluję na wesela, studniówki i różnego rodzaju okoliczności. Najbardziej intensywny okres trwa od Świąt Wielkanocnych do Adwentu. Wtedy jestem do dyspozycji klientek w każdy weekend, od piątku do niedzieli. Zdarza się też praca na tygodniu, panie mają sesje zdjęciowe albo robimy makijaże próbne. Zawsze się do nich dostosowuję. Jestem gotowa na każdy dzień, czy jest to godzina 5.00 czy 17.00.

– Wykonuje Pani także metamorfozy.

– Wychodzę ze swojej strefy komfortu. Staram się przełamać i otworzyć na kolorowy świat makijażu. Uwielbiam jednak naturalny make up, który charakteryzuje się pięknym rozświetleniem. Sama siebie nie umiem malować. Może jestem za bardzo krytyczna? Nigdy w życiu nie używałam cieni do powiek. Nie podobam się sobie w takiej wersji. Kocham chodzić bez makijażu. Na szczególne wyjścia nakładam na twarz podkład, tuszuję rzęsy i maluję usta na czerwono. To wszystko.

– Kobiety często wstydzą się wyjść z domu bez makijażu.

– Uważam, że każda z nas jest ładna. Często się nie doceniamy. Nigdy nie będziemy wyglądać pięknie, jeśli w to nie uwierzymy. Musimy zaakceptować siebie takim, jakim jesteśmy.

– Bardzo ważny jest makijaż próbny.

– Robię go z myślą o pannie młodej. Ślub to wielki dzień, przepełniony stresem, więc staram się go zminimalizować. Klientka przychodzi wtedy trochę spokojniejsza. Próba ma zweryfikować trwałość kosmetyków, np. podkładu. W tym dniu możemy również porozmawiać na temat koloru sukni i kwiatów. Wszystko musi ze sobą współgrać.

– Jakich kosmetyków Pani używa?

– Próbuję różnych marek. Nie zamykam się na jedną firmę. Nie lubię jednak eksperymentować w trakcie wykonywania makijażu. Na paniach używam tylko sprawdzonych, markowych kosmetyków. Każda klientka jest moją osobistą gwiazdą. Chcę, aby czuła się dopieszczona, a na  uroczystości, w której bierze udział, promieniała.

– W Pani torebce znajdziemy tylko balsam do ust?

– Czasem i czerwoną pomadkę. Fajnie jest mieć również bibułki matujące bądź puder. Zawsze jestem bardzo pełna podziwu dla kobiet, które mają przy sobie pełne kosmetyczki. Pamiętajmy, że makijaż zrobiony rano nie wygląda dobrze, gdy dokładamy więcej warstw w ciągu dnia. Gdy zdecydujemy się to zrobić, zachowajmy umiar. Uważam jednak, że lepiej go zmyć i wykonać od nowa. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze mamy na to czas i możliwości.

– Spotyka się Pani z nieprzyjemnymi sytuacjami w pracy?

– Jest mi bardzo przykro, gdy ktoś nie przyjdzie, a jednocześnie nie odwoła zaplanowanej wizyty. Na to miejsce czeka ktoś inny. To brak szacunku dla mojej pracy. Oprócz tego, bardzo cenię sobie moje klientki. Trafiają mi się bardzo miłe panie, z którymi bardzo dobrze mi się współpracuje. Zawsze jest to dla mnie zaszczyt, że ktoś mnie wybiera. Jestem dla nich. Jeśli się coś nie podoba, trzeba powiedzieć wprost. Zawsze mogę to zmienić.

– Oprócz pracy w salonie, brała Pani udział w wielu ciekawych projektach.

– Miałam okazję malować modelki na wyborach Miss Polski. Były to między innymi: Paulina Maziarz, Miss Polski 2016, Magdalena Bieńkowska, Miss Poland 2015 oraz Srinidhi Shetty, Miss Supranational 2016. To wydarzenie diametralnie różniło się od mojej codziennej pracy. Kierował nami główny wizażysta, który wydawał polecenia organizacyjne. To on decydował,  jakie makijaże mamy wykonać i jak mają wyglądać modelki. Na wyborach malowałyśmy dziewczyny w 20 minut. W jednej sali było 30 modelek, 15 wizażystów i 20 fryzjerów. W pomieszczeniu unosił się zapach lakieru do włosów i wszędzie były porozrzucane kosmetyki. Ma to jednak swój urok.

– Pani prace można było zobaczyć w telewizji.

– Kilka razy współpracowałam z firmą Provocater, produkującą lakiery hybrydowe. Wspólnie z fotografką Weroniką Markiewicz stworzyłyśmy spot dla stacji TVN Style. Wystąpiła w nim piękna tancerka Paulina Nina Zarębska. Brałam również udział w Targach Ślubnych, które odbywały się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Relacja z tego wydarzenia również była transmitowana w telewizji. Wspólnie z Justyną Superson, koleżanką z salonu Dom Urody, miałyśmy ogromną przyjemność pracować na planie teledysku zespołu Sound’n’Grace. Była to niezwykła przygoda nad Wisłą.

– Malowała Pani również wokalistkę Monikę Urlik.

– Do tej pory nie mogę uwierzyć, że to się wydarzyło. Wierzę jednak w cuda i one ciągle zdarzają się w moim życiu. Wykonałam jej makijaż przed występem, podczas wyborów Miss Polski w 2018 roku. To było spełnienie marzeń.

– Jest Pani wolontariuszką w Fundacji „Piękniejsze Życie”.

– Grupa liczy 10 osób. Wraz z moimi koleżankami odwiedzamy oddziały onkologiczne w lubelskich szpitalach. Prowadzimy darmowe warsztaty z pielęgnacji i wizażu. Chcemy, aby kobiety zapomniały na chwilę  o swojej chorobie. Więcej informacji na temat działalności fundacji można znaleźć na stronie na Facebooku: www.facebook.com/piekniejszezycie/.

– Czuje się Pani spełniona?

– Tak i chciałabym wykonywać ten zawód jak najdłużej. Mogę szczerze stwierdzić, że ja nie pracuję. Ja przylatuję na skrzydłach do miejsca, które kocham, czyli do Domu Urody. Czuję się tam, jak u siebie. Cieszę się, że Aneta Szymańska dała mi szansę na rozwój. Gdy zaproponowała mi pracę w jej salonie, byłam w szoku. Z wielką przyjemnością przyjęłam ofertę.

– Jakie ma Pani rady dla początkujących makijażystek?

– Spełniajcie marzenia i dążcie do ich realizacji, jeśli myślicie o tym poważnie. Trzeba jednak włożyć w to dużo pracy i pokory. Ćwiczcie i malujcie koleżanki, mamy, babcie. Musicie do tego zawodu podchodzić profesjonalnie i odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że ukończenie dwu tygodniowego kursu nie czyni z nas makijażystek. Niestety obecnie jest coraz więcej osób, które wiążą ten zawód z „łatwymi pieniędzmi”. Kurs to dopiero początek, aby rozwijać się w kierunku makijażu.

– Jak można umówić się do Pani na wizytę?

– Najchętniej klientki kontaktują się ze mną przez Facebooka: www.facebook.com/ewelina.smalec.luczak.makeup/. Wiem, że nie każdy z niego korzysta, więc można dzwonić pod numer telefonu: 513 088 921. Zapisy prowadzone są również bezpośrednio w Domu Urody, który mieści się w Domu Rzemiosła, przy ulicy Racławickiej 38-40.

Natalia Rodź

czwartek, 23 styczeń 2020 11:31

Zaśpiewali kolędy (foto)

Świdniccy seniorzy ponownie poczuli świąteczny klimat. Wszystko za sprawą wspólnego kolędowania, które odbyło się dziś w Miejskim Centrum Usług Socjalnych.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonał zespół „Bolero” z Klubu Seniora „Spokojna Przystań”, który działa w Spółdzielczym Domu Kultury. Oprawą muzyczną zajął się natomiast Janusz Lawgmin, kierownik artystyczny zespołu. Grupa wykonała utwory: „Jadą kolędnicy, jadą”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Zaśpiewajmy kolędę” oraz „Gdy śliczna Panna”. Do wspólnego śpiewania dołączyła również publiczność.

poniedziałek, 27 styczeń 2020 09:03

Odwiedź bibliotekę

Lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne, łamigłówki i rozmowy o książkach. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

28 stycznia (17.00), galeria MPBP – Hej Kolęda! Kolęda! 

Wspólne kolędowanie z mieszkańcami miasta. Zagrają uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

29 stycznia (18.00 – 19.00), MediaStrefa – Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie poświęcone pierwszej powieści Olgi Tokarczuk „Podróż ludzi Księgi”.

Więcej informacji na temat spotkania pod numerem telefonu: 506 024 857.

30 stycznia (17.00 – 18.00), czytelnia oddziału dla dzieci i młodzieży przy ulicy Niepodległości 13 – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie poświęcone powieści „Bomba” autorstwa Joelle Charbonneau. Książka opowiada o grupie uczniów uwięzionych w budynku szkoły, gdzie podkładane są ładunki wybuchowe. Poruszane są tam wątki współpracy i zaufania. Ukazane są również zwyczajne problemy młodych ludzi.  

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży powyżej 13 roku życia.

30 stycznia (18.00), galeria biblioteki, wystawa rzeźby Jacka Oleszka „Drzewo ożywione”

Autor wystawy jest twórcą – amatorem, pasjonatem, artystyczną duszą podążającą za naturą, miłośnikiem drzew i drewnianych fantazji.

wtorek, 21 styczeń 2020 08:21

Potrącony na przejściu

Dziś, około godziny 6.26, na rondzie przy Prokuraturze Rejonowej doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 24-letni mieszkaniec Lublina, poruszający się pojazdem marki Volkswagen Golf potrącił 55-latka z gminy Rejowiec Fabryczny.

– Pieszy prawidłowo poruszał się po przejściu. W wyniku zdarzenia doznał potłuczeń ciała. Został przetransportowany do szpitala – mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Mężczyźni byli trzeźwi. Policja wyjaśnia jak doszło do zdarzenia.

piątek, 17 styczeń 2020 14:05

Czterech najlepszych (foto)

Emocje opadły. Puchar trafił w ręce mistrza. Dziś, w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się finał „Małego Mundialu 2020”.

Trzecia edycja wydarzenia przyciągnęła 23 graczy, w wieku od 7 do 15 lat. Zawodnicy zagrali w Fifa 20, na konsoli Sony PlayStation 4. Gra odbyła się w parach, w systemie pucharowym. Rozgrywki trwały tydzień. W rundzie finałowej zmierzyło się 4 zawodników.

Po zaciętych meczach wyłoniono najlepszych graczy. Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Skwarczyński. Drugi był Dawid Jaśkiewicz. Trzecia lokata przypadła do Kacprowi Chmielowi. Czwarte miejsce zajął Igor Rymarz.

Za zaangażowanie w walce najlepsi otrzymali nagrody, które ufundowali burmistrz Waldemar Jakson, starosta Łukasz Reszka oraz Miejski Klub Sportowy Avia Świdnik.

– Zwycięzca otrzymuje puchar burmistrza oraz koszulkę zawodników Avii Świdnik. Trzy pierwsze miejsca wezmą udział w treningu piłkarzy. Dla pozostałych osób mamy piłki z autografami, medale, książki, smycze oraz vouchery do kina Lot – mówi Joanna Makuszewska z MPBP.

Organizatorzy zapewnili, że kolejna edycja turnieju odbędzie się za rok. Tymczasem dorośli wielbiciele piłki nożnej i gier mogą zacząć przygotowania do walki.

– Turniej w Fifa cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym zorganizujemy mundial dla dorosłych, o którym będziemy informować już wkrótce – mówi J. Makuszewska.

piątek, 17 styczeń 2020 15:50

Niedziela pełna melodii

Koncert Noworoczny w wykonaniu Helicopters Brass Orchestra na stałe wpisał się w koncertowe tradycje naszego miasta. W tym roku zespół pod dyrekcją Rafała Maruszaka, zaprezentuje się na scenie 19 stycznia.

Wydarzenie odbędzie się na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, o godzinie 14.00. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Marek Czerniewicz, Waren Barker, John Williams, Maurice Ravel czy Eric Clapton. Pojawią się również klasyki zagranicznych utworów w nowych aranżacjach. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podczas Gali Noworocznej odbędzie się również rozstrzygnięcie III Wielkiego i Małego Konkursu Wiedzy o Świdniku. Najlepsi odbiorą nagrody z rąk sponsorów i władz miasta. Czekają na nich laptop, tablety, smartwatche, sprzęt AGD i elektroniczny.

czwartek, 16 styczeń 2020 11:48

Miliony dla stowarzyszeń (foto)

Otwarty konkurs na realizację zadań publicznych został rozstrzygnięty. Wyróżnionych zostało 26 stowarzyszeń pozarządowych, których działalność wiąże się między innymi z pomocą społeczną, edukacją, wychowaniem, kulturą. Wczoraj część z nich podpisało umowy w Urzędzie Miasta.

– Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy, że dane stowarzyszenie istnieje w naszym mieście. Dlatego zależy nam na rozpowszechnieniu ich pracy i docenieniu dotychczasowej aktywności – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

W tym roku na realizację programu współpracy gmina Świdnik przeznaczyła 3.171.780 złotych.

Dziś rano trzy z nich podpisało umowy na dofinansowanie. Pierwsza została zawarta ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Pieniądze zostaną przeznaczone na promocję osiągnięć artystycznych lokalnych twórców, zespołów i chórów w kraju, i za granicą. Kwota dotacji to 40 000 złotych. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku odebrało z rąk burmistrza kwotę 30 000 złotych. Pieniądze przeznaczy na prowadzenie punktu interwencji dla osób bezdomnych, uzależnionych od alkoholu oraz pomoc w wychodzeniu z bezdomności. Stowarzyszenie Świętej Kingi otrzymało dwie dotacje. Jedna z nich wynosi 7020 złotych i będzie przeznaczona zorganizowanie „Kolędowych Ostatków”, koncertu promującego lokalnych twórców. Drugą dotację w kwocie 10 000 złotych stowarzyszenie wyda na koncert wyjazdowy „Święta Kinga Nasza Pani”.

środa, 15 styczeń 2020 13:58

Zapisz się na bieg

Kolejne zawody wychodzą spod skrzydeł Fundacji Wuefista Triathlonista. 25 stycznia, po raz pierwszy wystartuje „Eliminator Świdnik Run”.

- Jest to impreza poświęcona biegom przełajowym. Mogą wziąć w niej udział amatorzy, jak i zawodowcy, którzy skończyli 16 lat. Chcemy promować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia w naszym mieście - mówią organizatorzy zawodów.

„Eliminator” rozpocznie się o godzinie 9.00, na terenie starego śmietniska, przy ulicy Krępieckiej. Trasa obejmie dystans 1700 metrów. Zaplanowano trzy rundy oraz finał.
Zgłoszenia zawodników przyjmowane są do 19 stycznia, przez stronę internetową www.fwft.pl/eliminator. Zamknięcie listy startowej nastąpi 22 stycznia lub po osiągnięciu limitu zawodników (100 osób).

Poszukiwani są także wolontariusze, którzy zajmą się zabezpieczeniem trasy, prowadzeniem zawodów czy ich dokumentacją multimedialną.

Organizatorami wydarzenia są: Piotr Usidus, prezes Fundacji Wuefista Triathlonista, wiceprezes Przemysław Czerwiński oraz Monika Piskorowska, koordynator wolontariuszy.

Strona 1 z 23

Najczęściej czytane