• Repertuar
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
poniedziałek, 12 listopad 2012 09:55

Dzień Niepodległości muzycznie

Napisała 

10 listopada, wieczorem, w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela wysłuchaliśmy koncertu patriotycznego „Viva Polonia” w wykonaniu Helicopters Brass Orchestra i dwóch chórów: Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Lubelskiej. Podczas koncertu zaprezentowano m.in. patriotyczne utwory, skomponowane przez polskich kompozytorów, począwszy od żyjących w okresie zaborów Polski, poprzez okres międzywojenny aż do czasów współczesnych. Myślę tu o muzyce F. Chopina, M. Karłowicza i W. Kilara. Ta muzyczna uczta pomogła nam rozsmakować się w pięknie miłości do ojczyzny, przetykanej nutami nostalgii za wolnym krajem.

11 listopada nie zabrakło również imprez kulturalnych. Po południu, w dolnej części kościoła N.M.P. Matki Kościoła, wysłuchaliśmy pieśni i piosenek patriotycznych prezentowanych przez przedszkolaków i uczniów świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorami tej wspaniałej imprezy oraz tych wyżej wymienionych był Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Młodzi patrioci z wielkim przejęciem śpiewali wszystkim znane utwory, które w latach wojennych zmagań z okupantami dodawały sił i wiary w zwycięstwo. Dzisiaj, patrząc na młode pokolenie często zastanawiamy się, czy potrafiłoby stawić czoła w obronie Ojczyzny? Wokaliści, uczestniczący w XIII Przeglądzie Piosenki Patriotycznej zdali pierwszy egzamin z miłości do swojego kraju ucząc się i interpretując pieśni z minionej epoki. Jest to także dowód żywej pamięci o tych, którzy swoją krwią zdobyli wolność dla nas żyjących w obecnych czasach. Oni nadal żyją w pieśniach i poezji, oni żyją w nas.

Wieczorem, przed świdnicką publicznością, zaprezentowała się Monika Grajewska. Wokalistka działalność artystyczną rozpoczęła w 1996 r. i od tego czasu regularnie ukazują się jej solowe płyty. Ze swoimi recitalami występowała, między innymi w Niemczech, Szwecji czy Kanadzie. W Świdniku zaprezentowała pieśni związane z Janem Pawłem II.

Joanna Pąk 


Najczęściej czytane