• rodzinka
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Zdrowy Świdnik
niedziela, 22 marzec 2020 12:58

To warto zobaczyć!

Napisała 

Europejskie i amerykańskie produkcje, ale też filmy z rodzimego podwórka. Wiosenna edycja Przeglądu Filmowego „To warto zobaczyć” w kinie „Lot” stawia na mocne tytuły, obok których prawdziwi kinomani nie przejdą obojętnie. O nowym terminie przeglądu poinformujemy wkrótce.

KŁAMSTEWKO      

Okrzyknięty przez krytykę jednym z najlepszych filmów roku i uwielbiany przez widzów, czarny koń tegorocznego wyścigu o Oscarowe statuetki. Pełna serca, humoru i wzruszeń opowieść o rodzinie, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią informację o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod pretekstem absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów.

OFICER I SZPIEG    

To precyzyjnie skonstruowany thriller polityczny, ściślej - dramat sumienia mający za tło słynną aferę Alfreda Dreyfusa. Historia skazania na podstawie sfałszowanych dowodów kapitana francuskiej armii, jedynego Żyda w sztabie generalnym, podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Niemiec, została przez Polańskiego opowiedziana z punktu widzenia antysemity, współsprawcy tragedii, pułkownika Georges’a Picquarta.

PAN T.         

Klimatyczna opowieść o Polsce z absurdalnych czasów stalinizmu. Przesycona nostalgią podróż do niezwykłego świata, w którym słynni pisarze i poeci artystycznej bohemy zasiadywali w knajpach i kawiarniach ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata.

JOJO RABBIT   

Satyryczny obraz II wojny światowej na podstawie powieści Christine Leunens, w którym scenarzysta i reżyser TaikaWaititi łączy w charakterystycznym dla siebie stylu humor i patos. Gdy niemiecki chłopiec znajduje młodą Żydówkę, którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka, jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler, Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.

BŁĄD SYSTEMU    

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są "łamaczami systemu". Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki.

NADZWYCZAJNI   

Film oparty jest na autentycznych wydarzeniach i opowiada historię Bruno i Malika, przyjaciół, którzy pomagają dzieciom i młodzieży zmagających się z autyzmem. Obok profesjonalnych aktorów udział w filmie wzięły osoby, które naprawdę zmagają się z tym zaburzeniem rozwoju mózgu.

RICHARD JEWELL    

Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI. Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. 

SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM

Młody mężczyzna z zespołem Downa, który zwiał z domu opieki, oraz poławiacz krabów, który naraził się niebezpiecznym ludziom, jednoczą siły podczas wspólnej ucieczki."Sokół z masłem orzechowym" to wzruszający, pełen ciepła i empatii traktat o przyjaźni. Prosta, acz czarująca niewymuszonym humorem i czułością historia odnajdywania bratniej duszy oraz chęci do życia w najmniej oczekiwanym czasie i miejscu.

POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ

Co byś zrobił, aby raz jeszcze poczuć pierwszą miłość? Ile byś dał, by na nowo przeżyć najpiękniejszy dzień swojego życia? Powrót do cudownych chwil może mieć wysoką cenę. Bohater gotów jest ją zapłacić - nawet jeśli będzie musiał pozbyć się wszystkich oszczędności, a potem ukryć ten fakt przed żoną. "Poznajmy się jeszcze raz" w uroczy, czasem sarkastyczny, często wzruszający sposób opowiada o upływającym czasie, o pogodzeniu się z jego ulotnością, o pokoleniowych różnicach.

PORTRET KOBIETY W OGNIU

To, co najważniejsze w tym filmie, zawarte zostało poza słowami – w romantycznych obrazach, nastrojowej muzyce Vivaldiego, niekontrolowanych gestach. XVIII-wieczna portrecistka i jej muza spędzają podarowany im czas na obserwacji siebie. Długie wymiany spojrzeń, ledwo widoczne uniesienie kącików ust, zmiana barwy oczu, sposoby ułożenia dłoni – wszystko okazuje się tajemnym kodem prowadzącym do mistycznego porozumienia dwóch przeznaczonych sobie dusz. Céline Sciamma, francuska reżyserka „Portretu kobiety w ogniu” - filmu o niespotykanej w dzisiejszym kinie delikatności - nakręciła go w tak subtelny i wyciszony sposób, by widz odbył tę podróż razem z bohaterkami i czuł ukłucie w sercu dokładnie w tych samych momentach co one.

Bilety: 20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy), 14 zł (grupowy)  
Karnety: 100 zł (na wszystkie filmy), 65 zł (na pięć dowolnie wybranych filmów)         
Więcej: www.mok.swidnik.pl/kino-lot-swidnik

Miejski Ośrodek Kultury informuje, że od 11 do 31 marca w związku z zagrożeniem koronawirusem wszystkie zajęcia (w tym zajęcia w Szkole Podstawowej nr 5, w budynku przy ulicy Wyszyńskiego 14), wydarzenia kulturalne, próby, seanse filmowe, spotkania w Strefie Historii zostają odwołane. 

Zwroty za bilety na wydarzenia i seanse filmowe zakupione w kasie kina „Lot” będą dokonywane: 12 – 13.03.2020 (14.00 – 20.30), 16 – 19.03.2020 (11.00 – 18.00), 20.03.2020 (14.00 – 20.30), 23 – 27.03.2020, 30 – 31.03.2020 (11.00 – 18.00).  W dniach 14 – 15, 21 – 22, 28 – 29.03.2020 kasa będzie nieczynna.

Najczęściej czytane