• Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Schronisko w Krzesimowie
  • rodzinka
  • Idzie sobie Grześ...
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 18 wrzesień 2019 08:26

Modelarze odwiedzą Świdnik

Napisała 

Modele samolotów, statków oraz czołgów w najróżniejszych skalach. To tylko część prac, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Modeli Kartonowych i Plastikowych 2019, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.

Wydarzenie odbędzie się w ostat­ni weekend września, w galerii Venus. Obecność zapowiedzieli przede wszystkim modelarze z Lubelszczyzny, ale nie zabraknie też twórców z innych zakątków Polski. Główną częścią festiwalu będzie wystawa modeli oraz kon­kurs. Uczestnicy w różnym wieku zaprezentują prace w kilkunastu kategoriach.

- Zapraszamy zarówno dorosłych, jak i niepełnoletnich modelarzy - mówi Andrzej Misiurski z klubu modelarskiego działającego przy MOK.

Podczas festiwalu nie zabraknie innych atrakcji. 28 września, o godzinie 15.00, w Strefie Historii zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej lotniczej rodzinie Kasperków: Januszowi, jego ojcu Ryszardowi oraz wujkowi Stani­sławowi.

- Otrzymaliśmy od Michała Ka­sperka, syna Janusza, blisko 250 pamiątek. Są wśród nich zdjęcia, puchary, medale, nagrody, ry­sunki, obrazy, ale też przedmio­ty użytkowe, takie jak lampy czy talerze przywiezione z podróży... Wszystkie znalazły się na stałej ekspozycji w świdnickim mu­zeum - wymienia A. Misiurski.

Tego samego dnia odbędzie się również wykład poświęcony Szkole Pilotów L.O.P.P. Spotkanie pn. „80-lecie powstania Szkoły Pilotów im. Marszałka Rydza-Śmi­głego” poprowadzi Krzysztof Komenda: - Opowie o ciekawost­kach związanych z tą instytucją. Jak powstała, jakie funkcje miała pełnić, kto się w niej uczył i co się z nią stało.

Sporo będzie się działo także 29 września. Oprócz możliwości zwiedzenia konkursowej wysta­wy, świdniczanie obejrzą film „65-lecie motocykli WSK (histo­ria)” oraz spotkają się z jego reży­serem, Pauliną Niezbecką. Tego dnia odbędzie się również ogło­szenie wyników modelarskiej ry­walizacji i wręczenie nagród.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia do konkursu można znaleźć na stronie www.mok.swidnik.pl/ glowna/strefa-historii, w zakładce „Aktualności”.

PROGRAM

28 września (sobota)

9.00-13.00 przyjmowanie modeli (galeria Venus)

13.00-16.00 prace komisji sę­dziowskiej

13.00-20.00 zwiedzanie wystawy

15.00 otwarcie wystawy poświę­conej lotniczej rodzinie Kasper­ków, wykład „80-lecie powstania Szkoły Pilotów im. Rydza Śmigłe­go” (Strefa Historii)

29 września (niedziela)

11.00-15.00 zwiedzanie wystawy (galeria Venus)

13.00 prezentacja filmu „65-lecie motocykli WSK (historia)” i spotka­nie z autorami (Strefa Historii)

14.00 uroczyste ogłoszenie wyni­ków i wręczenie nagród

Najczęściej czytane