• Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Zdrowy Świdnik
  • Załatw sprawę w Urzędzie
środa, 26 wrzesień 2018 11:29

Złoto dla Canto

Napisane przez 

Wrzesień przyniósł kolejny sukces dziewczętom z miejskiego chóru Canto, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 pod dyrekcją Ewy Bieniek. Świdniczanki wzięły udział w VII International Choir Festival „Music&Sea” i zdobyły tam pierwsze miejsce w kategorii chórów młodzieżowych.

- Zgłosiłyśmy się jeszcze przed wakacjami, natomiast w sierpniu dotarła do nas informacja, że zakwalifikowałyśmy się do udziału w festiwalu, który tym razem, mimo iż organizatorem była Macedonia, odbywał się w greckiej Parali - wyjaśnia Ewa Bieniek. - Pojechał prawie cały chór, co jest niezwykle ważne i bardzo mnie cieszy. Organizatorzy zapewnili nam doskonałe warunki pobytu, łącznie z wycieczkami i rejsem statkiem. Miałyśmy też wspaniałe warunki do prób, głównie w plenerach.

W festiwalu wzięło udział kilkanaście chórów, między innymi z Polski, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Białorusi. Każdy miał do zaprezentowania 15-minutowy program. Świdniczanki zaśpiewały „W zielonym gaiku” Józefa Świdra, „Głęboką studzienkę” w opracowaniu Piotra Jańczaka, „Kyrie” Piotra Jańczaka, „Dwa serduszka” Tadeusza Sygietyńskiego i „Child of Song”. Wykonawców oceniało międzynarodowe jury: Saso Tatarchevski z Macedonii, Teodora Pavliwich z Bułgarii i Jean- Pierre van Avenmaret z Belgii.

- Zawsze mocno przeżywamy każdy występ i nie ukrywam, że byłyśmy trochę zestresowane. Tym bardziej cieszymy się z wygranej. Jestem dumna z moich dziewcząt, bo jurorzy, oprócz tego, że docenili ich warsztat muzyczny, zachwycili się też ich ekspresją na scenie. Za pomoc bardzo dziękujemy Kamilowi Turczynowi, który nam akompaniował - mówi dyrygentka Canto.

Wyjazd był też doskonałą okazją do integracji i obejrzenia ciekawych miejsc. Dziewczęta odwiedziły Belgrad i macedońskie Skopje. W Grecji zwiedziły Saloniki i Meteory.

Teraz przed świdniczankami kolejne wyzwania. Zespół zgłosił się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie. Natomiast 27 września, wystąpi w filharmonii lubelskiej. Koncert „Wdzięczni za niepodległość” organizuje lubelskie kuratorium, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Canto nie zabraknie też na szkolnych i miejskich uroczystościach.

Chór, chociaż liczy kilkadziesiąt osób, nie zamyka się na nowych członków. Cały czas mogą się zgłaszać dziewczęta, które chciałyby spróbować sił w tego rodzaju śpiewie.

- Zapraszamy do ZSO nr 1, gdzie mamy próby we wtorki i czwartki, w godz. 17.30 - 19.00 - dodaje E. Bieniek.

aw

Najczęściej czytane