• rodzinka
  • Repertuar
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
wtorek, 25 wrzesień 2018 13:32

Pamięci Ireny Sendlerowej

Napisał 

Na widowisko pod tytułem „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!” zaprosili świdniczan uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich i I Liceum Ogólnokształcącego. Jego bohaterką była Irena Sendlerowa, działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, która podczas II wojny światowej, wraz ze współpracownikami, uratowała ok. 2500 tys. żydowskich dzieci.

Zebrani usłyszeli fragmenty biografii Ireny Sendlerowej, wiersze poświęcone Holokaustowi oraz żydowskie melodie ludowe. Na scenie zaprezentowali się licealiści: Alicja Reszka i Ada Dudek oraz uczniowie i nauczyciele PSM: Emilia Kopeć, Julian Cyran, Iwona Godzik-Ćwiek, Magdalena Cyran i Jaremi Zienkowski. Publiczność obejrzała również prezentacje multimedialne „Los dzieci żydowskich w getcie warszawskim” i „W hołdzie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata”, przygotowane przez Natalię Szutko i Miłosza Lipińskiego z „Bronka”. Twórcą scenariusza i narratorem widowiska była Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO. Koordynacją historyczną zajęła się polonistka Dorota Jaśkowska.

- Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie widowiska. Była to piękna lekcja życia i historii. Cieszymy się, że wspólnymi siłami mogliśmy zorganizować uroczystość, która w roku poświęconym Irenie Sendlerowej, przypomniała o tej niezwykłej postaci. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana – mówili Beata Olszańska, dyrektor PSM, i Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO.

Patronat honorowy nad literacko-muzycznym spotkaniem objęli burmistrz Waldemar Jakson i starosta Dariusz Kołodziejczyk.

aw

Najczęściej czytane