• Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
poniedziałek, 17 wrzesień 2018 08:21

Strefa ma już 5 lat

Napisała 

Zaczęło się od kilku zapaleńców, którzy miłością do kultowych wuesek chcieli zarazić kolejne pokolenia świdniczan. Wspólnymi siłami otworzyli małe muzeum jednośladu, które początkowo mieściło się w dawnym Gimnazjum nr 2. W 2011 roku podjęto decyzję, by stworzyć miejsce, w którym znalazłyby się pamiątki związane z motoryzacją, tradycjami lotniczymi, Świdnickim Lipcem, klubem Avia oraz życiem mieszkańców Świdnika w czasach PRL. Marzenie o muzeum udało się zrealizować dwa lata później. W Galerii Venus powstała Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury. W tym roku, to wyjątkowe miejsce obchodzi piąte urodziny.

- Strefa Historii została stworzona w wyniku potrzeby udokumentowania dziejów Świdnika. Pomimo upływu zaledwie 64 lat od uzyskania praw miejskich, odegrał on ważną rolę w historii kraju. Pamiętamy motocykle WSK, które zrewolucjonizowały polskie drogi, bohaterów świdnickiej „Solidarności” czy sukcesy zawodników FKS Avii. To nie tylko elementy tożsamości Świdnika, ale też  filary ekspozycji Strefy Historii. Możemy pochwalić się licznymi pamiątkami z epoki PRL, reportażami, wywiadami z ludźmi tworzącymi historię miasta. Muzeum wciąż się rozwija. W ubiegłym roku do użytku zwiedzających oddaliśmy kolejną salę, w całości poświęconą tradycjom lotniczym. W ciągu 5 lat Strefę odwiedziło blisko 16 tysięcy osób - mówi Adam Żurek, dyrektor MOK.

Wielkie świętowanie zaplanowano na ostatni weekend września. W Galerii Venus odbędzie się festyn rodzinny. Dzieci wezmą udział w animacjach, pobawią się na dmuchanym placu zabaw i obejrzą pokaz śmigłowca RC. Dla nieco starszych przygotowano wystawę fotograficzną poświęconą lotnictwu, wykład oraz pokazy filmów. Częścią obchodów będzie również Festiwal Modeli Plastikowych i Kartonowych Świdnik 2018. Mieszkańcy zobaczą blisko 400 modeli w różnych skalach, wezmą udział w warsztatach i konkursach. Dla pasjonatów modelarstwa odbędzie się też giełda. Wyjątkowo, w sobotę i niedzielę czynne będzie również muzeum.

Najczęściej czytane