• Idzie sobie Grześ...
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Repertuar
  • rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
niedziela, 08 lipiec 2018 11:13

Sukces podniebnego show

Napisał 

I Świdnik Air Festival przyciągnął około 50 tys. widzów, najlepszych polskich pilotów i gości zagranicznych. W tej chwili trwa jeszcze ostateczne podliczanie wydatków i wpływów z imprezy. Już teraz wiadomo, że choć przygotowanie wydarzenia kosztowało około 850 tys. zł, to w ogóle nie obciążyło miejskiego budżetu.

- Mamy wielki i wielowymiarowy sukces. Pokazaliśmy wspólnie, że możemy zorganizować wspaniałą imprezę, która przyciągnie tysiące widzów i obudzi w nich apetyty na więcej - podkreśla burmistrz Waldemar Jakson.

Organizatorzy liczyli, że wielkie lotnicze święto okaże się sukcesem promocyjnym i frekwencyjnym. Tym bardziej, że jego przygotowanie trwało wiele miesięcy i wymagało zaangażowania kilkuset osób. Jeszcze przed wydarzeniem widać było bardzo duże zainteresowanie zakupem biletów. Pytania dotyczące imprezy napływały z różnych stron kraju. Podczas dwudniowego lotniczego święta do Świdnika przybyło wiele tysięcy gości, również spoza regionu. Już pierwsze wyliczenia dotyczące frekwencji były bardzo optymistyczne.

- W dystrybucji internetowej, w kasie kina „Lot” i przy wejściach na wydarzenie sprzedaliśmy łącznie ok. 40 tys. biletów - mówił Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. - W tej statystyce nie są ujęte osoby, które weszły na Air Festival bezpłatnie, czyli choćby dzieci do 7. roku życia czy osoby niepełnosprawne. Z naszych szacunków wynika, że wydarzenie zgromadziło blisko 50-tysięczną widownię. Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania.

Ogromną liczbę pasażerów odnotowała podczas obu dni spółka Polregio, która na ten czas zapewniła dodatkowe składy pociągów. Nie brakowało również chętnych do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej na trasie Lublin - Świdnik - Lublin. Wydarzenie odbiło się także szerokim echem w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Do podsumowania całej imprezy brakowało jeszcze analizy wydatków i wpływów. Jak tłumaczą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miasta, koszty nadal są jeszcze podliczane, choć ze wstępnych rachunków wynika, że Świdnik Air Festival nie obciążył miejskiego budżetu.

- Wszystko wskazuje na to, że wydatki poniesione przez Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury zostaną zbilansowane wpływami - podkreśla Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że koszt organizacji Świdnik Air Festival zamknął się w kwocie około 850 tys. zł. Blisko 400 tys. zł to rządowa dotacja przekazana przez biuro Niepodległa. Pozostałą kwotę udało się uzyskać z przychodów i ze środków przekazanych przez sponsorów. Z rachunków wynika, że tylko ze sprzedaży biletów udało się uzyskać ok. 123 tys. zł. Wiadomo również, że trochę większym zainteresowaniem cieszyły się niedzielne pokazy. Widzowie kupili na nie bilety za nieco ponad 65 tys. zł.

- I Świdnik Air Festival przyniósł nam wspaniałe pokazy, niezwykłe wrażenia, ale też promocję miasta i naszych niezwykłych tradycji lotniczych. Cieszę się również, że kiedy emocje już opadły, możemy wziąć do ręki twarde dane rachunkowe i na ich podstawie powtórzyć, że osiągnęliśmy wspólnie wielki sukces - dodaje Waldemar Jakson.

Najczęściej czytane