• rodzinka
  • Załatw sprawę w Urzędzie
  • Idzie sobie Grześ...
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • Zdrowy Świdnik
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
czwartek, 14 czerwiec 2018 14:18

Teatr, który mówi o Wołyniu

Napisała 

W ważnej lekcji historii uczestniczyli dziś uczniowie, którzy odwiedzili Miejski Ośrodek Kultury. Przed południem wystąpił tam Teatr „Nie Teraz” z Tarnowa, w spektaklu „Ballada o Wołyniu”. Reżyserem, a jednocześnie autorem scenariusza, jest Tomasz Antoni Żak.

 To pierwsze w kraju widowisko opowiadające o ludobójstwie Polaków, mieszkających w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich, dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. Jego scenariusz opiera się na wątkach legendarnej książki  Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane są również oryginalne świadectwa ludzi, którzy przeżyli rzeź wołyńską.

Premiera spektaklu miała miejsce w 2011 roku, w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego. W tym roku legendarną „Balladę” zobaczyli świdniczanie.

Spotkanie otworzył Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: - W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale my jako IPN staramy się również przybliżać inne fakty. Podejmujemy szereg działań przypominających, że w tym roku przypada również 75. rocznica jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii narodu polskiego - ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej zamieszkującej Kresy Wschodnie. Przygotowujemy publikacje, książki naukowe i albumy. Organizujemy konferencje naukowe oraz wystawy. To, co dziś chcemy zaproponować, jest nietypową formą edukacji o wydarzeniach, jakie miały miejsce w 1943 roku.

Teatr wystąpi także w Radomiu, Wrocławiu, Koninie, Bytomiu i Częstochowie. Wszystko po to, by Polacy nie zapomnieli o tragicznych zdarzeniach sprzed 75 lat.

Najczęściej czytane