Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 styczeń 2018 14:24

Ruszyła Akademia

Napisała 

Okazję do poznania życia marszałka Józefa Piłsudskiego, jego poglądów i czynów mieli ci, którzy odwiedzili w środę Strefę Historii. W muzeum odbył się wykład inaugurujący cykl pod nazwą „Akademia Niepodległości”, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Tego samego dnia lekcję zorganizowano także dla młodzieży, która przyszła do Miejskiego Ośrodka Kultury.

Spotkanie otworzyła prelekcja pt. „Józef Piłsudski twórca niepodległości”, którą przygotował dr hab. Tomasz Panfil, nauczyciel akademicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- To szczególny rok, w którym będziemy obchodzić setną rocznicę odrodzenia się niepodległej Rzeczpospolitej - mówi T. Panfil. - 11 listopada 1918 roku nie był ani początkiem, ani końcem, tylko piękną kulminacją. Tak, jak pisał Jędrzej Moraczewski: „Kto nie przeżył tych dni, ten nigdy nie będzie wiedział, co to jest prawdziwa radość.” Taki właśnie był listopad 1918. Poprzedziły go miesiące i lata pracy, a za nimi przyszły następne.

- Świdnik z wielką uwagą podchodzi do stulecia odzyskania niepodległości - dodaje burmistrz Waldemar Jakson. - Włączyliśmy się jako jedno z trzech miast w województwie lubelskim, do cyklu wykładów „Akademii Niepodległości”. Tę ważną rocznicę uczciliśmy również poprzez mniejsze wydarzenia, między innymi nazwanie dwóch ulic imionami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Projekt „Akademia Niepodległości” obliczony jest na cztery lata. Zaplanowano 34 wykłady, w tym 10 w bieżącym roku. Każdy uczestnik dostanie indeks, w którym będzie potwierdzać swoją obecność na spotkaniach. Na zakończenie Akademii słuchacze otrzymają certyfikaty.

Kolejna prelekcja pt. „Polski wiek XIX - wiek powstań” odbędzie się 15 lutego, o godzinie 17.00, w bibliotece miejskiej. Poprowadzi ją dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński z lubelskiego oddziału IPN.

Galeria