• Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Idzie sobie Grześ...
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Zdrowy Świdnik
 • rodzinka
 • Repertuar
 • Schronisko w Krzesimowie

Agusta Westland Świdnik

Historia powstania zakładu lotniczego w Świdniku wywodzi się z roku 1938, co związane jest z powstaniem tutejszego lotniska. 4 czerwca 1939 roku odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie szkoły pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej przy lotnisku w Świdniku. Obiekt szkoły i hangary posłużyły jednakże tylko do września 1939, gdyż zostały zniszczone podczas bombardowania.

W okresie okupacji lotnisko i szkoła były wykorzystywane przez Niemców, a przed wycofaniem się w 1944 roku zostały doszczętnie zniszczone. W oparciu o tradycje międzywojennego przemysłu lotniczego Lubelszczyzny, wywodzące się z dawnej Lubelskiej Wytwórni Samolotów i Podlaskiej Wytwórni Samolotów, jak również wykorzystując bazę w postaci lotniska, władze państwowe podjęły decyzję o lokalizacji i budowie przedsiębiorstwa lotniczego w Świdniku.

Prace projektowe rozpoczęto w pierwszym półroczu 1949 roku, a pierwsze założenia zostały opracowane w miesiącach kwiecień-czerwiec tegoż roku, przez Wydział Inwestycji i Odbudowy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego - Warszawa Okęcie, będący w ówczesnym czasie głównym inwestorem odbudowy i rozbudowy krajowego przemysłu lotniczego. Założenia te, 30 czerwca 1949 roku, przesłano do Biura Projektowania Zakładów Przemysłowych „Prozamet" w Gliwicach, gdzie przystąpiono do wstępnych prac nad opracowaniem dokumentacji technicznej, w postaci założeń ogólnych oraz projektu budowy Zakładu Nr 5 w Świdniku. Do wykonania projektów technicznych i realizacji budowy od maja 1950 roku do grupy projektantów dołączono m.in. Zakład Mechaniki Budowli Politechniki Gdańskiej i Poznańskiej, Warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego.

Dnia 1 stycznia 1951 roku Centralny Zarząd Przemysłu Sprzętu Komunikacyjnego w Warszawie, w oparciu o Uchwałę Rady Ministrów, Zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 14.12.1950 roku powołał Zakład WSK Nr 5 w Świdniku. Największe nasilenie prac budowlanych miało miejsce w latach 1950-1953. Pierwsze hale zbudowano w latach 1950-1952, z konstrukcji przenie- sionych z Krzesin koło Poznania, zaś od roku 1953 oddano do użytku podstawowe obiekty produkcyjne, pomocnicze i usługowe. W 1951 roku Wytwórnia otrzymała zadanie obejmujące uruchomienie produkcji metalowego samolotu myśliwskiego MIG-15, na licencji radzieckiej, z silnikiem odrzutowym.

Pod koniec 1952 roku ówczesny Centralny Zarząd Przemysłu Sprzętu Komunikacyjnego dokonał zasadniczych zmian w strukturze produkcji WSK Świdnik. Zdecydowano, że Świdnik z zakładu finalnego stanie się kooperantem Mielca, wykonując tylko: skrzydła, statecznik, łoże silnika, lawetę i fotel pilota. W 1952 roku wyprodukowano pierwsze skrzydła i usterzenia, które przekazano do WSK Mielec, gdzie odbywał się montaż tych samolotów, nazwanych u nas LIN-1. W 1953 roku uruchomiono jeszcze wykonawstwo tylnej części kadłuba.

Jeszcze w 1953 roku zakład prowadził wstępne studia nad ewentualnym uruchomieniem produkcji sprężarek chłodniczych, a także samolotu TS-8 „Bies". Jednakże w 1954 roku świdnicki zakład wytypowano ostatecznie na pierwszego i jedynego producenta śmigłowców. Drugim profilem produkcyjnym stała się oprócz wytwarzania śmigłowców produkcja motocykli.

W pierwszej kolejności przystąpiono do przygotowania licencyjnej produkcji śmigłowca Mi-1, w drugiej do uruchomienia produkcji motocykla MO6, z silnikiem o pojemności skokowej 125 cm3. Podobnie jak w przypadku uruchomienia produkcji MIG-15, należało przetłumaczyć i adoptować dokumentacje rosyjską na śmigłowiec Mi-1. Choć seryjne śmigłowce, całkowicie wykonane w Świdniku, zaczęły opuszczać zakład w 1957 roku, to pierwsze cztery dostarczone w częściach przez licencjodawcę były gotowe w 1956 roku. Od tego czasu Świdnik stał się ówcześnie jednym z sześciu producentów śmigłowców na świecie. W dniu 28 września 1957 odbyła się uroczystość nadania świdnickiej wytwórni imienia słynnego konstruktora lotniczego inż. Zygmunta Puławskiego. Od tej chwili pełne brzmienie nazwy zakładu brzmi: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego imienia Zygmunta Puławskiego „PZL-Świdnik". W 1958 roku przed główną bramą wjazdową ustawiono cokół, a na nim wykonany w metalu model samolotu myśliwskiego P-7, konstrukcji inż. Z. Puławskiego.

WSK Świdnik było przedsiębiorstwem wielozakładowym, w skład którego wchodziły: Zakład macierzysty w Świdniku z Zakładem Produkcji Lotniczej, Zakładem Produkcji Motoryzacyjnej, Zakładem Usług Agrolotniczych oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Komunikacyjnego i powstałym w 1969 Zakładem Terenowym w Tomaszowie Lubelskim.

Oprócz sprzętu lotniczego WSK Świdnik wytwarzała szereg innych wyrobów. Najszerzej wytwarzanym był motocykl. Rozpoczęcie produkcji pojazdu jednośladowego nastąpiło w 1954 roku. W następnym roku wyprodukowano 3126 sztuk motocykli WSK. W roku 1963 z ówczesnego Związku Radzieckiego przejęto licencję na produkcję śmigłowca Mi-2 Seryjna produkcja śmigłowca Mi-2 została rozpoczęta w 1965 roku. W latach 1972-1977 w WSK „PZL-Świdnik" uruchomiono i prowadzono produkcję wyczynowego szybowca SZD-30 Pirat. Po zakończeniu produkcji w Świdniku przekazano ją do SZLS Delta Bielsko Biała, skąd pochodziła konstrukcja tego szybowca.

Przedsiębiorstwo WSK Świdnik było też wytwórcą od roku 1967 pomp i sprzęgieł do samochodów ciężarowych JELCZ i autobusów na licencji BERLIET oraz chłodni instalowanych na podwoziach samochodów STAR i JELCZ.

Zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego został utworzony z dniem 17 sierpnia 1967 roku przy WSK Świdnik - Zakład Doświadczalny Budowy Śmigłowców. Działalność zakładu doświadczalnego związana była z realizacją tematów modernizujących i rozwijających konstrukcyjnie produkowane wyroby, uruchamiając nowe ich wersje.

Przełomowym momentem w historii zakładowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego był rok 1974. Wówczas rozpoczęto po raz pierwszy w kraju prace nad własnym projektem śmigłowca. Były to prace nad powstaniem konstrukcji śmigłowca PZL-Sokół. W roku 1976 uruchomiono w WSK Świdnik wytwarzanie zespołów rosyjskiego aerobusu IŁ-86 (później także do IŁ-96): sterów kierunku i wysokości oraz lotek. Wprowadzone zostały nowe dla zakładu technologie: klejenie zespołów o dużych gabarytach, obróbkę mechaniczną skomplikowanych kształtów. Wynikiem tej kooperacji było późniejsze uruchomienie w Świdniku produkcji kadłuba i innych zespołów samolotu AN-28. Do początku lat osiemdziesiątych w WSK Świdnik wyprodukowano łącznie ponad 5000 szt. śmigłowców Mi-2, ponad 2 mln. sztuk motocykli, ponad 70 tys. szt. sprzęgieł. Obecnie w Świdnickich zakładach produkowany jest najnowszy śmigłowiec PZL SW-4, podzespoły, poszycia, elementy różnych samolotów i śmigłowców. Zakład leży tuż obok lotniska trawiastego. W roku 2007 zapadła ostateczna decyzja o rozbudowie lotniska tak, by mogły na nim lądować małe samoloty pasażerskie. Z rozbudową lotniska wiąże się także rozbudowa infrastruktury i miasta Świdnik oraz przyciągnięcie nowych inwestorów na Lubelszczyznę. 29 stycznia 2010 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała z włosko-brytyjskim producentem śmigłowców umowę sprzedaży 87,62 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A. Wartość transakcji wyniosła 339 mln zł.


WŁADZE SPÓŁKI

• AgustaWestland N.V. 93,875%

• Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów" S.A. 2,217%

• Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 0,596%

• Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie 0,285%

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 0,206%

• Indywidualni akcjonariusze 2,850%

 

RADA NADZORCZA - skład imienny

• Giuseppe Orsi - Przewodniczący Rady Nadzorczej

• Bruno Spagnolini - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej

• Sergio Biganzoli - Sekretarz Rady Nadzorczej

• Wiesława Magdziak - Członek Rady Nadzorczej

• Jakub Przewłocki - Członek Rady Nadzorczej

 

ZARZĄD - skład imienny

• Mieczysław Majewski - Prezes Zarządu

• Nicola Bianco - Wiceprezes Zarządu

• Marian Jakubiak - Członek Zarządu

• Donato Romanelli - Członek Zarządu

 

 

Dane adresowe:

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” Spółka Akcyjna

al. Lotników Polskich 1 21-045 Świdnik

tel.: 081 722 50 00, 081 446 80 00 fax: 081 468 09 19

www.pzl.swidnik.pl

Ostatnie miesiące dworca

Ostatnie miesiące dworca

Pod koniec zeszłego roku kolej rozstrzygnęła przetarg na budowę 20 dworców na terenie całego kraju. Wśród nich jest również stacja…

więcej...
Kary za poślizg

Kary za poślizg

Do połowy grudnia ulica miała zostać pokryta betonem wałowanym. Tak się nie stało. Dlatego miasto nalicza kary wykonawcy prac. Wyczekiwany…

więcej...
Imiona i śluby? Tradycyjne

Imiona i śluby? Tradycyjne

Po chwilowych zachwytach nad imionami obcojęzycznymi polscy rodzice wrócili do nadawania swoim pociechom tych bardziej tradycyjnych. Z danych ministerstwa cyfryzacji…

więcej...
Gramy z Orkiestrą! (na żywo)

Gramy z Orkiestrą! (na żywo)

Informacje na bieżąco, galeria zdjęć i filmy. Zapraszamy serdecznie na relację z 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świdnicki finał…

więcej...
Wyścig o tytuł rozpoczęty

Wyścig o tytuł rozpoczęty

27 grudnia ubiegłego roku zebrała się Kapituła Plebiscytu ”Najpopularniejszy Sportowiec Świdnika” w roku 2018. Najważniejszym punktem spotkania było wyłonienie po…

więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Za mało na odszkodowania

Za mało na odszkodowania

Większość właścicieli działek, które znajdą się pod drogą, już otrzymała pieniądze. Problem pojawił się jednak gdzie indziej....

więcej...

Nowa odsłona za unijną kasę

Nowa odsłona za unijną kasę

Zmiany czekają teren wokół Miejskiego Centrum Usług Socjalnych i budynek przy Wyszyńskiego 14. Zostaną przeprowadzone z udziałem...

więcej...

Muzyka bez granic

Muzyka bez granic

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Rodziny Wiłkomirskich zaprasza na koncert Pauliny Łuciuk i Eduardo Frigatti. Muzyczne...

więcej...

Podziękowali za Orszak

Podziękowali za Orszak

Dziś, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie działań, związanych z 7. edycją Orszaku Trzech Króli. Jego...

więcej...

Ze świąteczną wizytą

Ze świąteczną wizytą

Dzieci uczęszczające do świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 4 sprawiły dziś miłą niespodziankę podopiecznym Miejskiego Centrum Usług...

więcej...

Potrącenie na pasach

Potrącenie na pasach

We wtorkowe popołudnie, na przejściu przy ulicy Jarzębinowej doszło do niebezpiecznego zdarzenia.  Po godz. 15.00, mieszkanka powiatu świdnickiego, poruszająca się...

więcej...

Prowizorka w świetle latarni

Prowizorka w świetle latarni

Popękane, betonowe słupy poklejone taśmą, przechylone nad ulicą. Tak wyglądają latarnie przy al. Lotników Polskich. Mieszkańcy obawiają...

więcej...

„Baczyński” ze Srebrną Tarczą

„Baczyński” ze Srebrną Tarczą

Portal edukacyjny Perspektywy ogłosił wyniki kolejnej edycji rankingu liceów. W zestawieniu prezentującym najlepsze w ubiegłym roku placówki...

więcej...

Aktywnie na przejściach

Aktywnie na przejściach

Przy pasach na ul. Hryniewicza pojawią się dodatkowe światła. Identyczne zostaną zamontowane jeszcze w trzech lokalizacjach na...

więcej...

Długa kolejka po miejskie „M”

Długa kolejka po miejskie „M”

Radni uchwalili nowy program gospodarowania lokalami gminy. Nie ma w nim planów budowy nowych mieszkań dla najbiedniejszych,...

więcej...

Kary za poślizg

Kary za poślizg

Do połowy grudnia ulica miała zostać pokryta betonem wałowanym. Tak się nie stało. Dlatego miasto nalicza kary...

więcej...

Ostatnie miesiące dworca

Ostatnie miesiące dworca

Pod koniec zeszłego roku kolej rozstrzygnęła przetarg na budowę 20 dworców na terenie całego kraju. Wśród nich...

więcej...

Gramy z Orkiestrą! (na żywo)

Gramy z Orkiestrą! (na żywo)

Informacje na bieżąco, galeria zdjęć i filmy. Zapraszamy serdecznie na relację z 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej...

więcej...

Stajenka inna niż wszystkie

Stajenka inna niż wszystkie

Naturalnej wielkości figury Matki Bożej, Józefa i narodzonego Jezuska możemy podziwiać w stajence, którą umieszczono na tarasie...

więcej...

Kwiaty mają swój urok

Kwiaty mają swój urok

Kilka miesięcy temu, przy ulicy Jarzębinowej 7A, pojawiło się nowe miejsce na florystycznej mapie Świdnika. Kwiaciarnia Izyda,...

więcej...

Mamo, tato bądźcie bezpieczni

Mamo, tato bądźcie bezpieczni

Wczoraj, w siedzibie PZL-Świdnik, odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych konkursu „Mój rodzic bezpieczny w pracy”. Młodzi...

więcej...

Imiona i śluby? Tradycyjne

Imiona i śluby? Tradycyjne

Po chwilowych zachwytach nad imionami obcojęzycznymi polscy rodzice wrócili do nadawania swoim pociechom tych bardziej tradycyjnych. Z...

więcej...

Pomagamy z całego serca

Pomagamy z całego serca

Już w niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra „dla małych dzieci i bez focha”. Na ulicach naszego...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Kochanym dziadkom

Kochanym dziadkom

Już za chwilę swoje święto będą obchodzić babcie i dziadkowie. Z tej okazji najmłodsi przygotowali dla nich...

więcej...

Niedziela z teatrem

Niedziela z teatrem

W grudniu dorośli, a teraz młodzież z Teatru Puk-Puk zaprezentuje nad czym pracowała w ostatnim czasie. 20...

więcej...

Baletowa premiera

Baletowa premiera

Na początku lutego najmłodsi przeniosą się do krainy baśni. Świdnicki Zespół Baletowy, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury,...

więcej...

Muzycznie w nowy rok

Muzycznie w nowy rok

Twórczość Czerwonych Gitar, Steviego Wondera czy Andrzeja Zaucha, usłyszymy wkrótce w Miejskim Ośrodku Kultury. Helicopters Brass Orchestra...

więcej...

Koncert R. Rynkowskiego

Koncert R. Rynkowskiego

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w kraju oraz wielokrotny laureat Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, którego utwory...

więcej...

Smolasty zagra w Świdniku

Smolasty zagra w Świdniku

To będzie muzyczny początek roku. W Centrum Kultury wystąpi Smolasty, a właściwie, Norbert Smoliński. Wokalista, raper oraz...

więcej...

Wybierz się na spektakl

Wybierz się na spektakl

Na wspólny wyjazd na przedstawienie „Betlejem polskie”, w siedzibie zespołu Mazowsze, zaprasza świdnickie Centrum Kultury. Spektakl odbędzie...

więcej...

Na urodzinach u J. Brzechwy

Na urodzinach u J. Brzechwy

Przy pełnej sali zadebiutowała dziś najstarsza, dorosła grupa Teatru Puk-Puk ze spektaklem „A na jutro tort u...

więcej...

Świdnickie kolędowanie (fot…

Świdnickie kolędowanie (foto)

Na pewno nie żałował ten, kto wybrał się na dzisiejsze „Świdnickie kolędowanie”. W wypełnionej po brzegi sali...

więcej...

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Choć chodzą jeszcze do szkoły, mają za sobą liczne występy na koncertach i wydarzeniach charytatywnych. Teraz dostali...

więcej...

Chcą pojechać na ZEW

Chcą pojechać na ZEW

20 kapel, a wśród nich świdnicki The Backstage, ma szansę wystąpić podczas ZEW się budzi Festiwal w...

więcej...

Witek Muzyk Ulicy

Witek Muzyk Ulicy

W połowie grudnia do naszego miasta przyjedzie jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej - Witek...

więcej...

Nagrody dla artystów (foto)

Nagrody dla artystów (foto)

Dzień Kultury stał się doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza Świdnika osobom, które w 2017 roku osiągnęły...

więcej...

Patriotyczny wieczór

Patriotyczny wieczór

Choć główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności już za nami, w Świdniku wciąż odbywa się...

więcej...

Poetycka premiera

Poetycka premiera

Na koncie ma felietony o życiu, codziennych problemach, dużych i małych radościach oraz 9 tomików poezji, do...

więcej...

Muzycznie dla Niepodległej

Muzycznie dla Niepodległej

Na niezwykłe dwa koncerty pt. „Defilada Niepodległości” zaprosili dziś świdniczan młodzi tancerze i muzycy. W sali kameralnej...

więcej...

Rozkołysani jazzem (foto)

Rozkołysani jazzem (foto)

Jeszcze na konferencji prasowej Richard Bona, gwiazda 17. Świdnik Jazz Festival ogłosił, że z niecierpliwością czeka na...

więcej...

Ruszyło święto muzyki (foto…

Ruszyło święto muzyki (foto)

Równo o godz. 17.00, w Miejskim Ośrodku Kultury zabrzmiały pierwsze melodie, sygnalizujące rozpoczęcie się siedemnastej edycji Świdnik...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Mają finał

Mają finał

Z dobrej strony pokazali się młodzi piłkarze Avii z rocznika 2008. Podopieczni Wiesława Kołodzieja zameldowali się...

więcej...

Przygotowania czas zacząć

Przygotowania czas zacząć

Po kilku tygodniach przerwy do pracy wracają piłkarze żółto – niebieskich. Trzecioligowcy spotkają się na pierwszych...

więcej...

W elitarnym gronie

W elitarnym gronie

Zdzisław Stypiński odebrał z rąk Witolda Bańki, ministra sportu i turystyki oraz Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny,...

więcej...

Zagraj o puchar

Zagraj o puchar

Do 18 stycznia można się zapisywać na turniej juniorów w futsalu. Osiemnastą edycję wydarzenia organizuje Starostwo...

więcej...

„Pietka” z kontraktem

„Pietka” z kontraktem

Dobra wiadomość dla kibiców świdnickiej Avii. Kontrakt z klubem przedłużył właśnie Piotr Prędota. Napastnik żółto –...

więcej...

Tytuł został w Świdniku

Tytuł został w Świdniku

Drugi rok z rzędu najlepszym zespołem Lubelszczyzny wśród samorządowców okazała się drużyna Świdnika. Nasi reprezentanci obronili...

więcej...

Obronią tytuł?

Obronią tytuł?

Sześć zespołów wystąpi w piątej edycji Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Halowej Piłce Nożnej Samorządowców. Turniej zorganizuje...

więcej...

Rosną młode talenty (foto)

Rosną młode talenty (foto)

Drugi raz z rzędu najmłodsi sportowcy spod znaku MKS Avia pożegnali rok turniejem piłkarskim, zorganizowanym pod...

więcej...

Znów uwolnią energię

Znów uwolnią energię

Po raz drugi Miejski Klub Sportowy Avia kończy rok organizując turniej piłkarski pod patro­natem Polskiej Grupy...

więcej...

Zdjęcia z derbów

Zdjęcia z derbów

Przygotowaliśmy fotorelację z meczu LUK Politechnika Lublin - MKS Avia Świdnik. Zapraszamy do oglądania.

więcej...

Słodki smak porażki

Słodki smak porażki

Pięć setów trwał dzisiejszy mecz siatkarzy Avii z LUK Politechnika Lublin. Ostatecznie górą byli zawodnicy ze...

więcej...

O lidera i prymat

O lidera i prymat

Nie trzeba być ekspertem, by przewidzieć, że sobotni mecz Avii Świdnik z LUK Politechnika Lublin będzie...

więcej...

Nie zapomnieli o dzieciach

Nie zapomnieli o dzieciach

Stało się już tradycją, że w okresie świątecznym Avia Świdnik i jej kibice zbierają dary dla...

więcej...

Trzy sety, trzy punkty

Trzy sety, trzy punkty

Trzy sety trwał sobotni mecz żółto – niebieskich z PZL Sędziszów Małopolski. Świdniczanie, zgodnie z przewidywaniami,...

więcej...

Czterech na wylocie?

Czterech na wylocie?

Zapowiada się kilka zmian w kadrze trzecioligowej drużyny piłkarskiej Avii. Niedługo z żółto – niebieskimi może...

więcej...

Hit na boisku i trybunach

Hit na boisku i trybunach

Starcie Avii Świdnik z LUK Politechnika Lublin można śmiało zapowiedzieć jako najważniejszy mecz sezonu zasadniczego w...

więcej...

Zafundował walkę wieczoru

Zafundował walkę wieczoru

W XX Barbórkowym Meczu Bokserskim o Puchar Prezesa LW Bogdanka SA drużyna Gwarka Łęczna zmierzyła się...

więcej...

Idą jak burza

Idą jak burza

Dla siatkarzy Avii mecz z Karpatami PWSZ Krosno Glass nie był spacerkiem, a, przynajmniej, dłuższą wędrówką...

więcej...