• Załatw sprawę w Urzędzie
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Zdrowy Świdnik
 • Repertuar
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • rodzinka
 • Idzie sobie Grześ...

Katarzyna Mądrachowska

Teatr Stary w Lublinie tym razem nie zawiódł (w przeciwieństwie do "Czasu kobiety" w reżyserii Mądzika, bo albo Jopek, albo Mądzik - co za dużo to niezdrowo i zrobiło się łopatologicznie - pokazywanie śpiewania...) Wczorajszy spektakl (10.10.2015) pt.Ruby w reżyserii A.Sajnuka (znanego miedzy innymi z Kompleksu Portnoya) był po prostu dobry i reżysersko i aktorsko, choć niektórzy zarzucali, że Maja Bohosiewicz miała za wysoko postawiony głos. Niby komedia romantyczna na podstawie filmu (Sajnuk jest znany z adaptacji filmowych na deski teatru) a zrobiło się jakoś nieswojo. Padły, choć nie implicite, pytania egzystencjalne, jak żyć by nie utracić wolności,co zrobić, kiedy miłość się kończy, na ile jesteśmy w stanie reżyserować własne życie etc...Jeśli wymarzylibyśmy sobie idealną miłość i  mielibyśmy ją, wszystko zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy na pewno bylibyśmy szczęśliwi...? Między innymi do takich rozważań skłania ten spektakl,który gorąco polecam.

A przed nami Konfrontacje Teatralne. A tak w ogóle teatralnie się rozpisałam, gdyż mamy teraz 250 rocznicę inauguracji Teatru Narodowego,którą uczczono dziś w Lublinie, podobnie jak w innych miastach w Polsce, teatralnym spacerem. A w Baczyńskim-20-lecie naszego szkolnego Teatru Trzydziestu. Może by coś przygotować???

i wielkie dzieki


 

Są na tym świecie tacy ludzie, którzy chcąc nie chcąc zarażają pasją, tyle jest w nich energii i wigoru, że aż żyć się chce, takie są moje dwie przyjaciółki artystki, taka jest także moja koleżanka z pracy. Jak wielkiej siły woli potrzeba, żeby w tych absurdalnych czasach, kiedy tak właściwie ludzie nie wiedzą po co żyją, bo albo są tak zapracowani, że wieczorami nic im się nie chce lub ledwo wiążą koniec z końcem, albo po prostu nigdy się nie zastanawiali, bo skąd mieli wiedzieć, że jest coś jeszcze na tym świecie, co niekoniecznie można dotknąć i zobaczyć (niedawno usłyszałam, że Polska ma "chrystianizować" Europę, przyjadą obcokrajowcy, którym o Bogu nikt wcześniej nie mówił, więc skąd mieli wiedzieć, że On jest, by w Polsce w pełnych kościołach poczuć Jego ducha) nauczać ...muzyki.

To nie jest przedmiot maturalny, żeby wzbudzić nim wśród młodzieży i dzieci zainteresowanie trzeba być pasjonatem, takim pasjonatem jest Ewa Bieniek,moja koleżanka z pracy, która dziś obchodziła swój jubileusz-20 lat istnienia chóru Canto. Ewa, gratulacje.To był piękny koncert i bardzo Ci dziękuję w imieniu swoim i moich, raczej naszych koleżanek.100 lat!!!


Koniec wakacji, niestety bądz stety, i pomału trzeba zacząć się organizować i,  mobilizować, i etc.

Mając ten fakt na uwadze, postanowiłam od poniedziałku pozałatwiać szereg różnych spraw, które do tej pory leżały tzw. odłogiem.Pomyślałam, że zacznę od prawniczych, notarialnych i spacerując z moim wiernym psem,  układam plan działania, zastanawiając się, gdzie to się udać. Spotykam "psią znajomą z widzenia", z którą po raz pierwszy wdałam się w rozmowę-:film, literatura, literatura, różne rodzaje bólu-ona wymienia 4 kategorie:głowy, serca, ciała i duszy, dochodzimy do konsensusu, ze trzeba słuchać siebie i nie poddawać się, ona nazywa to podszeptami, ja się zgadzam i kierując się impulsem, pytam o radcę prawnego-i......bingo-------okazuje się, że ona jest radą prawnym i jesteśmy umówione na dzisiaj.

No i jak to możliwe?


Udział w seminarium w Memorial de la Shoah w Paryżu (8-12 marca 2015) - „Jak uczyć o historii Holokaustu.Seminarium edukacyjne dla nauczycieli z Polski”,zorganizowanym przez ORE - „Zachować pamięć.Historia i kultura dwóch narodów”dla polonisty, czyli dla mnie jest  czymś wyjątkowym.

Bardzo istotna okazuje się możliwość konfrontowania stanowisk, polifoniczność dialogu, dzięki czemu pewne sprawy ukazują się w całkiem innym świetle.Po II wojnie we Francji mówienie o Zagładzie miałlo charakter ambiwalentny,wstydliwą była kolaboracja Vichy , służąca działaniom wykluczającym,rozumianym jako jedyna droga wyjścia z kryzysu, stąd taki wiele obozów internowania, np. w Drancy.Wizyta w Drancy-dawne bloki,miejsca upodlenia dziś służące  za mieszkania... - niełatwo się z tym pogodzić.

Widać wyraznie (wykłady: Jean –Yves Potel, jak podkreślała  Ewa Bobińska,ambasador Polski we Francji czy Philippe Boukara), że  w ciągu ostatnich lat zmienia się sposób mówienia o Holokauście, nie tylko we Francji, ale i w wielu innych krajach, np. w Polsce.Francja wstydzi się za Vichy i mówi to wyraźnie, historia Polski ,kreowana dawniej przez komunistów, dziś jawi się w całkiem innym wymiarze, niestety, nie tylko  bohaterskim czy antyfaszystowskim.Takie są fakty i trzeba o nich nauczyć się rozmawiać bez emocji i agresji,trzeba próbować zrozumieć genezę zjawiska.Niechlubne postawy, jakimi zapisali się niektórzy chłopi wobec Żydów nie pojawiły się ad hoc.Tak mszczą się lata upodlenia i nędzy, i nie jest to odkrycie, bo sam Żeromski , badając przyczyny braku patriotyzmu wśród chłopów, ich okrucieństwo, zapowiada „rozdzióbią nas kruki i wrony...”.

Bardzo interesującym  okazał się dla mnie wykład Helene Dumas,Ludobójstwo Tutsi w Rwandzie-czym wytłumaczyć  niezwykłą brutalność i rzez Hutu wobec Tutsi, którzy wcześniej właściwie żyli jako jedna rodzina,okrucieństwo na oczach wszystkich, nie utajnione jak w Auschwitz.Okazuje się,  że ten „tropikalny nazizm” ma swe źródła w przemyślanej polityce kolonialnej...

Seminarium w Memorial de la Shoah to nie tylko wykłady wybitnych francuskich profesorów , ale także możliwość wymiany doświadczeń edukacyjnych pomiędzy nauczycielami polskimi i francuskimi.I tu wielkie zaskoczenie, dobór literatury francuskiej całkowicie zależy od prowadzącego,i choć niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa, z drugiej strony jest budujące-przecież w kanonie lektur polskich tak mało jest współczesności, aż żal-gdyby zapytać polską młodzież o ostatnich noblistów z dziedziny literatury, z pewnością nie bylibyśmy zachwyceni jej odpowiedziami, i to nie z jej winy...Możliwość wymiany partnerskiej między uczniami szkół polskich i francuskich byłaby bardzo dobrym posunięciem.

Summa summarum, bardzo wartościowe seminarium pobudzające do dalszych poszukiwań na temat polskiej tożsamości, uczenia w duchu tolerancji i pokoju, a przede wszystkim prawdy.


 

Miało być o Rzymie, a będzie o teatrze,bo tak silne wrażenie wywarł na mnie spektakl zrealizowany na podstawie książki izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht pt. „Rzecz o banalności miłości”, który wczoraj oglądałam razem z naszymi uczniami w Teatrze Starym w Lublinie.Od wieków wiadomo, że filozofia , erudycja czy nawet geniusz, szczęścia nie gwarantują, przekonał się o tym romantyczny Faust, ale także Martin Heidegger,wybitny współczesny filozof,który wpadł w pułapkę nazistowskiej ideologii Hitlera, między innymi dlatego,że „miał on piękne dłonie”.I te piękne dłonie Hitlera mordowały świat, a zafascynowany Heidegger,członek NSDAP, po latach tłlumaczy w listach do Arendt czy Jaspersa, że w narodowym socjalizmie widział jedyny ratunek przed amerykanizacją i sowietyzacją świata.

Wybitny intelektualista, profesor, zakochał się w swojej studentce-Hanah Arendt, historia stara jak świat.U Liebrecht rzecz jest bardziej skomplikowana-on Niemiec-ona Żydówka .Arendt musiała opuścić Niemcy, była internowana.Po wojnie nawiązuje kontakt z Heideggerem i utrzymuje go do końca życia..Niezwykłą tajemnicą jest więc człowiek, ze sceny pada zdanie „miłość nie zna dumy”. Spektakl dotyka także syndromu sztokholmskiego-niemieccy Żydzi, którzy przyjechali do nowo utworzonego państwa Izrael, kultywują niemieckość i urzadzają sobie kulturalne wieczorki,słuchając Bacha, Mozarta czy czytając Goethego lub Heinego.Czy to jest normalne,że zamiast nienawiści do oprawców czują fascynację wielkością (skadinąd podobny problem możemy teraz dostrzec na Ukrainie,kwestia Putina).

Bardzo dobry spektakl, dawno już nie widziałam nic tak interesującego,świetna gra aktorska.Dojrzałą Arendt gra Hanna Skoczyńska i jest to niezwykła kreacja ukazująca wielką przenikliwość intelektualną i skrajną samotność kobiety, partneruje jej Adam Ferecy, więc tu już chyba komentarze są zbyteczne.Brawo dla reżysera, W.Kostrzewskiego.Z przyjemnością obejrzałabym ten spektakl raz jeszcze ,może warto więc wybrać się do Warszawy, do Teatru Dramatycznego, przecież wiosna tuż-tuż.

I jeszcze jedno....Oglądaliśmy spektakl w Teatrze Starym w Lublinie.Ten teatr powinien chyba trafić do księgi Guinessa.Jest w nim zaledwie kilka miejsc, które mają normalną widoczność....a pozostałe, spyta ktoś..pozostałe...dotyczą ich takie adnotacje,parafrazując: miejsca II-z ograniczoną widocznością, trzeba się trochę wychylać, miejsca III-z bardzo ograniczoną widocznością, trzeba się bardzo wychylać-to nie żart.Można pojechać i zobaczyć-informacja umieszczona jest w kasie teatru.

 

 

 

Jaś potrzebuje pomocy

Jaś potrzebuje pomocy

Minione lata pokazały, że mieszkańcy lotniczego grodu nie potrafią przejść obojętnie wobec nieszczęścia innych osób. Angażują się w akcje charytatywne,…

więcej...
Mrozula rozpoczyna służbę

Mrozula rozpoczyna służbę

Szeregi świdnickiej policji zasilił nowy psi funkcjonariusz. Mrozula jest owczarkiem belgijskim i ma wspierać mundurowych w codziennej służbie. Opiekunem czworonoga…

więcej...
Książka już w maju

Książka już w maju

7,5 tysiąca złotych. Dokładnie tyle pieniędzy potrzebował Artur Jasiński, o którym pisaliśmy na początku stycznia (ZOBACZ: Literacki debiut Artura), by…

więcej...
Pożegnanie z bmi

Pożegnanie z bmi

Władze British Midland International ogłosiły upadłość firmy. Przewoźnik obsługiwał w Polsce tylko jedną trasę – z Monachium do Portu Lotniczego…

więcej...
Air Festival na start!

Air Festival na start!

Pierwsze w tym roku spotkanie partnerów i współorganizatorów II Świdnik Air Festival oficjalnie rozpoczęło przygotowania do drugiej edycji wydarzenia. -…

więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Mrozula rozpoczyna służbę

Mrozula rozpoczyna służbę

Szeregi świdnickiej policji zasilił nowy psi funkcjonariusz. Mrozula jest owczarkiem belgijskim i ma wspierać mundurowych w codziennej...

więcej...

Jaś potrzebuje pomocy

Jaś potrzebuje pomocy

Minione lata pokazały, że mieszkańcy lotniczego grodu nie potrafią przejść obojętnie wobec nieszczęścia innych osób. Angażują się...

więcej...

Legenda naszej Solidarności

Legenda naszej Solidarności

14 lutego minęła 17. rocznica śmierci Zofii Bartkiewicz, przywódczyni lipcowego strajku w WSK, a także działaczki społecznej...

więcej...

Wpadła z kontrabandą

Wpadła z kontrabandą

Policjanci ze świdnickiej komendy zatrzymali 59-letnią mieszkankę Świdnika, która na terenie miejskiego targowiska przechowywała papierosy bez polskich...

więcej...

Ferie na drogach

Ferie na drogach

Połowa zimowego wypoczynku za uczniami z województwa lubelskiego. Część z nich spędziła ten czas na zimowiskach poza...

więcej...

Książka już w maju

Książka już w maju

7,5 tysiąca złotych. Dokładnie tyle pieniędzy potrzebował Artur Jasiński, o którym pisaliśmy na początku stycznia (ZOBACZ: Literacki...

więcej...

Udzielą pomocy

Udzielą pomocy

Od 18 do 22 lutego trwa coroczna akcja „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, mająca zwrócić uwagę na...

więcej...

Pożegnanie z bmi

Pożegnanie z bmi

Władze British Midland International ogłosiły upadłość firmy. Przewoźnik obsługiwał w Polsce tylko jedną trasę – z Monachium...

więcej...

Zapraszają na słodkie spotkanie

Zapraszają na słodkie spotkanie

Choć są jeszcze młodzi, talentu do pieczenia ciast, ciasteczek i innych słodkości może im pozazdrościć niejeden cukiernik....

więcej...

Zima basenom niestraszna

Zima basenom niestraszna

Warbud nie zwalnia tempa przy budowie centrum sportowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej. Postęp robót widać na zdjęciach zrobionych...

więcej...

Spędzaj czas kreatywnie

Spędzaj czas kreatywnie

Spółdzielczy Dom Kultury organizuje zajęcia, podczas których młodzi świdniczanie mogą wykazać się artystycznymi talentami. Są to, między...

więcej...

Jak żyć z budową?

Jak żyć z budową?

Mieszkańcy ul. Kusocińskiego już po raz kolejny proszą o interwencje władze miasta. Wiel­ka budowa coraz mocniej daje...

więcej...

Zabrakło przeboju na 4 akordy

Zabrakło przeboju na 4 akordy

Jako młody chłopak, po przyjeździe do Świdnika z Janowa Lubelskiego, zaczął występować w zespole Amore. Była to...

więcej...

Jak premier ratował Świdnik

Jak premier ratował Świdnik

Losy PZL Świdnik potoczyłyby się pewnie inaczej, gdyby nie zaangażowanie Jana Olszewskiego. Jednak nie tylko dzięki temu...

więcej...

Air Festival na start!

Air Festival na start!

Pierwsze w tym roku spotkanie partnerów i współorganizatorów II Świdnik Air Festival oficjalnie rozpoczęło przygotowania do drugiej...

więcej...

Mamy zwycięzców!

Mamy zwycięzców!

Piłkarskie emocje, zacięte mecze i smak zwycięstwa. Wszystko to towarzyszyło Małemu Mundialowi, który przez ostatnie dni toczył...

więcej...

Działka, a może budynek?

Działka, a może budynek?

Ratusz rozpoczął sprzedaż miejskich działek. Do kupna są mniejsze - pod zabudowę mieszkaniową i jednorodzinną, większe pod...

więcej...

„Bombowy” żart

„Bombowy” żart

Wczoraj informowaliśmy o niepokojącym mailu skierowanym do Straży Miejskiej, w którym nadawca pisze o ładunku wybuchowym podłożonym...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Spotkanie wysokich lotów

Spotkanie wysokich lotów

Jego komentarze towarzyszyły nam podczas pierwszej edycji Świdnik Air Festival, teraz opo­wie o swojej lotniczej pasji. Miejsko-Powiatowa...

więcej...

Przyjdź na seans!

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. Od 18 lutego na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają filmy: „Asteriks i...

więcej...

Porywająca Ania Wyszkoni

Porywająca Ania Wyszkoni

To był magiczny wieczór. W podróż, w rytm swoich przebojów, zabrała wczoraj świdniczan Ania Wyszkoni. Połączenie muzyki...

więcej...

Co to jest miłość?

Co to jest miłość?

Dariusz Tokarzewski, Mariusz Matera i Rafał Pydyś – trzech prawdziwych mężczyzn postanowiło w walentynkowy wieczór opowiedzieć, co...

więcej...

W rytmie gospel (foto)

W rytmie gospel (foto)

Blisko sto wyjątkowych głosów zabrzmiało dziś w Miejskim Ośrodku Kultury. Wszystko za sprawą koncertu wieńczącego siódmą edycję...

więcej...

Koncert Janusza Radka

Koncert Janusza Radka

8 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zagra Janusz Radek z zespołem. Charyzmatyczny artysta stale otwiera się na...

więcej...

Smolasty zagrał w Świdniku

Smolasty zagrał w Świdniku

Podczas wczorajszego koncertu młodego wokalisty, rapera oraz producenta nie zabrakło największych przebojów. Publiczność zaśpiewała razem z artystą...

więcej...

Muzyczne walentynki

Muzyczne walentynki

Już 14 lutego, o godz. 19.00 Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na walentynkowy koncert Dariusza Tokarzewskiego. Razem z...

więcej...

Na urodzinach u J. Brzechwy

Na urodzinach u J. Brzechwy

Przy pełnej sali zadebiutowała dziś najstarsza, dorosła grupa Teatru Puk-Puk ze spektaklem „A na jutro tort u...

więcej...

Świdnickie kolędowanie (fot…

Świdnickie kolędowanie (foto)

Na pewno nie żałował ten, kto wybrał się na dzisiejsze „Świdnickie kolędowanie”. W wypełnionej po brzegi sali...

więcej...

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Choć chodzą jeszcze do szkoły, mają za sobą liczne występy na koncertach i wydarzeniach charytatywnych. Teraz dostali...

więcej...

Chcą pojechać na ZEW

Chcą pojechać na ZEW

20 kapel, a wśród nich świdnicki The Backstage, ma szansę wystąpić podczas ZEW się budzi Festiwal w...

więcej...

Witek Muzyk Ulicy

Witek Muzyk Ulicy

W połowie grudnia do naszego miasta przyjedzie jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej - Witek...

więcej...

Nagrody dla artystów (foto)

Nagrody dla artystów (foto)

Dzień Kultury stał się doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza Świdnika osobom, które w 2017 roku osiągnęły...

więcej...

Patriotyczny wieczór

Patriotyczny wieczór

Choć główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności już za nami, w Świdniku wciąż odbywa się...

więcej...

Poetycka premiera

Poetycka premiera

Na koncie ma felietony o życiu, codziennych problemach, dużych i małych radościach oraz 9 tomików poezji, do...

więcej...

Muzycznie dla Niepodległej

Muzycznie dla Niepodległej

Na niezwykłe dwa koncerty pt. „Defilada Niepodległości” zaprosili dziś świdniczan młodzi tancerze i muzycy. W sali kameralnej...

więcej...

Rozkołysani jazzem (foto)

Rozkołysani jazzem (foto)

Jeszcze na konferencji prasowej Richard Bona, gwiazda 17. Świdnik Jazz Festival ogłosił, że z niecierpliwością czeka na...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Powiat wesprze Avię

Powiat wesprze Avię

Do grona sponsorów Miejskiego Klubu Sportowego Avia Świdnik dołączył we wtorek powiat świdnicki. Umowę podpisano do...

więcej...

2:0 po pierwszych meczach

2:0 po pierwszych meczach

Siatkarze Avii przystąpili do rywalizacji z PZL Sędziszów Małopolski w roli zdecydowanego faworyta do awansu do...

więcej...

Obronili tytuł

Obronili tytuł

Solidarność PZL Świdnik, drugi rąk z rzędu wygrała turniej o Przechodni Puchar Burmistrza Świdnika w halowej...

więcej...

Zagrali na dużym zmęczeniu

Zagrali na dużym zmęczeniu

Sobotni sparing z Orlętami Radzyn Podlaski zakończył obóz dochodzeniowy piłkarzy Avii. Zespół Tomasza Bednaruka przegrał z...

więcej...

Zaczynają play-offy

Zaczynają play-offy

PZL Sędziszów Małopolski, ostatnia drużyna sezonu zasadniczego będzie rywalem Avii Świdnik w pierwszej rundzie play-off. Nikt...

więcej...

Trzy razy złoto!

Trzy razy złoto!

W dobrych nastrojach z mistrzostw województwa lubelskiego juniorów i seniorów wrócili pięściarze MKS Avia. Trzyosobowa reprezentacja...

więcej...

Nie mają szczęścia do Wisły

Nie mają szczęścia do Wisły

Avia przegrała z Wisłą Puławy jesienią w lidze i teraz w meczu sparingowym. Dla podopiecznych Tomasza...

więcej...

Z Avii do reprezentacji

Z Avii do reprezentacji

Przygoda z piłką nożną, niemal w każdym przypadku zaczyna się od kopania futbolówki na podwórku z...

więcej...

20 lat minęło

20 lat minęło

Mecz towarzyski reprezentacji Polski w futsalu +35 z zespołem złożonym z przedstawicieli świdnickiej ligi oldbojów, a...

więcej...

Solidarnie wygrywali

Solidarnie wygrywali

Kolejne sparingi mają za sobą świdnickie zespoły występujące na co dzień w lubelskiej klasie okręgowej. Świdniczanka...

więcej...

Druga liga zakończona

Druga liga zakończona

All Promote futsal team został najlepszą drużyną sezonu 2018/2019 w II lidze futsalu. Tym samym ekipa...

więcej...

Najlepsi w sezonie

Najlepsi w sezonie

Siatkarze Avii wygrali pierwszą część sezonu 2018/2019 i z najwyższej pozycji przystąpią do fazy play-off. Świdniczanie,...

więcej...

Poznaliśmy sportowców roku

Poznaliśmy sportowców roku

W sobotę, podczas III Świdnickiego Balu Sportu organizowanego przez Stowarzyszenie Sportowy Świdnik, poznaliśmy laureatów Plebiscytu na...

więcej...

Tego nie można przegapić

Tego nie można przegapić

9 lutego skończy się jubileuszowy, dwudziesty sezon powiatowej halówki. Organizatorzy ligi przygotowali dla kibiców niespodziankę. Do...

więcej...

Kto szybszy, ten lepszy

 Kto szybszy, ten lepszy

Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5 zamienił się niedawno w lodowisko i już posłużył jako arena...

więcej...

Do zrobienia jeden krok

Do zrobienia jeden krok

Przed ostatnim meczem sezonu zasadniczego, siatkarze Avii mają wszystko w swoich rękach, by zakończyć go na...

więcej...

Rezerwy górą

Rezerwy górą

Do ciekawego sparingu doszło w niedzielę, na sztucznym boisku w Świdniku. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z...

więcej...

Nie bali się Górnika

Nie bali się Górnika

Drugoligowiec z Łęcznej był rywalem piłkarzy Avii w kolejnym meczu sparingowym. Świdniczanie podeszli do pojedynku z...

więcej...