• Schronisko w Krzesimowie
 • Zdrowy Świdnik
 • Idzie sobie Grześ...
 • Załatw sprawę w Urzędzie
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • Repertuar
 • SH
 • rodzinka
 • Slajd Wirtualny Spacer
 • Wirtualny spacer po Strefie Historii

Katarzyna Mądrachowska

Teatr Stary w Lublinie tym razem nie zawiódł (w przeciwieństwie do "Czasu kobiety" w reżyserii Mądzika, bo albo Jopek, albo Mądzik - co za dużo to niezdrowo i zrobiło się łopatologicznie - pokazywanie śpiewania...) Wczorajszy spektakl (10.10.2015) pt.Ruby w reżyserii A.Sajnuka (znanego miedzy innymi z Kompleksu Portnoya) był po prostu dobry i reżysersko i aktorsko, choć niektórzy zarzucali, że Maja Bohosiewicz miała za wysoko postawiony głos. Niby komedia romantyczna na podstawie filmu (Sajnuk jest znany z adaptacji filmowych na deski teatru) a zrobiło się jakoś nieswojo. Padły, choć nie implicite, pytania egzystencjalne, jak żyć by nie utracić wolności,co zrobić, kiedy miłość się kończy, na ile jesteśmy w stanie reżyserować własne życie etc...Jeśli wymarzylibyśmy sobie idealną miłość i  mielibyśmy ją, wszystko zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy na pewno bylibyśmy szczęśliwi...? Między innymi do takich rozważań skłania ten spektakl,który gorąco polecam.

A przed nami Konfrontacje Teatralne. A tak w ogóle teatralnie się rozpisałam, gdyż mamy teraz 250 rocznicę inauguracji Teatru Narodowego,którą uczczono dziś w Lublinie, podobnie jak w innych miastach w Polsce, teatralnym spacerem. A w Baczyńskim-20-lecie naszego szkolnego Teatru Trzydziestu. Może by coś przygotować???

i wielkie dzieki


 

Są na tym świecie tacy ludzie, którzy chcąc nie chcąc zarażają pasją, tyle jest w nich energii i wigoru, że aż żyć się chce, takie są moje dwie przyjaciółki artystki, taka jest także moja koleżanka z pracy. Jak wielkiej siły woli potrzeba, żeby w tych absurdalnych czasach, kiedy tak właściwie ludzie nie wiedzą po co żyją, bo albo są tak zapracowani, że wieczorami nic im się nie chce lub ledwo wiążą koniec z końcem, albo po prostu nigdy się nie zastanawiali, bo skąd mieli wiedzieć, że jest coś jeszcze na tym świecie, co niekoniecznie można dotknąć i zobaczyć (niedawno usłyszałam, że Polska ma "chrystianizować" Europę, przyjadą obcokrajowcy, którym o Bogu nikt wcześniej nie mówił, więc skąd mieli wiedzieć, że On jest, by w Polsce w pełnych kościołach poczuć Jego ducha) nauczać ...muzyki.

To nie jest przedmiot maturalny, żeby wzbudzić nim wśród młodzieży i dzieci zainteresowanie trzeba być pasjonatem, takim pasjonatem jest Ewa Bieniek,moja koleżanka z pracy, która dziś obchodziła swój jubileusz-20 lat istnienia chóru Canto. Ewa, gratulacje.To był piękny koncert i bardzo Ci dziękuję w imieniu swoim i moich, raczej naszych koleżanek.100 lat!!!


Koniec wakacji, niestety bądz stety, i pomału trzeba zacząć się organizować i,  mobilizować, i etc.

Mając ten fakt na uwadze, postanowiłam od poniedziałku pozałatwiać szereg różnych spraw, które do tej pory leżały tzw. odłogiem.Pomyślałam, że zacznę od prawniczych, notarialnych i spacerując z moim wiernym psem,  układam plan działania, zastanawiając się, gdzie to się udać. Spotykam "psią znajomą z widzenia", z którą po raz pierwszy wdałam się w rozmowę-:film, literatura, literatura, różne rodzaje bólu-ona wymienia 4 kategorie:głowy, serca, ciała i duszy, dochodzimy do konsensusu, ze trzeba słuchać siebie i nie poddawać się, ona nazywa to podszeptami, ja się zgadzam i kierując się impulsem, pytam o radcę prawnego-i......bingo-------okazuje się, że ona jest radą prawnym i jesteśmy umówione na dzisiaj.

No i jak to możliwe?


Udział w seminarium w Memorial de la Shoah w Paryżu (8-12 marca 2015) - „Jak uczyć o historii Holokaustu.Seminarium edukacyjne dla nauczycieli z Polski”,zorganizowanym przez ORE - „Zachować pamięć.Historia i kultura dwóch narodów”dla polonisty, czyli dla mnie jest  czymś wyjątkowym.

Bardzo istotna okazuje się możliwość konfrontowania stanowisk, polifoniczność dialogu, dzięki czemu pewne sprawy ukazują się w całkiem innym świetle.Po II wojnie we Francji mówienie o Zagładzie miałlo charakter ambiwalentny,wstydliwą była kolaboracja Vichy , służąca działaniom wykluczającym,rozumianym jako jedyna droga wyjścia z kryzysu, stąd taki wiele obozów internowania, np. w Drancy.Wizyta w Drancy-dawne bloki,miejsca upodlenia dziś służące  za mieszkania... - niełatwo się z tym pogodzić.

Widać wyraznie (wykłady: Jean –Yves Potel, jak podkreślała  Ewa Bobińska,ambasador Polski we Francji czy Philippe Boukara), że  w ciągu ostatnich lat zmienia się sposób mówienia o Holokauście, nie tylko we Francji, ale i w wielu innych krajach, np. w Polsce.Francja wstydzi się za Vichy i mówi to wyraźnie, historia Polski ,kreowana dawniej przez komunistów, dziś jawi się w całkiem innym wymiarze, niestety, nie tylko  bohaterskim czy antyfaszystowskim.Takie są fakty i trzeba o nich nauczyć się rozmawiać bez emocji i agresji,trzeba próbować zrozumieć genezę zjawiska.Niechlubne postawy, jakimi zapisali się niektórzy chłopi wobec Żydów nie pojawiły się ad hoc.Tak mszczą się lata upodlenia i nędzy, i nie jest to odkrycie, bo sam Żeromski , badając przyczyny braku patriotyzmu wśród chłopów, ich okrucieństwo, zapowiada „rozdzióbią nas kruki i wrony...”.

Bardzo interesującym  okazał się dla mnie wykład Helene Dumas,Ludobójstwo Tutsi w Rwandzie-czym wytłumaczyć  niezwykłą brutalność i rzez Hutu wobec Tutsi, którzy wcześniej właściwie żyli jako jedna rodzina,okrucieństwo na oczach wszystkich, nie utajnione jak w Auschwitz.Okazuje się,  że ten „tropikalny nazizm” ma swe źródła w przemyślanej polityce kolonialnej...

Seminarium w Memorial de la Shoah to nie tylko wykłady wybitnych francuskich profesorów , ale także możliwość wymiany doświadczeń edukacyjnych pomiędzy nauczycielami polskimi i francuskimi.I tu wielkie zaskoczenie, dobór literatury francuskiej całkowicie zależy od prowadzącego,i choć niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa, z drugiej strony jest budujące-przecież w kanonie lektur polskich tak mało jest współczesności, aż żal-gdyby zapytać polską młodzież o ostatnich noblistów z dziedziny literatury, z pewnością nie bylibyśmy zachwyceni jej odpowiedziami, i to nie z jej winy...Możliwość wymiany partnerskiej między uczniami szkół polskich i francuskich byłaby bardzo dobrym posunięciem.

Summa summarum, bardzo wartościowe seminarium pobudzające do dalszych poszukiwań na temat polskiej tożsamości, uczenia w duchu tolerancji i pokoju, a przede wszystkim prawdy.


 

Miało być o Rzymie, a będzie o teatrze,bo tak silne wrażenie wywarł na mnie spektakl zrealizowany na podstawie książki izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht pt. „Rzecz o banalności miłości”, który wczoraj oglądałam razem z naszymi uczniami w Teatrze Starym w Lublinie.Od wieków wiadomo, że filozofia , erudycja czy nawet geniusz, szczęścia nie gwarantują, przekonał się o tym romantyczny Faust, ale także Martin Heidegger,wybitny współczesny filozof,który wpadł w pułapkę nazistowskiej ideologii Hitlera, między innymi dlatego,że „miał on piękne dłonie”.I te piękne dłonie Hitlera mordowały świat, a zafascynowany Heidegger,członek NSDAP, po latach tłlumaczy w listach do Arendt czy Jaspersa, że w narodowym socjalizmie widział jedyny ratunek przed amerykanizacją i sowietyzacją świata.

Wybitny intelektualista, profesor, zakochał się w swojej studentce-Hanah Arendt, historia stara jak świat.U Liebrecht rzecz jest bardziej skomplikowana-on Niemiec-ona Żydówka .Arendt musiała opuścić Niemcy, była internowana.Po wojnie nawiązuje kontakt z Heideggerem i utrzymuje go do końca życia..Niezwykłą tajemnicą jest więc człowiek, ze sceny pada zdanie „miłość nie zna dumy”. Spektakl dotyka także syndromu sztokholmskiego-niemieccy Żydzi, którzy przyjechali do nowo utworzonego państwa Izrael, kultywują niemieckość i urzadzają sobie kulturalne wieczorki,słuchając Bacha, Mozarta czy czytając Goethego lub Heinego.Czy to jest normalne,że zamiast nienawiści do oprawców czują fascynację wielkością (skadinąd podobny problem możemy teraz dostrzec na Ukrainie,kwestia Putina).

Bardzo dobry spektakl, dawno już nie widziałam nic tak interesującego,świetna gra aktorska.Dojrzałą Arendt gra Hanna Skoczyńska i jest to niezwykła kreacja ukazująca wielką przenikliwość intelektualną i skrajną samotność kobiety, partneruje jej Adam Ferecy, więc tu już chyba komentarze są zbyteczne.Brawo dla reżysera, W.Kostrzewskiego.Z przyjemnością obejrzałabym ten spektakl raz jeszcze ,może warto więc wybrać się do Warszawy, do Teatru Dramatycznego, przecież wiosna tuż-tuż.

I jeszcze jedno....Oglądaliśmy spektakl w Teatrze Starym w Lublinie.Ten teatr powinien chyba trafić do księgi Guinessa.Jest w nim zaledwie kilka miejsc, które mają normalną widoczność....a pozostałe, spyta ktoś..pozostałe...dotyczą ich takie adnotacje,parafrazując: miejsca II-z ograniczoną widocznością, trzeba się trochę wychylać, miejsca III-z bardzo ograniczoną widocznością, trzeba się bardzo wychylać-to nie żart.Można pojechać i zobaczyć-informacja umieszczona jest w kasie teatru.

 

 

 

Rodakom na święta

Rodakom na święta

Rusza XIX akcja „Polacy rodakom zza wschodniej granicy”. Zebrane w trakcie jej trwania dary dotrą przed świętami do Polaków mieszkających…

więcej...
Święto na sportowo (foto+film)

Święto na sportowo (foto+film)

Za nami szesnasta edycja Biegów Niepodległości. Wyjątkowa, bo zorganizowana w setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Impreza, nad którą pieczę…

więcej...
Świdnik dla Niepodległej

Świdnik dla Niepodległej

Kilkuset mieszkańców Świdnika wzięło udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się na placu w centrum miasta. Punktualnie, o…

więcej...
Planujesz wesele? Przyjdź na Targi ONA &ON!

Planujesz wesele? Przyjdź na Targi ONA &ON!

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie! Suknie ślubne i wieczorowe, garnitury, kwiaty, obrączki i biżuteria, torty, dekoracje,…

więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Jest pozwolenie na budowę

Jest pozwolenie na budowę

W środę wykonawca kompleksu basenów odebrał pozwolenie na budowę. Oznacza to, że inwestycja właśnie przeszła z fazy...

więcej...

Patriotyczny wieczór

Patriotyczny wieczór

Choć główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności już za nami, w Świdniku wciąż odbywa się...

więcej...

Jestem Tosiek Lipa

Jestem Tosiek Lipa

Jestem Tosiek Lipa, mam mieszkanie przy Lipowej i to nie jest lipa…. To ulubiony sposób przedstawiania się...

więcej...

Najlepsi z najlepszych

Najlepsi z najlepszych

Kilka tygodni temu poznaliśmy najzdolniejszych recytatorów ze Świdnika, Mełgwi i Jackowa. W środę młodzi ambasadorzy słowa zmierzyli...

więcej...

Wspomóż Orkiestrę!

Wspomóż Orkiestrę!

Rozpędu powoli nabiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w styczniu, po raz 27., zagra „dla dzieci małych...

więcej...

Planujesz wesele? Przyjdź na Targi …

Planujesz wesele? Przyjdź na Targi ONA &ON!

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie! Suknie ślubne i wieczorowe, garnitury, kwiaty, obrączki i biżuteria,...

więcej...

Lotnisko w statystykach

Lotnisko w statystykach

Port Lotniczy Lublin zakończył październik wynikiem 37686 obsłużonych pasażerów i 456 wykonanych operacji lotniczych. Rok wcześniej zanotowano...

więcej...

200 lat panie Stanisławie!

200 lat panie Stanisławie!

Dziś 100. rocznicę urodzin obchodził mieszkaniec Świdnika, pan Stanisław Wróbel. Seniora odwiedził bur­mistrz Waldemar Jakson, składając życzenia do­czekania...

więcej...

Ukarana grzywną

Ukarana grzywną

Kolizją samochodu z motocyklem zakończyła się próba zawrócenia na skrzyżowaniu przez właścicielkę opla meriva. Do zdarzenia doszło w...

więcej...

Rodakom na święta

Rodakom na święta

Rusza XIX akcja „Polacy rodakom zza wschodniej granicy”. Zebrane w trakcie jej trwania dary dotrą przed świętami...

więcej...

Rozśpiewana Niepodległa

Rozśpiewana Niepodległa

XIX Przegląd Piosenki Patriotycznej przeszedł do historii. W poniedziałek na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku zaprezentowało...

więcej...

Święto na sportowo (foto+film)

Święto na sportowo (foto+film)

Za nami szesnasta edycja Biegów Niepodległości. Wyjątkowa, bo zorganizowana w setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Impreza, nad...

więcej...

Świdnik dla Niepodległej

Świdnik dla Niepodległej

Kilkuset mieszkańców Świdnika wzięło udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości, które odbyły się na placu w centrum...

więcej...

100 lat ZHP

100 lat ZHP

Świdniccy harcerze świętowali wczoraj 100. rocznicę utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. Związku, który powstał jako efekt zjednoczenia polskich...

więcej...

Zaśpiewały dla Polski

Zaśpiewały dla Polski

Godziny spędzone na nauce piosenek i wierszy oraz mnóstwo prób. Tak wyglądały przygotowania pięciolatków z Przedszkola nr...

więcej...

Chciał się zemścić?

Chciał się zemścić?

Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie samochodu byłej partnerki. Auto spłonęło 1 listopada na jednym z parkingów...

więcej...

Cały Świdnik śpiewa hymn

Cały Świdnik śpiewa hymn

Punktualnie o godz. 11:11 padła komenda „Do hymnu” i w niemal całym mieście rozbrzmiały słowa Mazurka Dąbrowskiego....

więcej...

Szukają ludzi wielkich serc

Szukają ludzi wielkich serc

Choć do grudnia została jeszcze chwila, w świdnickim sztabie mikołajów widać wielkie poruszenie. Jak co roku, Stowarzyszenie...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

To warto zobaczyć

To warto zobaczyć

Dziesięć filmów i tyle samo wyjątkowych opowieści zobaczymy wkrótce na wielkim ekranie. Już 6 listopada, w kinie...

więcej...

Kameralnie i nastrojowo

Kameralnie i nastrojowo

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert „Kondrak śpiewa: Cohena, Okudżawę, Dylana, Stachurę i siebie”. Wydarzenie zaplanowano...

więcej...

Święto jazzu

Święto jazzu

Rusza sprzedaż biletów na 18. edycję Świdnik Jazz Festival. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie Richard Bona. 16 i 17...

więcej...

Na musical do Warszawy

Na musical do Warszawy

Chciałbyś zobaczyć pełen emocji spektakl „Piloci” w Teatrze Muzycznym Roma i odwiedzić Królewski Ogród Światła? Teraz masz okazję....

więcej...

Witek Muzyk Ulicy

Witek Muzyk Ulicy

W połowie grudnia do naszego miasta przyjedzie jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej - Witek...

więcej...

Zaczarowany świat baletu

Zaczarowany świat baletu

Pod koniec listopada, świdniczanie będą mogli zobaczyć spektakl baletowy „Królewna Śnieżka”, w wykonaniu artystów Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. Royal...

więcej...

Przyjdź na seans!

Przyjdź na seans!

Zapraszamy do kina Lot. Od 26 października na mieszkańców Świdnika i nie tylko, czekają filmy: „Jak pies...

więcej...

Mocne granie ze Świdnika

Mocne granie ze Świdnika

„Turn me up”, to właśnie tym utworem zespół The Backstage zawojował lubelską scenę, zdobywając nagrodę Radia Lublin...

więcej...

Pomagają koncertowo

Pomagają koncertowo

Mała Marysia, o której pisaliśmy (ZOBACZ: Potrzebna pomoc), jest już w rzymskim szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie będzie...

więcej...

Podejmij wyzwanie

Podejmij wyzwanie

Lubisz rozwiązywać zagadki, jesteś kreatywny i spostrzegawczy? Jeśli tak, to miejsce jest idealne dla ciebie. Już jutro...

więcej...

Złoto dla Canto

Złoto dla Canto

Wrzesień przyniósł kolejny sukces dziewczętom z miejskiego chóru Canto, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 pod...

więcej...

Pamięci Ireny Sendlerowej

Pamięci Ireny Sendlerowej

Na widowisko pod tytułem „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę!” zaprosili świdniczan uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I...

więcej...

Aparat za fotkę

Aparat za fotkę

Jurorzy wybrali najlepsze ich zdaniem zdjęcie w konkursie „Aparat za fotkę”. W tym roku, nadesłane prace oceniali: Sandra...

więcej...

Przyjęcie u MoCarta (film)

Przyjęcie u MoCarta (film)

Co wyrosło z MoCarciątek? Jaką plotkę chcieliby przeczytać o sobie na „Pudelku”? Do jakiego oscarowego filmu mogliby...

więcej...

Strefa ma już 5 lat

Strefa ma już 5 lat

Zaczęło się od kilku zapaleńców, którzy miłością do kultowych wuesek chcieli zarazić kolejne pokolenia świdniczan. Wspólnymi siłami...

więcej...

Taniec, a może robotyka?

Taniec, a może robotyka?

W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny, a wraz z nim nie tylko lekcje, ale także dodatkowe...

więcej...

50 twarzy Czarka Pazury

50 twarzy Czarka Pazury

Najpopularniejszy polski aktor komediowy i satyryk Cezary Pazura ponownie przyjedzie do naszego miasta. O jego poczuciu humoru, świdniczanie...

więcej...

Dni Świdnika (NIEDZIELA)

Dni Świdnika (NIEDZIELA)

Za nami pierwszy dzień zabawy (ZOBACZ: Dni Świdnika - SOBOTA). Zapraszamy serdecznie na relację z drugiego dnia...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Ostatni raz jesienią

Ostatni raz jesienią

Sokół Sieniawa będzie przeciwnikiem Avii w siedemnastej kolejce III ligi, grupy IV. Świdniczanie poszukają w starciu...

więcej...

Wyniki Biegów Niepodległośc…

Wyniki Biegów Niepodległości

Niewiele jest imprez sportowych w naszym mieście, które przyciągają tak wielu uczestników. Tegoroczna, szesnasta edycja Biegów...

więcej...

Nadal niepokonani

Nadal niepokonani

Mecze Avii z KKS prawie nigdy nie rozstrzygają się w trzech setach. Szczególnie wtedy, gdy odbywają...

więcej...

Dobre wrażenie to za mało

Dobre wrażenie to za mało

Avia jechała na spotkanie do Krakowa z nadzieją wywalczenia choćby punktu. Przeciwko miejscowemu Hutnikowi nie była...

więcej...

Dwa razy zwycięstwo

Dwa razy zwycięstwo

To był dobry weekend dla zespołów z naszego miasta, występujących w lidze okręgowej. Rezerwy żółto –...

więcej...

Najpierw turniej potem liga

Najpierw turniej potem liga

Dziesięć zespołów weźmie udział w siedemnastej edycji futsalowego turnieju z okazji święta niepodległości. Zmagania odbędą się...

więcej...

Uratowali remis (foto)

Uratowali remis (foto)

Starcie z Czarnymi Połaniec potwierdziło, że piłkarze Avii mają problem z wygrywaniem meczów przed własną publicznością....

więcej...

Rywale byli tłem (foto)

Rywale byli tłem (foto)

Siatkarze Avii są jedynym zespołem w swojej grupie, który wygrał wszystkie mecze w tym sezonie. W...

więcej...

Potwierdziły dominację

Potwierdziły dominację

W Lublinie odbył się drugi turniej o mistrzostwo województwa lubelskiego młodziczek w siatkówce. Zawody zdominowały siatkarki...

więcej...

Remis nie krzywdzi nikogo

Remis nie krzywdzi nikogo

Rezerwy Avii oraz Świdniczankę dzieli siedem miejsc w tabeli i taki sam dystans punktowy. Żółto –...

więcej...

Plan wykonany

Plan wykonany

Po czterech meczach obecnego sezonu siatkarze Avii mają komplet punktów i są samodzielnym liderem II ligi,...

więcej...

Święto sportów walki (foto)

Święto sportów walki (foto)

Raz w roku do lotniczego miasta zjeżdżają najlepsi zawodnicy kickboxingu z Polski oraz goście z zagranicy....

więcej...

Koszmar ostatnich minut

Koszmar ostatnich minut

Tylko w tej rundzie żółto – niebiescy cztery razy stracili punkty, po tym jak dali sobie...

więcej...

Małpa dał radę

Małpa dał radę

W walce wieczoru 15. gali Thunderstrike Fight League „NOXY NIGHT” w Lublinie, Hubert Szymajda pokonał Roberta Maciejowskiego...

więcej...

Boksowali w stolicy

Boksowali w stolicy

W skromnym, trzyosobowym składzie pojechali do Warszawy pięściarze MKS Avia Świdnik. Podczas 10. urodzin Akademii Walki...

więcej...

Dwa remisy w okręgówce

Dwa remisy w okręgówce

Rezerwy Avii i Świdniczanka zanotowały te same rezultaty w dwunastej kolejce ligi okręgowej. Remisami 1:1 kończyły...

więcej...

Sami sobie winni (foto)

Sami sobie winni (foto)

W starciu z Podlasiem Biała Podlaska, na piłkarzach Avii zemściły się niewykorzystane sytuacje pod bramką przeciwnika....

więcej...

Wygrali do zera (foto)

Wygrali do zera (foto)

Siatkarze Avii okazali się lepsi od rywali z LUK Politechnika Lublin. Podopieczni Sławomira Czarneckiego wygrali derby...

więcej...