• Załatw sprawę w Urzędzie
 • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
 • rodzinka
 • Schronisko w Krzesimowie
 • Zdrowy Świdnik
 • Repertuar
 • Idzie sobie Grześ...

100 hektarów dla biznesu

 

W czerwcu władze Świdnika zdecydowały się na utworzenie stanowiska ds. marketingu gospodarczego i rozwoju miasta. Objął je Bartłomiej Pejo, z którym rozmawiamy o jego dotychczasowej pracy i planach na przyszłość:

- Głównym celem utworzenia stanowiska było przyśpieszenie procesu rozwoju gospodarczego miasta, poprzez zbliżenie środowisk biznesowych z administracją gminy i ułatwienie procesu inwestycyjnego. W konsekwencji doprowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy, a co za tym idzie, polepszenia warunków życia świdniczan. Moja praca w dużej mierze polegać ma na nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z inwestorami krajowymi i zagranicznymi.

- Podobnymi sprawami zajmował się Pan już w przeszłości...

- Wcześniej zatrudniony byłem w ogólnopolskiej firmie logistycznej, będącej wówczas w fazie wczesnego rozwoju. Po kilku miesiącach zostałem oddelegowany do tworzenia struktur oddziałowych i kierowania największym oddziałem - stołecznym. Praca nie była schematyczna, postawiliśmy na innowacyjne rozwiązania. Kilka lat zajmowałem się rozwojem spółki w kraju i za granicą, koordynacją pracy oddziałów, nawiązywaniem kontaktów biznesowych z kluczowymi kontrahentami globalnymi. Wyznaczałem kierunki rozwoju firmy, które okazały się trafne, patrząc z perspektywy czasu na obecną pozycję rynkową spółki. Marketing i rozwój - te pojęcia nie są mi obce. Gmina jest pewnego rodzaju przedsiębiorstwem. Choć specyficznym, jednak wymagającym analogicznych działań, zmierzających do intensywnego rozwoju, osiągania zadowalających wyników finansowych i spełniania oczekiwań mieszkańców.

- Udało się już pozyskać pierwszych inwestorów?

- Kompleksowy proces pozyskiwania inwestorów jest zazwyczaj długofalowy. Na przykład specjalne strefy ekonomiczne często latami zdobywają inwestorów. W tej chwili jesteśmy na etapie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenów przeznaczonych pod inwestycje. Tworzymy tak zwaną strefę inwestycyjną o powierzchni przekraczającej 100 hektarów. Teren będzie wyjątkowo atrakcyjny, chociażby ze względu na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego, węzłów komunikacyjnych drogi S17, czy też możliwości skorzystania ze specjalnych ulg podatkowych dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na rozpoczęcie działalności i stworzenie odpowiedniej ilości miejsc pracy. Na etapie planowania przestrzennego braliśmy pod uwagę różnorodność branżową potencjalnych inwestorów. Tereny będą miały uniwersalne przeznaczenie – głównie usługi i produkcja, lecz preferować będziemy branże wysokich technologii, lotnicze, IT – wykorzystując jednocześnie potencjał wyższego, technicznego wykształcenia mieszkańców Świdnika. Rozpoczęliśmy realizację pierwszych etapów projektu „Promocja Strefy Aktywności Gospodarczej przy Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku”, na który środki pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wracając do pytania, pomimo trwających procesów administracyjnych prowadzę równolegle rozmowy z kilkoma inwestorami europejskimi, którzy są zainteresowani rozpoczęciem działalności na terenie naszej gminy. Mam ogromną nadzieję na rozpoczęcie współpracy w najbliższych miesiącach.

W Świdniku dostępne są również tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą, znajdujące się poza strefą okołolotniskową. W tej sprawie też prowadzę wstępne rozmowy z przedsiębiorcami. Sprawdzamy czy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki infrastrukturalne są dla nich odpowiednie.

- Jakie podejmowane są działania na rzecz lokalnych przedsiębiorców?

- Nie możemy zapomnieć również o lokalnym biznesie, funkcjonującym na terenie gminy i od wielu lat dającym mieszkańcom pracę. Podkreślałem już wielokrotnie, również na łamach Głosu Świdnika, o możliwości konsultacji gospodarczych, zgłaszania problemów związanych z działalnością gospodarczą w naszej gminie. Zapraszam przedsiębiorców do kontaktu w sprawach, których szybkie rozwiązanie może pomóc w funkcjonowaniu ich biznesu. Przykładowy problem, który został rozwiązany, a zgłoszony przez lokalnych przedsiębiorców, to brak wolnych miejsc parkingowych przed lokalami handlowymi, pomimo zakazu postoju dłuższego niż 20 minut. Gros klientów przyjeżdża do sklepów samochodami i okazuje się, że napotykają na podstawowy problem - nie mają gdzie zaparkować auta. Ostatecznie decydują się na wyjazd do większych, lubelskich sklepów z dużą ilością miejsc parkingowych. Tego typu sytuacji chcemy unikać. Obecnie Straż Miejska przeprowadza wzmożoną kontrolę czasu postoju w wyznaczonych miejscach. Po przerwie wakacyjnej planujemy kolejne spotkanie ze świdnickimi przedsiębiorcami. Pierwsze najprawdopodobniej odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Zaproszenie opublikowane zostanie na łamach Głosu Świdnika. Jednakże już teraz gorąco zachęcam do kontaktu i zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu drogą mailową lub telefoniczną: biznes@ e-swidnik.pl, tel. 81 751 76 45 .

- Informacje potrzebne przedsiębiorcom, ale także osobom szukającym pracy można znaleźć w miejskim portalu internetowym.

- Mieszkańców Świdnika zapraszam do odwiedzin zakładki Strefa Biznesu miejskiego portalu internetowego Świdnik Wysokich Lotów www.swidnik.pl. Zamieszczam tam bieżące informacje gospodarcze dla przedsiębiorców, ale również zaproszenia do udziału w projektach dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo. Dzięki nim otrzymać można wsparcie finansowe rzędu 30 tys zł. W Strefie Biznesu znajduje się również baza świdnickich firm. Jest to katalog wizytówek firm, które bezpłatnie mogą zarejestrować się w systemie, a potencjalni klienci poszukujący produktów, czy usług w Świdniku, łatwo odnajdą informacje o profilu działalności danego podmiotu wraz z prezentacją graficzną. Dla przedsiębiorców jest to wyjątkowo atrakcyjna oferta. Świadczy o tym, przede wszystkim, duża ilość unikalnych odwiedzin portalu oraz całkowicie bezpłatna prezentacja wizytówki. W miejskich portalach za tego typu informację, pobierane są zazwyczaj opłaty rzędu kilkuset złotych rocznie. Świdniccy przedsiębiorcy, po zalogowaniu się do systemu, mogą reklamować się zupełnie za darmo.

Internautów zapraszamy także do odwiedzin miejskiego profilu zakupowego na facebooku, gdzie znajdują się bieżące informacje dotyczące promocji i ofert specjalnych świdnickich przedsiębiorstw. Fanpage „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku” zyskuje coraz więcej like- ’ów, czyli tak zwanych „polubień”. Zachęcamy mieszkańców do propagowania idei lokalnego handlu i usług w postaci „polubień” i udostępniania wśród znajomych tego profilu.

- Wcześniej wspominał Pan o inicjatywie powstania rady ds. przedsiębiorczości. Proszę przypomnieć założenia funkcjonowania rady.

- Rada ds. przedsiębiorczości będzie ciałem doradczym dla Burmistrza Miasta w zakresie gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości. Będziemy jej przedstawiać do opiniowania ważniejsze dokumenty, na przykład budżet gminy na kolejne lata, a także strategię rozwoju. Do tego ciała wyłonione zostaną osoby z różnych branż świdnickiego biznesu. Spotkania mają na celu wymianę doświadczeń, uzmysłowienie przedsiębiorcom konieczności współpracy i możliwie maksymalne zniesienie wewnętrznej konkurencji, a wręcz skłonienie do bliższej współpracy. Późniejsze działania rady zależeć będą od aktywności jej członków. Osobiście widzę nieograniczone możliwości aktywności, chociażby w kierunku tworzenia klastrów branżowych czy stowarzyszeń. W skład rady wejdzie 10 - 20 osób. Spotkania odbywać się będą cyklicznie. Raz jeszcze zapraszam świdnickich przedsiębiorców do kontaktu mailowego lub telefonicznego, w celu zgłoszenia chęci udziału w najbliższych spotkaniach dotyczących przedsiębiorczości.

- Czy angażuje się Pan również w inne projekty?

- Tak, przykładem jest koordynacja prac związanych z projektem Systemu Zarządzania Partycypacyjnego, który realizujemy z pomocą Fundacji Inicjatyw Menedżerskich z Lublina. Mam nadzieję, że konsultacje społeczne, a przez to możliwość współdecydowania mieszkańców o zarządzaniu miastem będzie realnym efektem naszej pracy nad tym projektem. Rozpoczęliśmy również zespołową pracę nad ważnym dokumentem dla miasta, jakim jest Strategia Rozwoju Gminy Miejskiej Świdnik na lata 2015-2025. Dokument ten będzie wyznaczał kierunki rozwoju na kolejne lata.

Jan Mazur

 

New layer...
New layer...
„Zima w mieście” już za chwilę

„Zima w mieście” już za chwilę

W lutym, na Lubelszczyźnie rozpoczną się ferie. Jak, co roku, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w tym czasie na akcję „Zima…

więcej...
Lodowisko ruszyło

Lodowisko ruszyło

Jeżdżenie na łyżwach jest jedną z popularniejszych aktywności w okresie zimowym, niezależnie od wieku. Od minionej niedzieli aż do wiosny,…

więcej...
Mieszkania w projekcie

Mieszkania w projekcie

Czekają na nie setki świdniczan, ale również przyjezdni. Jak tłumaczą przedstawiciele ratu­sza, trwa właśnie projektowanie bloków z rzą­dową dopłatą. Wykonawca…

więcej...
To będzie rowerowy raj!

To będzie rowerowy raj!

Poczuć radość z górskiej jazdy w środku miasta? Już w tym roku taką szansę do­staną rowerzyści ze Świdnika. W naszym…

więcej...
MRM na start!

MRM na start!

Świdnickie szkoły są już po wyborach kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta. W gronie przyszłych radnych znalazło się 20 uczniów. Po…

więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Wiaty już czekają

Wiaty już czekają

I to nie na lepszą pogodę, ale na zgodę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mają stanąć...

więcej...

Powalczą o rządowe fundusze

Powalczą o rządowe fundusze

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs do trzeciej edycji programu Razem Bezpieczniej. W dwóch poprzednich, z...

więcej...

„Zima w mieście” już za chwilę

„Zima w mieście” już za chwilę

W lutym, na Lubelszczyźnie rozpoczną się ferie. Jak, co roku, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w tym czasie...

więcej...

Lodowisko ruszyło

Lodowisko ruszyło

Jeżdżenie na łyżwach jest jedną z popularniejszych aktywności w okresie zimowym, niezależnie od wieku. Od minionej niedzieli...

więcej...

Teatralna premiera

Teatralna premiera

To była niedziela pełna debiutów. Świdniczanie, po raz pierwszy, obejrzeli spektakl młodzieżowej grupy Teatru Puk-Puk pt. „Łódeczka”,...

więcej...

Jasełka przedszkolaków

Jasełka przedszkolaków

Dzieci z Przedszkola nr 7 pojawiły się wczoraj w kościele pw. NMP Matki Kościoła, by przypomnieć wiernym,...

więcej...

Urodzona w niezwykły dzień

Urodzona w niezwykły dzień

Gabrysia ze Świdnika urodziła się 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Władze...

więcej...

Z orkiestrą w Nowy Rok

Z orkiestrą w Nowy Rok

Były świetne standardy, marsze, rockowe przeboje, hity taneczne a do tego niezwykli goście. Zanim jednak zabrzmiały pierwsze...

więcej...

Wierszem o Kubusiu Puchatku

Wierszem o Kubusiu Puchatku

Bajkowy miś stał się już postacią kultową. Doczekał się gadżetów ze swoją podobizną, filmów, ale również konkursów...

więcej...

To będzie rowerowy raj!

To będzie rowerowy raj!

Poczuć radość z górskiej jazdy w środku miasta? Już w tym roku taką szansę do­staną rowerzyści ze...

więcej...

Piękna znaczy nowoczesna

Piękna znaczy nowoczesna

Te słowa chyba najlepiej oddają, o co chodzi w Glamour - Instytucie Urody, który we wrze­śniu otworzyły...

więcej...

Mieszkania w projekcie

Mieszkania w projekcie

Czekają na nie setki świdniczan, ale również przyjezdni. Jak tłumaczą przedstawiciele ratu­sza, trwa właśnie projektowanie bloków z...

więcej...

Na łyżwy od niedzieli

Na łyżwy od niedzieli

Dobra wiadomość dla fanów zimowych sportów. Pora naostrzyć łyżwy i przygotować ciepłe ubrania. W niedzielę powróci miejska...

więcej...

MRM na start!

MRM na start!

Świdnickie szkoły są już po wyborach kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta. W gronie przyszłych radnych znalazło się...

więcej...

Pamiętają o swoich dziadkach

Pamiętają o swoich dziadkach

Wielką niespodziankę przygotowały w czwartek dla babć i dziadków Kleksiki z Przedszkola nr 3. Zaprosiły ich na...

więcej...

Muzyczne popołudnie (foto)

Muzyczne popołudnie (foto)

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta zabrzmiały arie, między innymi z oper "Orfeusz i Eurydyka" oraz "Rinaldo", a...

więcej...

Koncert na dziesięć gitar

Koncert na dziesięć gitar

„Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Gdy śliczna Panna”, „Oj maluśki, maluśki…”, „Cicha noc” czy „Do szopy, hej pasterze”...

więcej...

Niebezpieczna sadza

Niebezpieczna sadza

Pojawienie się iskier w przewodzie kominowym napędziło strachu mieszkańcom jednego z domów jednorodzinnych przy ul. B. Czecha....

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Maj pod znakiem Domagały

Maj pod znakiem Domagały

To będzie wyjątkowo rozśpiewany miesiąc. W maju, w naszym mieście wystąpi Paweł Domagała, jeden z najbardziej rozpoznawalnych...

więcej...

Koncert Janusz Radka

Koncert Janusz Radka

8 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zagra Janusz Radek z zespołem. Charyzmatyczny artysta stale otwiera się na...

więcej...

Hrabi zagrają w Świdniku

Hrabi zagrają w Świdniku

Kabaret Hrabi już po raz kolejny odwiedzi nasze miasto. Tym razem grupa zaprezentuje program „Wady i Waszki”: Nikt...

więcej...

Smolasty wystąpi w Świdniku

Smolasty wystąpi w Świdniku

To będzie muzyczny początek roku. W Centrum Kultury wystąpi Smolasty, a właściwie, Norbert Smoliński. Wokalista, raper oraz...

więcej...

Koncert R. Rynkowskiego

Koncert R. Rynkowskiego

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w kraju oraz wielokrotny laureat Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, którego utwory...

więcej...

Baletowa premiera

Baletowa premiera

Na początku lutego najmłodsi przeniosą się do krainy baśni. Świdnicki Zespół Baletowy, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury,...

więcej...

Kochanym dziadkom

Kochanym dziadkom

Już za chwilę swoje święto będą obchodzić babcie i dziadkowie. Z tej okazji najmłodsi przygotowali dla nich...

więcej...

Wybierz się na spektakl

Wybierz się na spektakl

Na wspólny wyjazd na przedstawienie „Betlejem polskie”, w siedzibie zespołu Mazowsze, zaprasza świdnickie Centrum Kultury. Spektakl odbędzie...

więcej...

Na urodzinach u J. Brzechwy

Na urodzinach u J. Brzechwy

Przy pełnej sali zadebiutowała dziś najstarsza, dorosła grupa Teatru Puk-Puk ze spektaklem „A na jutro tort u...

więcej...

Świdnickie kolędowanie (fot…

Świdnickie kolędowanie (foto)

Na pewno nie żałował ten, kto wybrał się na dzisiejsze „Świdnickie kolędowanie”. W wypełnionej po brzegi sali...

więcej...

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Zaśpiewali o św. Mikołaju

Choć chodzą jeszcze do szkoły, mają za sobą liczne występy na koncertach i wydarzeniach charytatywnych. Teraz dostali...

więcej...

Chcą pojechać na ZEW

Chcą pojechać na ZEW

20 kapel, a wśród nich świdnicki The Backstage, ma szansę wystąpić podczas ZEW się budzi Festiwal w...

więcej...

Witek Muzyk Ulicy

Witek Muzyk Ulicy

W połowie grudnia do naszego miasta przyjedzie jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej - Witek...

więcej...

Nagrody dla artystów (foto)

Nagrody dla artystów (foto)

Dzień Kultury stał się doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza Świdnika osobom, które w 2017 roku osiągnęły...

więcej...

Patriotyczny wieczór

Patriotyczny wieczór

Choć główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności już za nami, w Świdniku wciąż odbywa się...

więcej...

Poetycka premiera

Poetycka premiera

Na koncie ma felietony o życiu, codziennych problemach, dużych i małych radościach oraz 9 tomików poezji, do...

więcej...

Muzycznie dla Niepodległej

Muzycznie dla Niepodległej

Na niezwykłe dwa koncerty pt. „Defilada Niepodległości” zaprosili dziś świdniczan młodzi tancerze i muzycy. W sali kameralnej...

więcej...

Rozkołysani jazzem (foto)

Rozkołysani jazzem (foto)

Jeszcze na konferencji prasowej Richard Bona, gwiazda 17. Świdnik Jazz Festival ogłosił, że z niecierpliwością czeka na...

więcej...

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Za dużo nerwów

Za dużo nerwów

Trzy sety trwał sobotni mecz siatkarzy Avii z Neobusem Raf-Mar Sołek Cars Niebylec. Świdniczanie wygrali do...

więcej...

Rywale byli tłem

Rywale byli tłem

Podobnie jak przed rokiem, pierwszym rywalem piłkarzy Avii w zimowym sparingu był Granit Bychawa. 12 miesięcy...

więcej...

Nauczą boksu za darmo

Nauczą boksu za darmo

Sekcja pięściarska MKS Avia Świdnik zaprasza dziewczęta i chłopców na treningi bokserskie. Zajęcia odbywają się trzy...

więcej...

Wygrana to obowiązek

Wygrana to obowiązek

Trzy mecze pozostały do końca sezonu zasadniczego w II lidze siatkarzy, grupie szóstej. Świdniczanie, którzy są...

więcej...

Pomagali przez sport

Pomagali przez sport

122 zawodników ze Świdnika, Łęcznej, Piaski, Milejowa i Lublina wzięło udział w noworocznym turnieju taekwondo, zorganizowanym...

więcej...

Mają finał

Mają finał

Z dobrej strony pokazali się młodzi piłkarze Avii z rocznika 2008. Podopieczni Wiesława Kołodzieja zameldowali się...

więcej...

Przygotowania czas zacząć

Przygotowania czas zacząć

Po kilku tygodniach przerwy do pracy wracają piłkarze żółto – niebieskich. Trzecioligowcy spotkają się na pierwszych...

więcej...

W elitarnym gronie

W elitarnym gronie

Zdzisław Stypiński odebrał z rąk Witolda Bańki, ministra sportu i turystyki oraz Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny,...

więcej...

Zagraj o puchar

Zagraj o puchar

Do 18 stycznia można się zapisywać na turniej juniorów w futsalu. Osiemnastą edycję wydarzenia organizuje Starostwo...

więcej...

„Pietka” z kontraktem

„Pietka” z kontraktem

Dobra wiadomość dla kibiców świdnickiej Avii. Kontrakt z klubem przedłużył właśnie Piotr Prędota. Napastnik żółto –...

więcej...

Tytuł został w Świdniku

Tytuł został w Świdniku

Drugi rok z rzędu najlepszym zespołem Lubelszczyzny wśród samorządowców okazała się drużyna Świdnika. Nasi reprezentanci obronili...

więcej...

Obronią tytuł?

Obronią tytuł?

Sześć zespołów wystąpi w piątej edycji Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Halowej Piłce Nożnej Samorządowców. Turniej zorganizuje...

więcej...

Rosną młode talenty (foto)

Rosną młode talenty (foto)

Drugi raz z rzędu najmłodsi sportowcy spod znaku MKS Avia pożegnali rok turniejem piłkarskim, zorganizowanym pod...

więcej...

Znów uwolnią energię

Znów uwolnią energię

Po raz drugi Miejski Klub Sportowy Avia kończy rok organizując turniej piłkarski pod patro­natem Polskiej Grupy...

więcej...

Zdjęcia z derbów

Zdjęcia z derbów

Przygotowaliśmy fotorelację z meczu LUK Politechnika Lublin - MKS Avia Świdnik. Zapraszamy do oglądania.

więcej...

Słodki smak porażki

Słodki smak porażki

Pięć setów trwał dzisiejszy mecz siatkarzy Avii z LUK Politechnika Lublin. Ostatecznie górą byli zawodnicy ze...

więcej...

O lidera i prymat

O lidera i prymat

Nie trzeba być ekspertem, by przewidzieć, że sobotni mecz Avii Świdnik z LUK Politechnika Lublin będzie...

więcej...

Nie zapomnieli o dzieciach

Nie zapomnieli o dzieciach

Stało się już tradycją, że w okresie świątecznym Avia Świdnik i jej kibice zbierają dary dla...

więcej...