W roku jubileuszowym - Świdnik - wysokich lotów

Ten album nie zawiera żadnych elementów

W roku jubileuszowym

W tym roku mija 60 lat od historycznego wydarzenia, nadania Świdnikowi praw miejskich. To okres krótszy niż życie jednego pokolenia. A jednak, nawet jedno pokolenie miało tu szansę być świadkiem przełomowych wydarzeń, jakich nie doświadczyły miasta o znacznie dłuższej historii. Najpierw, odbudowa przedwojennych, lotniczych tradycji. Potem, mozolna praca by powstały w szczerym polu zakład stał się technologicznym liderem na skalę kraju. Wokół niego rodziły się społeczne inicjatywy: klub sportowy, aeroklub, krwiodawcy, instytucje kultury, stowarzyszenia, kluby, związki... Z czasem wychowały one mistrzów olimpijskich i świata, sławnych artystów lub urosły do symbolu ofiarności w szczytnej idei pomocy bliźnim i ratowania ludzkiego życia.

Ludzie, którzy przybyli tu z różnych regionów kraju, najczęściej z nakazem pracy, zdumiewająco szybko się zintegrowali. Potrafili wyznaczać sobie kolejne cele, które skutecznie realizowali.

Z wyjątkowej mieszanki społecznej, którą tworzyły osoby napływające ze wszystkich stron Polski, powstała społeczność nowoczesna, ale pamiętającą o fundamentach życia, o jego prawdziwych wartościach. Totalitarna władza, planując ośrodek przemysłowy, nie przewidziała w nim miejsca dla Boga, a przecież dzięki wspólnym staraniom wielu mieszkańców rozpoczęto budowę kościoła - obecnie mamy cztery parafie. Mieszkańcy podjęli walkę o swobody obywatelskie. Świdnik, w lipcu 1980 roku, stał się kolebką ruchu Solidarności, zmieniając oblicze Polski, Europy i świata. Lata walki zahartowały i scementowały świdniczan. Kiedy wreszcie wywalczyliśmy wolność, postawiliśmy przed sobą nowe zadania.

Odważę się stwierdzić, że Świdnik jest dzisiaj jednym z najnowocześniejszych miast Lubelszczyzny. Jest w tym zasługa kolejnych włodarzy miasta, największego zakładu pracy, ale i lokalnej przedsiębiorczości, a przede wszystkim całej społeczności. Międzynarodowy port lotniczy, nowe połączenia komunikacyjne, liczne inwestycje w infrastrukturze, stwarzają warunki do kolejnego awansu cywilizacyjnego. Jestem pewien, że i tę szansę w pełni wykorzystamy.

W ciągu 60 lat, z podlubelskiej wsi Świdnik wyrasta na centrum gospodarcze i administracyjne. Jest stolicą powiatu i siedzibą wielu instytucji, których znaczenie wykracza poza granice naszego miasta.

Jako mieszkańcy możemy świętować jubileusz miasta w poczuciu dobrze wykorzystanej szansy. Za budowę naszej małej ojczyzny, naszego domu, za codzienny trud oraz za poświęcenie wolnego czasu wszystkim świdniczanom składam podziękowania, patrząc z nadzieją na najmłodszych, którzy za naszym przykładem będą budować wspaniałą przyszłość miasta przez następne dziesięciolecia.

  Burmistrz Świdnika
  Waldemar Jakson