• Załatw sprawę w Urzędzie
  • Zdrowy Świdnik
  • Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów
  • rodzinka
  • Schronisko w Krzesimowie
  • Repertuar
  • Idzie sobie Grześ...

Gospodarka odpadami - sposób na elektrośmieci

Sposób na elektrośmieci

Co, gdzie, kiedy, dlaczego?
Sposób na elektrośmieci dla mieszkańców Świdnika!

Według szacunków Polacy przechowują w swych mieszkaniach ponad 17 milionów elektrośmieci. Z czego to może wynikać? Być może z jednej strony z braku wiedzy o ich szkodliwości, z drugiej – braku motywacji, by pozbyć się ich w sposób prawidłowy. Co ze starymi sprzętami elektrycznymi i elektronicznymi mogą zrobić mieszkańcy Świdnika? Gdzie się ich pozbyć? Kto zyskuje na prawidłowym pozbywaniu się elektrośmieci?

1. Czym są elektrośmieci i dlaczego nie można ich wyrzucać do zwykłego kosza?
Elektrośmieci to zużyty, popsuty już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł. Ponadto elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

2. Gdzie LEGALNIE można pozbyć się elektrośmieci w Świdniku?
Do dyspozycji mieszkańców Świdnika oddano publiczny punkt zbierania. Przyniesiony przez mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przyjmowany jest w każdej ilości, bezpłatnie.
Adres punktu zbierania i godziny otwarcia:
ul. Krępiecka 3, na parkingu przy Centrum Handlowym Kaufland, w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. 9:00-14:00

Jeśli zaś mamy w mieszkaniu duże elektrośmieci, których transport do punktu zbierania jest dla nas problemem, możemy zamówić usługę bezpłatnego odbioru z domu.Wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 lub wypełnić krótki formularz dostępny na stronie www.elektroeko.pl. Zamawiając usługę, należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio przygotować sprzęt, aby odbiór przebiegał sprawnie i szybko. Oznacza to, że urządzenie musi być odłączone od instalacji elektrycznej (np. lodówki), gazowej (kuchenki), czy też wodociągów (pralki). Zamawiając odbiór wielogabarytowego sprzętu, możesz też pozbyć się mniejszych urządzeń, jak również zużytych świetlówek.

3. Dlaczego taka postawa się opłaca?
Oprócz takich korzyści, jak działanie na rzecz środowiska naturalnego, oddając elektrośmieci, możemy wesprzeć również świdnickie szkoły podstawowe. Jak? W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania, szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.mmbe.pl oraz www.elektrosmieci.pl.